Problém fragmentace Androidu stále není vyřešen, nejrozšířenější verze je dva roky stará

android clanek unsplash

Operační systém Android má spoustu nesporných předností, ale také určité nedostatky. Jedním z palčivých problémů, který se Androidu stále nepodařilo vyřešit, je jeho fragmentace. Zatímco majitelé zařízení s iOS mohou stahovat nejnovější verzi takřka okamžitě, vlastníci telefonů a tabletů s Androidem musí na aktualizace čekat v lepším případě několik měsíců.

Zatímco dříve se Google podíly jednotlivých verzí Androidu chlubil na měsíční bázi, v roce 2018 s tím přestal. Server 9to5Google nicméně přišel s aktuálním rozložením podílů jednotlivých verzí Androidu, které pochází z oficiálního nástroje Android Studio, jenž pomáhá vývojářům zacílit aplikace na nejpoužívanější verze nejpopulárnějšího mobilního systému.

Data ukázala jednu překvapivou věc – nejrozšířenější verzí je Android 10 z roku 2019 s podílem 26,5 procenta. Druhou verzí v těsném závěsu je Android 11 s podílem 24,2 procenta a první trojici uzavírá Android 9 Pie s podílem 18,2 procenta.

android distribution graph
Graf rozložení jednotlivých verzí systému Android

Ačkoli to na první pohled nevypadá zrovna lichotivě, téměř 70 procent uživatelů vlastní smartphone či tablet se systémem, který není starší než tři roky. Optikou operačního systému Android jde poměrně o úspěch, byť 13,7 procenta uživatelů s Androidem 8 Oreo a 17,3 procenta uživatelů se systémem starším než 5 let příliš lichotivě nezní.

android distribution table
Tabulka zohledňující rozložení verzí s ohledem na úroveň API

Pokud v grafech hledáte Android 12, příliš se nenamáhejte. Poslední verze Androidu je na trhu sotva měsíc a za tu dobu se stihla rozšířit jen na smartphony od Googlu, jako je Pixel 6, a některé modely od Samsungu. Nutno také podotknout, že tato data pravděpodobně nejsou aktuální, ale zhruba 3 týdny stará.

Google Pixel 6 10
Telefony Google Pixel dostávají novou verzi systému mezi prvními

I když se Google snaží proti pomalým aktualizacím bojovat, seč mu síly stačí, svého konkurenta z Cupertina v nejbližší době jen tak nedožene. Možná se ale blýská na lepší časy, neboť majitelé zařízení s iOS už nejsou z hlediska aktualizací tak disciplinovaní, jako tomu bylo v minulosti.

Uživatelé iOS s aktualizací na nejnovější verzi systému otálejí

Podle analytické společnosti Mixpanel během prvních 48 hodin dostupnosti iOS 15 aktualizovalo systém pouze 8,59 % uživatelů, přičemž začátkem října mělo poslední verzi nainstalováno 22,22 % uživatelů. Oproti iOS 14 se jedná o znatelný pokles – předchozí verzi si během prvních 48 hodin stáhlo 14,68 % uživatelů a začátkem října minulého roku mělo aktualizováno 41,97 % uživatelů.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku