Domů » Články » Představení prvního iPhone byl jeden velký podvod. Ve skutečnosti téměř nefungoval

Představení prvního iPhone byl jeden velký podvod. Ve skutečnosti téměř nefungoval

První iPhone byl bezpochyby spouštěčem doby chytrých telefonů. V mnoha ohledech nebyl dokonalý, ne vždy převyšoval konkurenci, ale nastavil směr, kterým se vývoj chytrých telefonů následně vydal.

Tip: Základní deska prvního iPhone připomíná počítač: podívejte se, co vše „Purple 2“ uměl

Originální iPhone byl představen v roce 2007 na Macworld Expo, kde vzbudil pozdvižení. Velkou roli na tom měl fakt, že nešlo jen o povídání, ale Steve Jobs názorně schopnosti nového přístroje demonstroval. Telefon zvládal odesílat emaily, surfovat na webu, přehrávat hudbu, a to vše bez zasekávání nebo jakýchkoliv problémů.

Tak to alespoň působilo na diváky. iPhone však tou dobou byl ještě nedodělek, který by takovouto demonstraci nezvládl ani náhodou. Steve Jobs se proto uchýlil k odvážné hře iluzí. Jak vše probíhalo odhalil v roce 2013 Andy Grignon, který v době představení iPhonu pracoval v Applu na pozici vedoucího inženýra.

Zlatá cesta

Grignon vzpomíná, jak v týdnu předcházejícím blížící se prezentaci pozoroval Jobse pečlivě nacvičovat sekvenci demonstračních ukázek. Zkoušel ji prý stokrát a nikdy se mu nepovedlo ji dokončit bez významného zaseknutí telefonu. To bylo dáno tím, že hotové nebyly ani aplikace. Neoptimalizované aplikace tak po nějaké době používání zaplnily RAM, což se dalo vyřešit leda restartem celého telefonu. A to by pochopitelně na veřejné prezentaci bylo nanejvýš nevhodné.

iPhone 2007 Hero Shot

Samostatnou kapitolou bylo pak to, že zkrátka některé aplikace nezvládaly běžet zároveň a padaly. iPhone prostě opravdu v době Macworld Expa nebyl připraven na běžné užívání.

Hardwarové parametry iPhone
Systém: iOS
Rozměry: 115 x 61 x 11,6 mm, Hmotnost: 135 gramů
Čipset: Samsung S5L890, 412 MHz, ARM 1176
RAM: 128 MB, Interní paměť: 4/8/16 GB, Pam. karta:
Displej: TFT LCD, 3,5", 320 × 480 px
Hlavní fotoaparát: 2 Mpx
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera:
Bluetooth: 2.0, Wi-Fi: 802.11 b/g, NFC:
Konektor: miniUSB
Baterie: 1400 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Vývojáři však přišli s neotřelým řešením – sestavili přesnou sekvenci, v níž musí Jobs jednotlivé ukázky provádět. Email se například musel otevřít před surfováním na webu, neboť opačný postup by vyústil v pád aplikace. Tento přesný postup od vývojářů získal přezdívku „zlatá cesta“.

Prezentace iPhonu, nebo spíše iPhonů?

I když se konkrétním řazením ukázek povedlo eliminovat pády aplikací, stále existoval problém s operační pamětí. A ten se vyřešit v krátké době zbývající do prezentace jednoduše nedal. Restart si sice Jobs na pódiu nemohl troufnout předvést, ale kdo říká, že musí po celých 50 minut používat jeden telefon?

První iPhone na svou dobu nabízel širokou paletu funkcí a aplikací. Při představení však ještě moc nefungovaly…

Kdykoliv se tak iPhone blížil do fáze, která by si vynutila restart, Jobs zkrátka elegantně telefon prohodil za nový kus. iPhone se tak ve výsledku mohl prezentovat jako revoluční multifunkční přístroj, přestože se ona multifunkčnost jaksi sestávala z několika exemplářů dělících si jednotlivé úkoly.

Čarování se signálem

Zaměstnanci Applu museli před prezentací vyřešit ještě jeden problém. Ten sice nesouvisel přímo s iPhonem, avšak pro dosažení wow efektu v prezentaci bylo nezbytné ho vyřešit. Šlo jednoduše o to, že se očekávalo, že když se na jednom místě bude spousta novinářů a dalších návštěvníků připojovat k mobilní síti, bude rychlost připojení příliš pomalá. A vysvětlujte pak lidem, že se email odesílal 10 minut kvůli přetížené síti, a ne nepovedenému telefonu.

iphone 2007 unveil keyboard phones
Steve Jobs demonstruje revolučnost svého výtvoru

Naštěstí pro iPhone se však povedlo Jobsovi uzavřít smlouvu s americkým operátorem AT&T. To byl mimochodem jediný operátor, který v době představení podporoval iPhone. Technici AT&T dopravili na místo přenosnou základnovou stanici, kterou nastavili tak, že se na ni mohli připojit pouze telefony využívané při prezentaci. Jobs se tak na pódiu mohl spolehnout na (na tu dobu) bleskové připojení, které mu mohli posluchači leda závidět.

Tip: Před 13 lety Apple představil první iPhone. Tohle jsou fakta, o kterých jste nevěděli

Aby byl efekt úplně dokonalý, přišli v Applu ještě na jeden „zlepšovák“. Prezentované iPhony měly speciálně upravený systém, který ukazoval vždy plnou sílu signálu, bez ohledu na to, jaká reálně byla. Diváci tak viděli, že telefon nejen funguje svižně, ale ještě má skvělý signál.

iPhone byl obrovským úspěchem Applu

Originální iPhone nakonec byl bezpochyby úspěchem. Nemalou roli na tom určitě hrálo i povedené představení samotným šéfem společnosti Apple. Co na tom, že šlo víceméně o drobný podvod na diváky – když iPhone o půl roku později zamířil k prvním zákazníkům, fungoval už doopravdy. Mimochodem, Apple letos čeká pokoření obřího milníku. Překročí totiž hranici 2 miliard prodaných iPhonů.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cenoverozumnyepl
Anonym
cenoverozumnyepl

No a dela to do dnesniho dne :-)

Saker
Uživatel
Saker

Muselo to byt uzasne az ma mrzi ze som ho nekupil vtedy, frcal som na Nokii :) Koho by vtedy napadlo ze v podstate skrachuje…

famakate
Uživatel
famakate

Co ako malo byt na tom uzasne? Okrem elegantneho ovladania bol symbian funkcnejsi system

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

No prave o to ovladani jde … dneska uz to beres jako samozrejmost, ale pred iPhonem to ovladani bylo (z dnesniho pohledu) fakt silene

Martin123
Uživatel
Martin123

A nic se nezměnilo 😂

cosworth
Uživatel
cosworth

epl tem voslum porad prodava iluzi

Férové Jarmil
Anonym
Férové Jarmil

Apple letos čeká obří milník: překročí hranici 2 miliard prodaných iPhonů.

cosworth
Uživatel
cosworth

a to je hodne nebo malo?

Férové Jarmil
Anonym
Férové Jarmil

Málo, pořád málo.

Mag.net
Uživatel
Mag.net

Tak to jsem vůbec nevěděl :-D. Dobrá komedie na lidi…

niky79
Uživatel
niky79

Nemám s tím problém. Prostě to nestíhali. Zasadni je, že po pul roce, kdy byl telefon dostupný, už vše fungovalo.

maq1234
Anonym
maq1234

Tak jsem se podíval po dlouhé době na tu keynote a je až s podivem, kolik věcí bylo na první verzi iOS řešeno líp, než teď. Třeba i to hloupé tlačítko na ukončení hovoru, které bylo přes celý displej a člověk mohl ukončit hovor i z kraje displeje. Těch genialit je tam víc, které už stihli nástupci včele s Cookem zničit, třeba rozdělení obrazovky pro emaily.
Ach Jobsi, jak tu chybíš!

michal121
Anonym
michal121

„Steve Jobs se proto uchýlil k odvážné hře iluzí.“ Co na to říct, snad jen tolik, že se to s iPhonem táhne do dnes. Je to produkt plý iluzí, ovšem za cenu právě nalezeného pokladu. Nebejt brutální megareklamy, která je všudypřítomná, nikdo by si to nekoupil. Navíc za ceny několikanásobně převyšující konkurenci. Škoda, že se totéž nedá říct i o kvalitě a výbavě iPhonů. Ale zase abych nebyl moc zlej uznávám, že ty nejvybavenější iPhony se už téměř přiblížili konkurenci. Záměrně se nezminuju o obou platformách, tedy o iOS a Androidu. Není to o jejich srovnání, to ani úplně nelze.… Číst vice »

lexx01
Uživatel
lexx01

Ano, první iPhone jsem pořídil hned, jak se zde coby šedý dovoz objevil za neuvěřitelných 9 000,- Kč

Jailbreak byl sice nutností, ale jinak vše fungovalo skvěle.
Používal jsem jej poté denně neuvěřitelných 6 let (žádný jiný mobil jsem tak dlouho nepoužíval).

I dnes je stále funkční a mám jej ba památku schovaný ve vitrínce hned vedle zlatých kapesních hodinek po dědečkovi a historického čínského porcelánu.. ;-)

Black
Anonym
Black

ja cca 8 hodin nez letel z okna na dalnici :-)

kungfustatkař
Anonym
kungfustatkař

Bľačku
heh to ti verím, jasne