Domů » Bleskovky » Příští týden přijde Bluetooth 5, zdvojnásobí dosah a zčtyřnásobí rychlost

Příští týden přijde Bluetooth 5, zdvojnásobí dosah a zčtyřnásobí rychlost

Od představení v současnosti nejpoužívanější verze Bluetooth 4.2 uběhl od prosince roku 2014 již zhruba rok a půl, přichází tedy čas na další krůček kupředu. Ten se uskuteční již příští čtvrtek, 16. června, kdy se v Londýně očekává představení další verze bezdrátového standardu s pořadovým číslem 5.

bluetooth_intro_image

Nová verze by měla nabídnout 2x větší dosah a 4x vyšší rychlost, než u současné verze 4.2, jež má teoreticky, podle třídy zařízení, dosah až 100 metrů a přenosovou rychlost až 25 Mb/s. S rozšiřováním chytrých zařízení v domácnostech a takzvaného Internetu věcí by mělo dojít k výraznému zlepšení parametrů i v této oblasti.

Bluetooth_small

Prozatím není jasné, zda bude možné pro přechod z verze 4.2 na verzi 5 pouze nainstalovat softwarovou aktualizaci, jako tomu bylo možné při přechodu z verze 4.0 na 4.1. S větší pravděpodobností však bude potřeba nainstalovat do zařízení i nový hardware, a tak bychom se prvních vlaštovek s touto technologií mohli dočkat v průběhu příštího roku.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. medvidekYou (neregistrovaný)

  Prej 4.x teoretický dosah 100 metrů :D.. SGS6 + fitnes náramek = 20 metrů a už se odpojuje ( přímá viditelnost). A nedej bože zeď, to se dostávám na 8 metrů a odpojování, tahle technologie nemá budoucnost

  • Dobrý den, jak píšete, jedná se o pouze teoretickou hodnotu :)
   Nicméně hodně záleží i na třídě (Class) zařízení dle výkonnosti, celkem jsou 3; Class 1 má onen (teoretický) dosah až 100 metrů (v praxi je to okolo 20 – 30 metrů, nicméně dá se dosáhnout i vzdáleností přesahujících 1 km), Class 2, která se nejčastěji používá v mobilních zařízeních, má dosah cca 10 metrů (v praxi spíše méně) a Class 3 pak má dosah zhruba 1 metr. Technologie není omezena pouze na mobily a nositelnou elektroniku, hojně se využívá i ve výrobě, a jak píšete, hodně záleží i na tom, zda na sebe zařízení „vidí“ přímo, nebo zda je mezi nimi překážka. Sám jsem zvědavý, jak moc verze 5 s těmito hodnotami zahýbe a zda naplní veškerá očekávání :)

   • zkill (neregistrovaný)

    Osobně jsem nikde v průmyslu (výrobě) moc využívat Bluetooth neviděl. Daleko více se používají jiné PAN sítě jako je ZigBee, 6LoWPAN, různé proprietární Sub 1GHz, apod. Ze svých zkušeností vidím nasazení Bluetooth hlavně v consumer segmentu.

  • q (neregistrovaný)

   Medvidku, to je proto ze ze si kupujes Tamtung, Papirove parametry musis vzdy vydelit peti

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).