Domů » Články » Přivítejte iOS 8: Vylepšené aplikace a nové možnosti pro vývojáře (preview)

Přivítejte iOS 8: Vylepšené aplikace a nové možnosti pro vývojáře (preview)

Apple představil další verzi systému iOS 8. Je plná nových funkcí, které ocení nejen uživatelé, ale i vývojáři, kteří mají opět mnohem větší svobodu. Nového iPhonu jsme se nedočkali.

Apple na dnešní WWDC keynote v San Franciscu představil novou verzi systému OS X 10.10 Yosemite pro počítače Mac (preview) a také novou verzi systému iOS 8 pro iPhone, iPad a iPod Touch. Novinek je opravdu mnoho, i když u některých nelze upřít inspiraci Androidem. Jásat mohou také vývojáři, pro které je dostupných více než 4 000 nových API.

Začněme tradičně rekapitulací čísel – Apple k dnešnímu dni prodal více než 800 milionů zařízení se systémem iOS, z toho 130 milionů nových uživatelů přibylo jen za loňský rok. V App Store je nyní přes 1,2 milionu aplikací a každý týden jej navštíví více než 300 milionů uživatelů.

Finální verze iOS 8 bude pro uživatele dostupná v průběhu podzimu, vývojáři mohou první beta verzi z developer portálu stahovat už nyní. iOS 8 bude dostupný pro majitele iPhonu 4s, iPhonu 5, iPhonu 5c, iPhonu 5s, iPodu Touch 5. generace, iPadu 2, iPadu s Retina displejem, iPadu Air, iPadu mini a iPadu mini s Retina displejem.

Novinky v notifikačním centru a e-mailovém klientovi

iOS 8 opět dospěl a přichází s celou řadou vylepšení. První z novinek, které Apple v souvislosti s iOS 8 představil, byly interaktivní notifikace. To v praxi znamená, že pokud vám přijde textová zpráva, budete na ni moci ihned odepsat skrze box v horním proužku. To samé platí pro upomínky z kalendáře a další systémová upozornění, včetně lajkování a komentářů na Facebooku.

Do notifikační obrazovky budou konečně moci přidávat vlastní widgety aplikace třetích stran. Na keynote byla takto prezentována aplikace eBay, kde skrze widget bylo možné v reálném čase přihazovat k právě probíhající aukci.


V iOS 8 se dočkáme vylepšeného multitaskingu a využívat ho bude například e-mailová aplikace. Když vám při psaní nového e-mailu přijdou další zprávy do inboxu, jednoduše okno s rozepsaným textem gestem shodíte do spodní části displeje a podívate se na nové zprávy. Stejně tak e-mailový klient pozná, pokud zpráva obsahuje nějakou událost (schůzka, odlet letadla, rezervace v restauraci) a rovnou vám nabídne její uložení do kalendáře.

  

V seznamu naposledy spuštěných aplikací se budou nově zobrazovat ikonky kontaktů, se kterými jste komunikovali. Pokud na ikonku kontaktu kliknete, objeví se vám nabídka s možností volání, SMS, videohovoru či FaceTime.

Softwarová klávesnice dospěla, a snadno ji nahradíte produkty třetích stran

Softwarová klávesnice byla dlouhou dobu jednou z největších slabin systému iOS. V osmé verzi se to ale změní, i když pro českého a slovenského uživatele to zatím až tak horké nebude. Výchozí softwarová klávesnice dostane inteligentní napovídání slov QuickType, navíc se bude učit vaše výrazy a na příchozí SMS ve tvaru „Chceš jít na večeři nebo do kina?“ vám rovnou v liště bude našeptávat „na večeři“ & „do kina“ – tohle ale bude funkční pouze v několika podporovaných jazycích, mezi kterými čeština a slovenština chybí.

iOS 8 bude konečně podporovat softwarové klávesnice třetích stran. To znamená, že se konečně nebudeme muset omezovat jen na výchozí řešení od Applu, které ani s iOS 8 nebude pro českého a slovenského uživatele příliš vyhovující. Naštěstí bude stačit zabrousit do App Store a stáhnout si/zakoupit klávesnici jinou. Brzy se tedy dočkáme například oblíbené Swype klávesnice, se kterou lze psát rychlým taháním prstu po displeji. Že to ale trvalo…

Hlasové zprávy, video a skupinové konverzace

Vylepšení doznala také aplikace Zprávy. V konverzacích přibyla podpora pro hlasové vzkazy (Tap to Talk) a krátká videa. U skupinových konverzací lze nově vyplnit název, přidávat nebo odstraňovat uživatele, sdílet svou polohu, ztlumit notifikace na požadovaný čas nebo konverzaci opustit.

 

Na hlasovou notifikaci půjde snadno odpovědět přímo z obrazovky uzamčeného zařízení – stačí jen iPhone přiblížit k uchu a začít mluvit. Hlasová zpráva se nahraje a odešle druhé straně nebo do skupinové konverzace. Apple se v tomto případě výrazně inspiroval u WhatsAppu a dalších komunikačních nástrojů a iOS uživatelé všechny tyto funkce najdou přímo v základu.

Health: Monitorování vaší aktivity a zdraví

Po vzoru úspěšného nástroje S Health, který Samsung používá ve svých smartphonech, představil Apple vlastní řešení Health. V této aplikaci si jednoduše vytvoříte profil a následně se v ní budou zobrazovat informace o vašich nejrůznějších aktivitách. Health bude samozřejmě komunikovat s programy třetích stran, takže zde uvidíte třeba statistiky z RunKeeperu, Nike+ a dalších. Stejně tak budou různé sportovní aplikace moci přistupovat k údajům (výška, hmotnost, věk) právě z nástroje Health.

Telefonujeme z Macu

Tahle novinka se nám líbila snad nejvíce ze všech. Pokud si iPhone se systémem iOS 8 propojíte s OS X 10.10, bude vás systém upozorňovat na příchozí hovor. Na ploše se objeví nenápadný box s informacemi o tom, kdo vám volá. Hovor budete moci příjmout, případně aktivovat video přes Face Time, a nebo jej odmítnout.

Při telefonování se bude využívat mikrofon a reproduktor vašeho Macu, iPhone tak klidně může ležet třeba ve vedlejší místnosti a vy budete schopni obsloužit hovor. A to samé platí i pro klasické SMS zprávy. Podmínkou je, aby se obě zařízení nacházela ve stejné Wi-Fi síti. V případě, že není Wi-Fi v dosahu, lze vytvořit hotspot z iPhonu, na který se připojíte s Macem.

Vylepšené vyhledávání přes Spotlight

Systémový vyhledávač Spotlight se nově nebude soustředit jen na lokální obsah v zařízení, ale do vyhledávání bude zahrnovat i výsledky z Wikipedie, zprávy, blízká místa ve vašem okolí, alba a knihy na iTunes, hry v App Store nebo webové stránky.

Fotografie na každém zařízení

Aplikace Obrázky je nyní ještě lépe provázána s iCloudem. Pořízené fotografie, videa a nahrané snímky se ihned odesílají na iCloud, odkud jsou okamžitě přístupné do dalších zařízeních, kde iCloud používáte. Pokud budete nějakou fotografii upravovat (k dispozici bude zbrusu nový editor), změny se po uložení opět velice rychle projeví ve všech zařízeních.

Apple na keynote avizoval, že díky synchronizaci obsahu na iCloud můžete šetřit paměť ve vašem zařízení. To je sice pravda, ale očekávali bychom, že díky této novince, a zvláště s podporou videa, které se ukládá v původní velikosti, navýší i základní prostor, který má uživatel zdarma k dispozici (5 GB). To se ale nestalo. Naštěstí není upgrade na více místa nijak drahý, za 20 GB zaplatíte 0,99 USD měsíc, za 200 GB pak 3,99 USD/měsíc. Maximální prostor, který lze na iCloudu využívat, je 1 TB.

iCloud Drive: Snadná práce s dokumenty napříč zařízeními

Pokud potřebujete pracovat s dokumenty na více zařízeních současně, případně máte rozdělanou editaci tabulky na Macu a chcete v práci pokračovat třeba ve vaně na iPadu, přijde vám vhod nová služba iCloud Drive, na kterou lze nahrávat dokumenty, tabulkové soubory, PDF, prezentace, obrázky a další typy souborů. iCloud Drive klient bude mimochodem dostupný i pro počítače s Windows.

