Příští aktualizace pro telefony Nokia zřejmě přinese podporu Bluetooth 4.0

Nadcházející aktualizace chytrých telefonů značky Nokia s kódovým označením Amber, která má být uvolněna spolu s novou verzí systému Windows Phone 8 známou jako GDR2, údajně konečně přinese podporu Bluetooth 4.0. Potvrdily by se tak dřívější spekulace o tom, že zařízení finského výrobce skutečně obsahují patřičný hardware a jeho dřívějšímu využívání bránily pouze chybějící ovladače. 

Podle serveru BlogJack!, který zprávu přinesl, se ale novinky dočkají pouze majitelé vybraných modelů řady Lumia – 520, 620 a 720. Ostatní zatím jmenovány nebyly, těžko lze ale věřit tomu, že by Nokia zapomněla na své prémiové smartphony z řad 82x a 92x.

Největší předností Bluetooth 4.0, které už se na konkurenčních platformách běžně vyskytuje, je oproti předchozí verzi 3.0 především mnohem nižší spotřeba energie. Při častém používání bezdrátových příslušenství tak mohou uživatelé zaznamenat podstatně vyšší výdrž baterie nejen u samotného telefonu, ale právě i u připojených doplňků. Problém ale může představovat fakt, že i tři roky po jeho zveřejnění využívá nový standard jen relativně malá část dostupného příslušenství na trhu.

Uvolnění aktualizací Amber pro Nokie a GDR2 pro všechna zařízení s Windows Phone 8 je očekáváno v průběhu července. Nových funkcí bychom se tak mohli dočkat už během několika dní.

Miroslav Havlíček

17 komentářů

 1. mceza (neregistrovaný)

  920 a 820 jsou už starší modely, takže je klidně možné, že BT 4.0 není HW podporováno. Ale moc se mi to nezdá. Počítám s tím, že i pro ně to bude.

 2. Jirka (neregistrovaný)

  „Největší předností Bluetooth 4.0, které už se na konkurenčních platformách běžně vyskytuje, je oproti předchozí verzi 3.0 především mnohem nižší spotřeba energie.“

  Asi by se slušelo dodat, že nižší spotřeby je u BT4 dosaženo jen v případě, že také ono příslušenství podporuje BT4 (kterých je jako šafránu)

 3. Filip (neregistrovaný)

  Je už nějáké konkrétnější datum uvolnění této aktualizace?

 4. Nyny (neregistrovaný)

  Takže GDR2 a následně Amber bude uvolněn v průběhu července. Pro české zákazníky v prosinci, nebo v lednu 2014. Tak nějak bych to viděl.

  • Tomáš (neregistrovaný)

   To je zas kec, že bych blil. Aktualizace pro ČR se uvolňují stejně jako pro zbytek světa. Ona je totiž ČR ve stejném regionu jako Německo a další významnější trhy, takže příště radši zapojit mozek, než něco napíšu, kámo ;)

  • CageJ (neregistrovaný)

   A nielen to.. Zatial nikde nie je uvolneny…. uvidime po 13.7., ze ako sa to vyvinie..

  • Aaron (neregistrovaný)

   CR je ve stejnem regionu s nemeckem mozna tak na mape. Staci si vzpomenout s jakym zpozdenim jsou uvadeny telefony a aktualizace pres operatora i pul roku po vydani.

  • mceza (neregistrovaný)

   Přes operátora to je nesrovnatelné. Tam to brzdí operátoři.

  • Nyny (neregistrovaný)

   Jasně, a protože jsme ve stejném regionu jako Německo mi to aktualizaci, abych mohl ukládat fotky na SkyDrive v plném rozlišení nabídlo 30.6.2013 zatímco jiné regiony včetně toho Německa ji měly už někdy od začátku jara. A začátku prodeje telefonů a příslušenství ani nemluvě.

  • Miroslav Havlíček (neregistrovaný)

   Myslím, že čeští operátoři jsou na tom v tomhle ohledu ještě výborně. Takový americký AT&T uvolňoval WP 7.8 pro Lumii 900 teprve před měsícem. A Verizon pro HTC 7 Trophy ještě ani doteď ne.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Ukládání fotek v plném rozličení na SkyDrive nebyla aktualizace systému.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *