Domů » Články » Přehled smartphonů s Windows Mobile

Přehled smartphonů s Windows Mobile

Jedna z výhod operačního systému je ta, že se může nacházet v různých mobilních zařízeních s dostatečným hardwarovým vybavením. Pojďme si tedy udělat malý průzkum smartphonů se systémem Windows Mobile.

Omezená nabídka
Pokud si člověk chce v dnešní době něco koupit, má většinou neskutečně velké možnosti výběru. Často je pak problémem vybrat jeden výrobek, jelikož každý z nich má své určité výhody. Marně si lámeme hlavu, neustále porovnáváme několik „favoritů“ a radíme se s přáteli. V případě výběru chytrého telefonu s operačním systémem Windows Mobile jsme takového trápení značně ušetřeni. Nabídka přístrojů vybavených tímto zajímavým výtvorem z dílen Microsoftu není totiž tak bohatá jako například u konkurenčního Symbianu, což velmi usnadňuje volbu.

Za tuto skutečnost může zřejmě „mladost“ systému, který se ještě nestačil dostatečně zažít do podvědomí uživatelů a výrobců. Chybí také podpora nějakého klíčového výrobce, který by vzal Windows Mobile pod svá křídla a postaral se o jeho větší rozšíření. Velkou část prodeje tvoří telefony prodávané mobilními operátory. Ti si je přizpůsobí k obrazu svému, tzn. přidají všemožná loga, nastavení služeb, zablokování na použití v určité síti a další. Následně je pod svým názvem nabízí firemním zákazníkům. Jeden přístroj tak je možné zakoupit v různých zemích pod jiným názvem a s drobnými úpravami daného prodejce, přičemž základ je vždy stejný.

q1 q2

Qtek a verze operátora Orange: vzhledové rozdíly minimální

Takovým typickým producentem je například firma HTC. Své výrobky prodává samostatně také pod názvem Qtek, mnohem častěji je ale můžeme spatřit právě v nabídkách mobilních operátorů, ovšem vždy pod upraveným názvem. Lidé k nim proto mohou mít často averzi, jelikož se nejedná o žádného známého výrobce, a v dnešní době plné nekvalitních levných výrobků se ani není čemu divit. Až v září roku 2003 se po bok těchto relativně neznámých firem přidal významný hráč. Jednalo se o Motorolu, která představila svůj model s názvem MPx200. Ve skutečnosti však samotná Motorola není výrobcem, pouze opět odebírá přístroje od externí firmy a prodává je pod svým jménem.

Česko: ticho po pěšině
V Česku je jako vždy nabídka ještě o něco chudší než v zahraničí. Aktuálně si čeští zákazníci mohou pořídit 4 nové telefony s Windows Mobile, pojďme si je tedy představit.

Motorola MPx200
Dnes již legendární klasika. Svou oblibu si získala zejména na sklonku kariéry dumpingovou cenou, takže její rozšíření je poměrně velké. Často však nabízí mnohem vyšší užitnou hodnotu nežli „hloupé“ telefony za stejnou cenu, takže pro uživatele, kteří chtějí vyzkoušet svůj první smartphone, je více než vhodná. Nejvíce zřejmě vadí malá výdrž baterie a další „drobné“ neduhy, s přihlédnutím k ceně se ale jedná o nepatrné maličkosti. Oželet bohužel musíte jak bluetooth, tak integrovaný fotoaparát.

mpx1 mpx2

Systém: WM2002
Paměť: 32MB RAM, 32 MB ROM
Procesor: Texas Instruments, 134 MHz
Síť: 900/1800/1900 MHz
Rozměry: 89 x 48 x 27 mm
Fotoaparát: přídavný do SD slotu, VGA rozlišení
Pamětové karty: SD/MMC
Ostatní: infra, miniUSB konektor

Recenze Motoroly MPx200

Motorola MPx220
Novinka, která se nedávno konečně objevila také na našem trhu. Modernější vzhled, lepší klávesnice, fotoaparát či bluetooth společně se systémem ve verzi WM2003 Second Edition jsou zásadní novinky oproti MPx200. Paměťové karty jsou zastoupeny ve formátu miniSD, uživatelé přecházející ze starší sestřičky MPx200 tak bohužel čeká další investice. Velkou nevýhodou je také absence miniUSB konektoru, nahrazeného firemním konektorem Motorola.

mpx2201 mpx2202

Systém: WM2003SE
Paměť: 32MB RAM, 64 MB ROM
Procesor: TI OMAP 730, 200 MHz
Síť: 850/900/1800/1900 MHz
Rozměry: 100 × 48 × 24 mm
Fotoaparát: 1,2 mpx
Pamětové karty: miniSD
Ostatní: Bluetooth, infra, Motorola konektor

Recenze Motoroly MPx220

Voq Professional Phone
Chytrý telefon Voq zaujme zejména řešením klávesnice. Po otevření se nabízí klasické QWERTY rozložení, umožňující mnohem pohodlnější psaní. Telefon je však díky tomuto řešení poněkud větší a těžší než jeho konkurence, vzhledově také nic moc. Ostatní výbava není příliš zázračná, chybí fotoaparát a bluetooth, což vzhledem k zaměření telefonu jakožto pracovního nástroje poněkud zaráží.

v1 v2

Systém: WM2003
Paměť: 32MB RAM, 48 MB ROM
Procesor: Intel PXA262, 200 MHz
Síť: 900/1800/1900 MHz
Rozměry: 133 X 53 X 23 mm
Fotoaparát: není
Pamětové karty: SD/MMC
Ostatní: infra, USB konektor

Recenze Voq Professional Phone

Eurotel Smartphone
Jedná se o jeden z prvních smartphonů s operačním systémem Windows Mobile 2002, který je z dnešního pohledu již notně zastaralý. Jak po designové, tak hardwarové stránce se nejedná o žádný zázrak. Dnes se již s tímto smartphonem setkáme pouze v bazaru, jelikož nový se už neprodává.

sm1 2

Recenze Eurotelu Smartphone

Eurotel Smartphone II
Další zástupce na našem trhu je přístroj od největšího českého operátora, konkrétně Eurotel Smartphone II. Rovněž se jedná o novinku, která se začala prodávat teprve na začátku letošního roku. Kromě plné ceny okolo 13 000 Kč jej můžete zakoupit také jakožto dotovaný. Konstrukce je na rozdíl od Motorol klasická, opět obsahuje dnes už nezbytný fotoaparát, i když pouze s VGA rozlišením. Dále nabízí rovněž bluetooth a systém ve verzi WM2003SE.

q1q2

Systém: WM2003SE
Paměť: 32MB RAM, 64 MB ROM
Procesor: TI OMAP 730, 200 MHz
Síť: 900/1800/1900 MHz
Rozměry: 107,5×46,2×17,5 mm
Fotoaparát: VGA rozlišení
Pamětové karty: miniSD
Ostatní: Bluetooth, infra, miniUSB konektor

Recenze Eurotelu Smartphone II

 

Časem se snad u nás dočkáme širší nabídky smartphonů, ale v to můžeme jen doufat.

Podrobnější údaje všech přístrojů naleznete v Katalogu mobilů.

Aleš Lalík

13 komentářů

 1. Hm,porad nic s Wi-Fi

 2. Nak mi tady chybi MDA Compact, ktery prodava u nas treba T-Mobile …, popr. MDA III, ktery je i s klavesnici a ma uz integrovanou wifi …

 3. MDA 1,2,3,c ale neni smartphoun.

 4. Jenže MDA není smartphone! Je to PDA s telefonními funkcemi a ovládá se stylusem. Klasický smartphone se ovládá pouze klávesami. Změnu přinesou možná až zařízení s WM5, ale kdo ví…
  Jinak tu autor zapoměl na velkou spoustu zařízení.

 5. ta Motorola MPx220 se v CR bude prodavat pouze ve Silver barve a pak by ho mnel nahradit novy tel. Motorola MPx ale to prej neni zadnej zazrak

 6. Radek Mikudík

  Motorolu MPx220 že má nahradit Motorola MPx?? Komunikátor MPx se prodává pouze v omezeném množství v Asii, takže o jeho celosvětovém rozšíření nemůže být řeč. Důvodem je hardwarová zastaralost přístroje, který by tak v dnešní konkurenci jen těžko obstál…

 7. budte radi ze mate „6 smartphonov“ u nas je mozne kupit v akcii 1… vo volnom predaji mozno nieco strasie…

 8. MDA Compact zde neni prave proto, ze se nejedna jiz o klasicky smartphone, ale jak zde nekdo napsal, je to telefon s PDA a nas web se zameruje jen na telefony s windows mobile, nikoli PDA zarizeni. V Ceske republice je windows mobile zarizeni zatim celkem malo, ale verim, ze se to casem zlepsi a budeme vam moci prinest mnohem sirsi prehled.
  A co se tyce komunikatoru MPx, tak ten se asi bohuzel do evropy a CR nedostane, je to skoda, protoze se jedna o skvele zarizeni

 9. Musíme se prostě zatím smířit s tím, co nám nabídnou operátoří a Motorola Věřím, že například značku Qtek by u nás příznivci Widows Mobile jen uvítali, ale co se dá dělat… Jinak jak již bylo řečeno, s MPx se u nás opravdu nesetkáme, kvůli slabému hardwarovému vybavení ale není proč zoufat

 10. Vsak chvilku vydrzte a Smartphony se s PDAckama sjednoti (uz ted si dokazu velmi dobre predstavit praci s WM5 na MDA II bez dotykoveho displeje (kombinace WM5 a premapovani tlacitek – s temi par tlacitkama to vazne lze ovladat…) nicmene spis bych se priklanel k tomu, aby i smartphony mely dotykovej displej ;))

 11. No super! Jen tak dál, ať se high-tech trochu rozšíří…

 12. Pokud by někdo chtěl QTEK 8020 asi z Norska (t.č už mluví anglicky, nalezený v taxi, bez nabíječky), rád se ho zbavím. [odkaz]

 13. Ke smartfounům doporučuju plně synchronizovaný mail (ActiveSync via GPRS) na [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).