Další změny v systému

Pokud používáte AirDrop, máme pro vás další pozitivní zprávu. Tuhle funkci pro rychlý přenos souborů bude nově možné používat i mezi OS X a iOS. Touch ID (čtečka otisků prstů) půjde nově využívat i v aplikacích třetích stran a Apple slibuje, že bude i nadále kladen velký důraz na zabezpečení. Přihlašování do aplikací skrze Touch ID musejí ale nejprve integrovat samotní vývojáři na základě nového SDK.

Pokud budete prohlížet obsah v Safari na Macu, díky funkci Continuity můžete snadno pokračovat v prohlížení na iPadu nebo iPhonu. To samé platí i pro dokumenty (již jsem zmiňoval v kapitole iCloud Drive), rozepsaný e-mail (Mail.app) a některé další systémové aplikace. Vývojáři opět podporu pro Continuity mohou přidat i do svých programů.

Aplikace budou nově moci přistupovat hlouběji do systému. Podobně jako u Androidu, se například v nabídce sdílení objeví i nástroje třetích stran, skrze které půjde požadovaný obsah odeslat. Hlasovou asistentku Siri nově probudíte příkazem Hey, Siri. Navíc bude umět rozpoznávat přehrávané skladby (k tomu využije databázi Shazamu).

Zmínili jsme také, že iOS 8 přináší více než 4 000 nových položek v SDK pro vývojáře. Kromě toho pro ně Apple připravil zbrusu nový programovací jazyk Swift (více informací). Už teď se tedy těšíme na nové aplikace, které by s iOS 8 měly být zase o něco lepší, a to samé platí také pro hry. A co na novinky v nové verzi systému říkáte vy? Překvapil vás něčím Apple nebo vás nechávají zcela chladnými?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

8 komentářů

 1. Bezvadna vec je Continuity, kvuli necemu podobnemu jsem zvazoval (toho casu) koupit HP Touchpad a HP Pre. Jsem moc zvedavy, jak to bude fungovat.

  Super jsou Extensions a iCloud Drive, jsem moc zvedavy, jak to bude fungovat a jak rychle budou vyvojari nabizena APIcka integrovat. Diky „velkym“ aplikacim jako je Dropbox nebo Evernote doufam, ze to nebude trvat zase tak dlouho…

 2. David (neregistrovaný)

  Kdy bude oficialni aktualizace?

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Upřímně blbosti, blbosti a zase blbodti.

  Celkově se prostě iOS prostě vystřílelo a zásadní nápady došly.

  Zajímavější by bylo poslat iP5C ( cheap, crap) cenou k 9-10 za 16GB verzi . Nebo vylepšit rozšíření Find mi phone aby nebyl ho tak jednoduché odblokovat.

  • martin p.: mno, hlavne v uvolnenych SDK je velky potencial – homekit, healtkit, cloudkit. Z pohledu konecneho uzivatele to ted nevypada zajimave, ale casem z toho muzou vypadnout velmi uzitecne veci. Prestaveni Extensions nebo iCloud Drivu pak platformu muzou docela podstatne zmenit; chce se na to podivat trosku z pohledu budoucnosti. Krom toho, Continuity zni moc slibne (i kdyz chapu ze je zajimava pro toho, kdo ma iOS i OS X zarizeni).

   Mimochodem, je pro tebe zasadnim napadem?

  • haters (neregistrovaný)

   @Martin P.

   Tak urcite..

   Na vsem najdes chyby.

 4. To volání z počítače je dobré, akorát bude třeba bluetooth sluchátko přepárovat z mobilu na počítač. Snad nebude vyzvánět jak z mobilu tak z počítače.

  • Headsety běžné zvládají párování s dvěmi zařízeními najednou, Audio gateway nebo jak se to jmenuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).