Domů » Bleskovky » Problém fragmentace Androidu stále není vyřešen, nejrozšířenější verze je dva roky stará

Problém fragmentace Androidu stále není vyřešen, nejrozšířenější verze je dva roky stará

Operační systém Android má spoustu nesporných předností, ale také určité nedostatky. Jedním z palčivých problémů, který se Androidu stále nepodařilo vyřešit, je jeho fragmentace. Zatímco majitelé zařízení s iOS mohou stahovat nejnovější verzi takřka okamžitě, vlastníci telefonů a tabletů s Androidem musí na aktualizace čekat v lepším případě několik měsíců.

android clanek unsplash
Fragmentace Androidu je stále velkým problémem

Zatímco dříve se Google podíly jednotlivých verzí Androidu chlubil na měsíční bázi, v roce 2018 s tím přestal. Server 9to5Google nicméně přišel s aktuálním rozložením podílů jednotlivých verzí Androidu, které pochází z oficiálního nástroje Android Studio, jenž pomáhá vývojářům zacílit aplikace na nejpoužívanější verze nejpopulárnějšího mobilního systému.

Data ukázala jednu překvapivou věc – nejrozšířenější verzí je Android 10 z roku 2019 s podílem 26,5 procenta. Druhou verzí v těsném závěsu je Android 11 s podílem 24,2 procenta a první trojici uzavírá Android 9 Pie s podílem 18,2 procenta.

android distribution graph
Graf rozložení jednotlivých verzí systému Android

Ačkoli to na první pohled nevypadá zrovna lichotivě, téměř 70 procent uživatelů vlastní smartphone či tablet se systémem, který není starší než tři roky. Optikou operačního systému Android jde poměrně o úspěch, byť 13,7 procenta uživatelů s Androidem 8 Oreo a 17,3 procenta uživatelů se systémem starším než 5 let příliš lichotivě nezní.

android distribution table
Tabulka zohledňující rozložení verzí s ohledem na úroveň API

Pokud v grafech hledáte Android 12, příliš se nenamáhejte. Poslední verze Androidu je na trhu sotva měsíc a za tu dobu se stihla rozšířit jen na smartphony od Googlu, jako je Pixel 6, a některé modely od Samsungu. Nutno také podotknout, že tato data pravděpodobně nejsou aktuální, ale zhruba 3 týdny stará.

Google Pixel 6 10
Telefony Google Pixel dostávají novou verzi systému mezi prvními

I když se Google snaží proti pomalým aktualizacím bojovat, seč mu síly stačí, svého konkurenta z Cupertina v nejbližší době jen tak nedožene. Možná se ale blýská na lepší časy, neboť majitelé zařízení s iOS už nejsou z hlediska aktualizací tak disciplinovaní, jako tomu bylo v minulosti.

Uživatelé iOS s aktualizací na nejnovější verzi systému otálejí

Podle analytické společnosti Mixpanel během prvních 48 hodin dostupnosti iOS 15 aktualizovalo systém pouze 8,59 % uživatelů, přičemž začátkem října mělo poslední verzi nainstalováno 22,22 % uživatelů. Oproti iOS 14 se jedná o znatelný pokles – předchozí verzi si během prvních 48 hodin stáhlo 14,68 % uživatelů a začátkem října minulého roku mělo aktualizováno 41,97 % uživatelů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

9 komentářů

 1. Tady se pletou jablka a hrušky. Jediné, co Google prezentuje a co může ovlivnit, jsou Pixely, u kterých je aktualizace k dispozici prakticky ihned po vydání. To, že ostatní výrobci aktualizace zdržují, protože nadstavby, už není problém Googlu. Navíc je v těchto grafech potřeba zohledňovat další věc – to, že je na trhu 13,7% zařízeních s Androidem 8, vůbec neznená, že se u nich čeká na vydání aktualizace, ale že už žádnou nedostanou, ale uživatelé je i tak používají. Je to vcelku logické, protože většinou jde o lowendy, které uživatelům stačí i s touto verzí OS. A ve výsledku – kde je vlastně ten problém? Na trhu jsou smartphony s nejnovější verzí, vývojáři logicky vyvíjejí pro nejnovější verzi. Ten komu stačí starší verze, tak si nechá svůj smartphone, ten, komu nestačí a chce nejnovější verzi, si koupí Pixel, nebo si počká. Každý ví, na čem je.

  • Google to měl udělat tak, aby nadstavby jely nad systémem a nezažíraly se do něj. No a mít sbírku ovladačů by snad u všech sakrů taky měl zvládnout, když to zvládá MS pro Windows, které pořád běhají na mnohem pestřejší sbírce všech možných hardwarových kombinací.

   Takže Google za to může, od začátku má šatnou koncepci. A nehodlá ji měnit (což by samozřejmě mohl). Asi mu ten bordel vyhovuje – nutí to mnohé uživatele k nákupům nových mobilů, přičemž ty staré by ještě mohly léta sloužit (a někdy slouží).

  • ještě je tady další věc a to, že Android je v kdejaké chytré krabičce typu multimedia box, které jsou často dodávány s verzí 8 nebo 9 a už nikdy nedostanou aktualizaci. Podobně jsou na tom některé noname tablety, které taky moc aktualizací nedostávají. Všechna tahle zařízení docela zkreslují statistiky.
   Ale jinak ano, na Androidu aktualizace trvají, tohle je daň za roztříštěné prostředí na rozdíl od IOS.

 2. iOS užívatelia neinštalujú hneď lebo už sa poučili z minulosti. Vždy radšej počkám mesiac dva nech sa vychytajú muchy a potom aktualizujem. Navyše keď to chcete aktualizovať hneď po uvoľnení tak to trvá dlhšie ako keď to robíte na druhý alebo tretí deň od uvoľnenia.

  • Navic treba iPadu 15ka dost zprznila, hlavne co se domovske obrazovky tyce. Takze tam ja nejspis cekam az na dalsi verzi.

 3. No já třeba úplně ne rád aktualizuji, vždy se něco Lrozdrbe“ a musím pak spoustu věcí „znova“ nastavovat. Přičemž se často změní i způsob ovládání, na který jsem byl zvyklý.
  K tomu se obecně držím hesla „nerejpej do něčeho, co funguje“, Protože jsem za svou praxi žažil spoustu „update“ po kterým nám začly mašiny stávkovat a musely se pracne dostávat do stavu „před vylepšením“, kdy vše jelo x let bez závady.
  Tzn. pokud to nevyhodnotím jako absolutně nutné, neaktualizuji.
  Pro místní „zaklínače“ bezpečností:
  Zaím mi žádný slovutný „hacker“ telefon ( nai žádnej můj počítač) nenapadl (nebo o tom nevím), nezneužil a peníze z účtu neukradl.

  • No předpokládám, že tohle se tady nestalo vůbec nikomu. Tady si každý naivně myslí, že v Rusku sedí milion horlivých hackerů, kteří dělají vše proto, aby se nabourali místnímu Frantovi do mobilu a našli tam fotky z dovolené, nedej bože manželku nahoře bez. No, bankovní klient je zabezpečený dvoufázově a co víc řešit…

  • @ shepii

   Přesně tak
   i když mi ten mlj prehistorický PRIV někdo ukradne, stejně na účet si nesáhne, fotky přeljvám na NTB a doma na NAS, takže taky žádná ztráta nehrozí…
   Leda mne bude mrzet navigace co tam mám, páč bych musel znova ji zaplatit. no, není to zas taková hrozná cena.
   Nechápu ty „plašiče“ nemáš na něj podporu… nejsou na to aktualizace…
   No a co. podporu jsem nikdy nevyužil
   Pokud funguje, nepotřebuju něco aktualizovat.

 4. Na druhou plno uživatelům to nevadí, hlavně, když to funguje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).