TOPlist

Proč iOS drtí konkurenci? Průzkum prozradil, kvůli čemu lidé mění Android za iPhone

iPhone 14 Pro v rukách uživatele
  • Počet uživatelů přecházejících z Androidu na iPhone je nejvyšší za posledních 5 let
  • Důvodů je několik – někteří uživatelé zkrátka jen chtějí vyzkoušet něco nového
  • Jiným chybí na Androidu oblíbené služby, jako iMessage či FaceTime

Před časem jsme informovali o průzkumu agentury Consumer Intelligence Research Partners (CIRP), podle kterého uživatelé Androidu aktuálně migrují na iOS nejvíce za posledních 5 let. V doprovodné studii se CIRP snaží přijít na to, proč se tak děje.

Je iOS lepší než Android?

Uživatelé často nemají úplně jasné důvody, proč přechází na zcela odlišnou platformu. Pro někoho jsou tímto důvodem konkrétní služby Applu, jiní prostě jen chtějí vyzkoušet něco nového. „Důvody jsou různé, mnohdy matoucí a u některých kupujících mezi ně patří touha používat iMessage a FaceTime mezi rodinou a přáteli,“ popisuje CIRP na úvod své studie.

Ze zveřejněného grafu lze číst, že víc jak polovina (53 %) lidí uvedla jako svůj hlavní důvod přechodu problémové používání androidového telefonu. Jejich starý telefon jim nevyhovoval, protože stárnul, zničil se a oprava by se nevyplatila, nebo měl jiný nedostatek, který ovlivňoval uživatelskou zkušenost.

Toto jsou důvody, proč uživatelé přechází z Androidu na iPhone
Toto jsou důvody, proč uživatelé přechází z Androidu na iPhone

Další nemalá skupina uživatelů (26 %) požadovala při koupi nového telefonu lepší funkce, například fotoaparát. Tento požadavek je při pořizování nového telefonu pochopitelný, moc dobře to ale nevysvětluje, proč uživatelé nesáhli po dražším přístroji s Androidem, ale rovnou „přepluli na druhý břeh“.

CIRP udává jako celkem pozoruhodný důvod to, že někteří uživatelé přešli na iPhone kvůli pokročilým funkcím zpřístupnění. Apple má celkem silnou základnu uživatelů s kdejakým hendikepem a každoročně přináší nové funkce na podporu těch, ke kterým osud nebyl milostivý. Platforma Android se v tomto ohledu však také rok od roku zlepšuje.

Cena jako argument

Další důvody už jsou minoritní, přesto ale celkem zajímavé. Hned 15 % respondentů odpovědělo, že hlavním argumentem je cena. Na to se lze dívat z několika stran. iPhone je mnohými stále vnímám jako drahá věc. V ceně je však zahrnuta i dlouhotrvající podpora (minimálně 5 let) a objektivně přísnější bezpečnostní standardy.



Dívka držící v ruce dva iPhony od Applu



Nepřehlédněte

Zdrcující průzkum: na iPhone z Androidu přechází nejvíce uživatelů za posledních 5 let

Uživatelé tím pádem nemusí tak často měnit starý iPhone za nový. Nicméně i androidoví výrobci podporou v posledních letech nešetří: 3 roky nabízí u vlajkových modelů stabilně Xiaomi i Vivo, o rok delší podporu velkých aktualizací korejský Samsung.

Ukazuje to však ještě jeden fenomén. Ceny mobilních telefonů stoupají – hlavně vlivem inflace, dělo se tomu tak ale i před krizí. Zákazníci vnímají, že cena iPhonu a mobilu s Androidem se postupně srovnává. Není pak divu, že se část lidí rozhodne a příště „to hodí raději Applu“.

Chtějí iMessage a FaceTime

Neméně pozoruhodným důvodem jsou konkrétní služby v rámci ekosystému Apple, pro které se vyslovilo 6 % dotázaných. Ti totiž často poukazují na to, že lidé v jejich okolí (rodina, kolegové v práci a podobně) využívají iMessage nebo FaceTime.

Lidé tak nejspíš cítí potřebu být se svým okolím „na jedné lodi“, přestože konkurenčních služeb, které jsou pro všechny, je opravdu velké množství: namátkou WhatsApp, Facebook Messenger, v oblasti videohovorů ještě Microsoft Teams.

Postupně ale dochází k tomu, že se tyto služby otevírají veřejnosti. Videokonference přes FaceTime už mohou navštěvovat uživatelé čistě přes prohlížeč, nemusí vlastnit iPhone ani Mac. Chatovací služba iMessage zatím mimo Apple ekosystém nefunguje.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku