Domů » Bleskovky » Představenstvo BlackBerry chce společnost prodat do listopadu letošního roku

Představenstvo BlackBerry chce společnost prodat do listopadu letošního roku

BlackBerry se poslední roky potýká s problémy a nepomohl ani nový operační systém BlackBerry 10. Minulý měsíc sestavilo speciální komisi, která měla za úkol prozkoumat možnosti prodeje společnosti. Vypadá to, že se představenstvo rozhodlo k nejrychlejšímu možnému prodeji. Podle informací serveru Wall Street Journal chce představenstvo připravit rychlou aukci, s cílem prodat společnost do listopadu letošního roku. Zpráva cituje anonymní zdroj, který tvrdí, že BlackBerry již vede jednání s možnými zájemci, proto přípravy na prodej začnou velmi brzy.

 

Zatím není nic jistého, ale je zřejmé, že vedení společnosti ji chce prodat co nejdříve. Tento týden Microsoft oznámil dohodu o nákupu telefonní divize finské Nokie. Je možné, že tento obchod vedl členy představenstva k zrychlení procesu. Microsoft údajně s Nokii začal jednat již v únoru a dohody dosáhly po šesti měsících. BlackBerry by muselo podobný proces zvládnout dvojnásobnou rychlostí, aby dodrželo listopadový termín. Představenstvo již nemá ve společnost důvěru, když se ji snaží urychleně prodat, možným zájemcům to příliš kuráže nedodá.

David Podzimek

41 komentářů

 1. Mohl by toho opět využít Microsoft :-)

  • I to se může stát. Viz Bloomberg v úterý.

  • Tak to doufám, že QNX z toho nějak rychle uteče. To by byla katastrofa, kdyby se odborníci na „operační systém“ Windows, začali hrabat ve špičkovém realtimovém OS, kterým QNX je.

  • Lukas (neregistrovaný)

   Tech OS je proste na trhu uz moc. Btw. Nemyslim, ze WP8, nebo i WP 7.5 a 7.8 bylo neco dopraseneho. Rychlost, stabilitu, hw nenarocnost muze android jenom zavidet… Co si pamatuju, tak uz pred 10 lety mel Linux vytlacit windows z trhu, co se deje ze se to nedeje ? :)

  • in (neregistrovaný)

   1000000000 mobilů s Linuxem nestačí? Android je ve stejné pozici, jako Windows před mnoha lety. Rozkvět vězel v tom, že byl přizpůsobitelný různým potřebám. Různé potřeby lidí jsou totiž na světě od nepaměti a kdo to nevnímá, tak sice může vítězit, ale na dlouho to není. Situace se do puntíku opakuje a nechápu, že si Jobs a Balmer nenechali raději šlápnout do úsměvu od svých nejbližších. A že to byli „vizionáři“ …

  • Ve skutečnosti je jediným důvodem rozšíření linuxu jeho cena. I Windows a jiné systémy fungují na různých hw platformách.

  • Za Android platí podle nedávno uniklých informací výrobci MS míň než za Android. Jenže telefony s WP nikdo nechce, tak radši zaplatí mnohem víc za Android.

   A co se týká náročnosti na systém, tak právě nenáročnost Androidu je také jeden z důvodů jeho úspěchu. Je schopný běhat na ARMv6 procesorech s 256 MB paměti. Sice nijak svižně, ale funguje. WP potřebuje minimálně dvoujádro ARMv7 a 0,5 GB RAM (při HD displeji 1 GB RAM), aby to vůbec fungovalo. Na takhle výkonnym HW běhá Android stejně svižně jako WP a umí toho 10x tolik.

  • Náročnost WP a Androida je už milionkrát omletá záležitost a všichni dobře vědí, který z těch systémů běhá svižně a který ne.

  • „Jenže telefony s WP nikdo nechce, tak radši zaplatí mnohem víc za Android.“

   To není tím, že by je nikdo nechtěl, ale že je výrobci netlačí. A proč je netlačí? Protože by na tom nejvíc vydělala Nokia. A Samsungu, HTC, LG a podobným firmám velmi vyhovuje Nokia tam, kde je.

  • Opravdu věříš tomu, že kdyby Samsung a další brali WP vážně, že by Nokia byla nadále jedničkou? Sni dál.

   Ostatní výrobci netlačí WP ze dvou důvodů:

   1) Vyzkoušeli to a byl to totální propadák. Proč by si tedy měli dál pálit prsty?

   2) Roztáhnout na trhu druhou platformu by přineslo náklady navíc, ale okruh potenciálních zákazníků by se rozšířil jen nepatrně. Tedy nemá to ekonomicky smysl.

   Něco jinýho bude, až bude mít WP větší než malý podíl na trhu. Pak se porvou i na tomhle hřišti. Do tý doby to nemá smysl. Vidět za tím spiknutí proti Nokii je těžce paranoidní i na tebe.

  • „kdyby Samsung a další brali WP vážně, že by Nokia byla nadále jedničkou?“

   Zcela rozhodne byla,vesina okoreneni/bonusu v podobe sw prinasi nokia ze svych byvalych telefonu,innovace na poli HW je take Nokia vyjimecna at uz co se tyce fotaku,specialnich mikrofonu – rich recording atd.Tam se HTC ani Samsung na Nokii dodnes nechyta.Ne ten tvuj nasledujici vysvetlujici blabol z tve velke fantasie.

  • Vlastní software si dělaj už i číňani. Z HW je vyjímečnej akorát jeden foťák a ten zatím zdaleka není pro každýho. Nokia je zajímavá, ale tu vyjímečnost i přes svou velkou fantazii nevidim a nevidim. O blábolech se s tebou hádat nebudu, na ně jsi tu expert ty.

  • „Vyzkoušeli to a byl to totální propadák. Proč by si tedy měli dál pálit prsty?“

   „vyzkoušeli“ a „propadák“

   No ono také uvést jeden, dva průměrné modely, bez jakékoli reklamy a propagace si o propadák říká…

  • Tak on ten začátek WP byl takovej vlažnej ze všech stran. Tam se to podle mě lámalo. WP stratil důvěru výrobců a už ji nezískal. Od MS byla dohoda s Nokii dobrým tahem, protože bez ní by WP už asi skončil.

  • Lukas (neregistrovaný)

   Ale pán očividně mluvil o Linuxu na počítače :) Pokud se chtěl bavit o mobilní platformě, neměl psát pouze Windows…

  • Petr (neregistrovaný)

   A co se týká náročnosti na systém, tak právě nenáročnost Androidu je také jeden z důvodů jeho úspěchu. Je schopný běhat na ARMv6 procesorech s 256 MB paměti. Sice nijak svižně, ale funguje. WP potřebuje minimálně dvoujádro ARMv7 a 0,5 GB RAM (při HD displeji 1 GB RAM), aby to vůbec fungovalo. Na takhle výkonnym HW běhá Android stejně svižně jako WP a umí toho 10x tolik.

   —————

   Pane, vy ale lžete. Nebo pokud nechcete lhát, tak používejte celé zkratky. WP 7,5 a 7,8 nepotřebuje 2 jádra. O telefonu nejlevnějším telefonu s Androidem mluvíte že funguje nijak sviženě ale funguje ( já jich pár měl v ruce a je to za hranicí použitelnosti ) a HW u telefonu s WP 8 mluvíte ( aby to vůbec fungovalo ). Ten telefon je na takovém WP pomalý, zadrhává se , zamrzává, trhají se videa, dlouho nabíhají aplikace nebo co se tomu děje ??? PS: je vidět, že jste neměl telefon s WP dlouho v ruce, jinak by jste nemohl tvrdit, že telefon s Androidem na ARMv7 a 0,5 GB RAM je stejně svižný jako telefon s WP. Andorid je skvělý, ale ve svižnosti a bez lagování, bez zamrzání apod. nemůže WP konkurovat, to je prostě daleko svižnější a stabilnější systém. Nádherný příklad byly telefony Samsung Omnia W a Galaxy W. Na chlup identický kus HW. A všichni moc dobře víme, jak na něm beží WP a jak Android.

  • Android je prave tak narocny a neoptimalizovany system,ze ani ctyrjadro ho neubrani sekani a low endy jsou na hranici pouzitelnosti.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Ach jo, je to velká škoda, protože z BB10 mohl být opravdu dobrý systém. I design telefonů byl solidní. Bohužel všechno to přišlo moc pozdě… A draho. Málo kdo adoptuje nový system za tolik peněz a Q5 moc nepomůže, když bylo jen o pár stovek levnější. Ať to koupí kdo chce, tak system bohužel pravděpodobně zanikne.

  • xyz (neregistrovaný)

   Nemyslím si, proč by jej jinak kupoval? Neznám BB patentové portfolio, ale nemyslím si, že by toho měli nějak zásadně hodně, aby si firmu koupili jen kvůli patentům. Osobně si myslím, že by BB mohl koupit třeba Huawei, který měl nedávno zálusk na nějakou mobilní firmu, už nevím o kterou ale.

  • Jsem si jist, že BB do Čínského Huawei by USA rozhodně nepustily:-)

  • fuk (neregistrovaný)

   USA nemá s prodejem BlackBerry souvislost.

  • Tím bych si nebyl tak jist. Už několikrát vláda USA zatrhla akvizice amerických firem. Kor, když se jedná o Blackberry, na jehož serverech jsou uložena veškerá data uživatelů z celého světa…

  • jung (neregistrovaný)

   BlackBerry není americká firma.

  • To sice ne, ale Kanada má k USA dost blízko. A pokud by měl o RIM navíc zájem MS (jako že jsou to zajímavé spekulace), tak by si to amíci určitě ohlídali…

  • Lukas (neregistrovaný)

   Ale má, pokud by to koupil Číňan, pochybuju že by Americká vláda která frčí na Blackberry, je nadále používala včetně Obamy :)

 3. Jako ideální se mi jeví hrobník HP…

  • presne to ma napadlo ako prve.. uz nejaku tu ciarocku v kolonke pohrebov maju :)

  • uni: tak na HP je videt zmena, od te doby co odesel Lev Lekarnik se HP chova docela umirnene. Podle me byl on tou hlavni pricinou propadu HP…

  • Pozdě, skvělé věci jako iPaq, Jornada (s klávesnicí) nebo Palm jsou pohřbeny.

 4. Petr (neregistrovaný)

  Bohužel, tak nějak jsem to očekával, BlackBerry prostě zaspalo tak dlouho, že už není schopno to jaktěživ dohnat. Snad se nalezne rozumný kupec, který jej následně nepohřbí. Škoda, BB jsem miloval, teď se můj výběr smrskl na iOS a Win8, bude-li BB dál pokračovat ve vývoji OS10 a QNX, tak zůstanu u nich.

 5. Po dlouhé době jsem nadmíru spokojený s telefonem ( Blackberry Q10) a operačním systémem a teď má skončit? Doufám, že se to nestane.

  • Bohuzel je to hodne nedotazeny system.Takove MeeGo bylo mnohem dal,BB se moc tato kopie nepovedla..

  • zb (neregistrovaný)

   S HTCJIRKA nesouhlasím, dle mého názoru je o moc lepší a intuitivnější než android a to mám GNote2 a radši využívám Z10. Ze začátku to byl BB10 divný ale dej si 14 dnů, a nebudeš se chtít na android vracet a to nejenom kvůli BB HUBu ale celkově i kvůli ovládání. Firmware 10.2 je úplně úžasný a dle tohoto tempa za rok muže byt systém úplně někde jinde v pozitivním slova smyslu… Teda pokud je nějaký chuj nekoupí.

  • BB 10 jsem uzival mesic a na MeeGo nema,jen spatna napodobenina.

  • Ono taky porovnávat s Androidem jde občas i víko od kanálu a vítězí… BB přineslo pár zajímavých funkcí, ale nepodařilo se jim to sjednotit a ucelit.

  • Royce (neregistrovaný)

   Proč oba melete o Androidu??? HTCJIRKA mluví o MeeGu a ne o Androbastlu..

 6. trancewave01

  Napadla mě taková kacířská myšlenka. BB by prozatím nemuselo uvažovat o prodeji kdyby zkusilo vsadit, mimo BB10, např. na Android. BB má stále určité jméno a myslím si, že by se i dnes našla spousta lidí, kteří byt ocenili smartphone s QWERTZ/QWERTY a všichni víme, že BB dělá pravděpodobně ty nejlepší klávesnice, bohužel spoustu lidí odradí právě použitý BB10. Vývoj BB10 by pak teoreticky mohlo BB dotovat právě z prodejů smartphonů s Androidem a mohly by vedle sebe existovat 2 platformy. Navíc, vývojáři BB10 mají s Androidem poměrně slušné zkušenosti.

  A prosím, neřešte to, co je Android zač. Tady není podstatné, že je to šmejd pro určitého diskutéra, podstatné je, že se Android prostě prodává.

  • Lukas (neregistrovaný)

   Ale hlavní příjmy RIMu jsou z používání služby Blackberry Enterprise. Bohužel, aby někdo mohl tuto službu využívat, musí mít telefon BB s příslušným OS. Přechod na Android nic neřeší, služba BB je to jediné co tuto firmu ještě drží při životě. V dnešní začínat prodávat telefony s Androidem je holá sebevražda. Zvlášť když nastupuje velký tlak z Číny…

  • teekey (neregistrovaný)

   ale nepovidej, BES10 podporuje iOS a Android zarizeni:

   [odkaz]

   ano, prodavat/kopirovat telefony konkurence je sebevrazda, ale na trhu je porad dost mista, jenom je potreba najit si svuj proud :)

  • Lukas (neregistrovaný)

   Jaj, máš pravdu, úplně jsem na to zapomněl :) ale zbytek platí… :) a podle mě už prostor není a RIM neumí vyrábět levné telefony…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).