Domů » Články » Před 13 lety Apple představil první iPhone. Tohle jsou fakta, o kterých jste nevěděli

Před 13 lety Apple představil první iPhone. Tohle jsou fakta, o kterých jste nevěděli

Jak jednou řekl jeden moudrý muž, čas letí jako splašený nosorožec. V případě technologií to platí dvojnásob. Kdo by to byl řekl, že už uběhlo 13 let od představení prvního iPhonu na MacWorldu v roce 2007. Když Steve Jobs vykročil na pódium ve svém ikonickém černém roláku, patrně jen málokdo tušil, že telefon, prohlížeč a iPod je vlastně zařízení, které změní vnímání chytrých telefonů – iPhone. První jablečný telefon byl světu oficiálně představen 9. ledna 2007.

iPhone (2G) na oficiálním tiskovém snímku
iPhone (2G) na oficiálním tiskovém snímku. Psal se rok 2007.

Zatímco dnes platí iPhone za jeden z nejlepších telefonů na trhu, v případě první generace tomu tak zdaleka nebylo. První iPhone na své konkurenty v mnohých ohledech ztrácel a funkce, které dnes jablečný telefon definují, přišly až v dalších generacích. Vybrali jsme pro vás třináct faktů, které jste pravděpodobně o prvním iPhonu nevěděli.

iphone 2g
Steve Jobs před 13 lety představil telefon, který následně změnil svět

Sestřih z keynote

Steve Jobs Introducing The iPhone At MacWorld 2007

Kopírovat a vložit bylo velkou neznámou

Ctrl+C a Ctrl+V je patrně nejpoužívanější klávesová zkratka na světě. Kopírování textu do schránky a jeho vložení na jiném místě do značné míry definuje používání počítačů. Chytré telefony ve své době disponovaly také klávesnicemi a funkce kopírování a vložení jim nebyla v žádném případě cizí.

iPhone copy and paste ad
Kopírovat a vložit první iPhone neuměl

To se ale nedá říct o původním iPhonu. Ten se totiž nezaměřoval na tvrdé jádro uživatelů chytrých telefonů, ale na běžné spotřebitele s „hloupými“ telefony, které nějaké kopírování textu nezajímalo. Časem Apple podporou pro kopírování a vkládání textu přidal, dokonce v mnohem intuitivnější podobě, než s jakou se mohli tehdejší majitelé chytrých telefonů setkat. V první verzi systému iOS ale tahle funkce zcela chyběla.

iphone 2g
iPhone (2G) šel do prodeje se systémem iOS 1.0. Aktualizovatelný byl až do iOS 3.1.3

Rychlá síť 3G? Raději EDGE

Rychlé sítě třetí generace byly v roce 2007 na vzestupu, nicméně Apple se rozhodl pro jinou cestu. Než aby přišel s technologií, která nebyla dostatečně vyzkoušena, raději si počkal a vsadil na v té době dominantní druhou generaci mobilních sítí, tedy EDGE. Maximální přenosová rychlost dat původního iPhonu tak byla 384 kbps.

iPhone Edge vs 3G
Kvůli 3G jste si iPhone nekoupili

Až tak nelogický krok to nebyl, neboť ve Spojených státech byla data velmi drahým zbožím, kdy se ceny pohybovaly okolo 100 dolarů měsíčně za 200 až 500 MB dat. Apple ale 3G neignoroval dlouho – hned příští generace s názvem iPhone 3G sítě třetí generace podporovala.

Hardwarové parametry iPhone 1. generace
Systém: iOS
Rozměry: 115 x 61 x 11,6 mm, Hmotnost: 135 gramů
Čipset: Samsung S5L890, 412 MHz, ARM 1176
RAM: 128 MB, Interní paměť: 4/8/16 GB, Pam. karta:
Displej: TFT LCD, 3,5", 320 × 480 px
Hlavní fotoaparát: 2 Mpx
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera:
Bluetooth: 2.0, Wi-Fi: 802.11 b/g, NFC:
, GPS:
, Konektor: miniUSB
Baterie: 1400 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Mobilní navigace neexistovala

Mapové podklady a s nimi související navigace je v dnešní době samozřejmostí. Chytré telefony tímto takřka zcela zničily segment externích GPS, kterým se stále věnuje například Garmin. První iPhone byl na prohlížení map připraven více než dobře. Dostupná byla aplikace Google Mapy a s pomocí gest dvěma prsty pro přiblížení a oddálení bylo prohlížení map jedna radost.

Oriignal iPhone Maps
GPS dorazila na iPhony až později. První generace tento modul vůbec neměla.

Mělo to ale jeden podstatný zádrhel – iPhonu chyběla GPS. Kromě zafixování aktuální polohy jste tak mohli zapomenout právě na navigaci, která je neoddělitelnou součástí dnešních telefonů. Podporu pro GPS přidal Apple až s další generací a později se dokonce pustil do vlasní mapové aplikace, která měla velmi krušné začátky.

iphone 2g 1
Tuhle ikonickou tapetu si pamatuje každý :-)

Obchod s aplikacemi neexistoval

Synonymem pro iPhone je App Store. Obchod s aplikacemi nastartoval boom chytrých telefonů jako málokterá funkce a bez možnosti stáhnout si aplikace si dnešní chytré telefony již nedovedeme představit. Ostatně slabá podpora vývojářů aplikací byla jednou z hlavních příčin, proč u uživatelů propadl Windows Phone – uživatelům jednoduše chyběly aplikace.

iPhone 2007 Hero Shot
Podpora aplikací přišla až s iPhonem 3G a iOS 2.0 (respektive iPhone Software 2.0)

V první softwarové verzi iPhonu byste App Store hledali marně. Spousta předinstalovaných aplikací sice dostačovala, ale možnost pro vývojáře programovat vlastní řešení posunula celou platformu na jinou úroveň. App Store dorazil až s příchodem iPhonu 3G a iPhone Software 2.0 – název iOS začal Apple používat až od roku 2010.

Webový prohlížeč a e-mail jako na počítači

Nejprve je potřeba se podívat, jak vypadalo prohlížení internetu a e-mailů na zařízeních tehdejší doby. K pohodlnosti a uživatelské přívětivosti to mělo asi tak daleko jako Outlook před 15 lety. Tuhle malou revoluci máme tendenci podceňovat, ale fakt, že iPhone zcela změnil přístup k internetu a e-mailu, mu odpárat nelze.

Oriignal iPhone Safari and Mail
Prohlížení webu a e-mailů bylo bezkonkurenční

Safari už v prvních verzích podporovalo desktopové zobrazení webových stránek, stejně jako vychytávky v podobě dvojího poklepání, které přiblížilo sloupec s textem na čitelnou úroveň. E-mailový klient se pyšnil podporou protokolu IMAP, což znamenalo možnost renderovat e-maily v HTML stejně jako v případě desktopu.

Softwarové klávesnici se příliš nevěřilo

Zatímco v roce 2007 si nikdo nedovedl představit chytrý telefon bez fyzické klávesnice, dnes si hardwarovou klávesnici u smartphonu přejí jen ti nejzarytější fanoušci BlackBerry. Její přijetí mezi uživateli nicméně nebylo tak automatické, jako tomu je dnes. Spousta lidí byla zvyklá na fyzické klávesy a v případě majitelů „hloupých“ telefonů musíme připočíst ještě zvyk psát pomocí T9.

iphone 2007 unveil keyboard phones
Z virtuální klávesnice měli uživatelé strach

Autokorekce a chytré vychytávky uživatelského rozhraní, které klávesnici přizpůsobovalo podle aplikace, kde jste ji otevřeli, ale získaly Applu spoustu příznivců. Časem softwarovou klávesnici vzali na milost také její odpůrci a po letech se přestaly vyrábět také konkurenční Android zařízení s klávesnicí.

Apple vytvořil vlastní YouTube aplikaci

Pro vývojáře třetích stran byl první iPhone sice zapovězeným územím, přesto jste si mohli vychutnat videa na YouTube ve speciální aplikaci. Jak je to možné? Protože ji vyvinul přímo Apple. YouTube byla v té době vcelku nová platforma, která si svou celosvětovou popularitu musela vydobýt. A první iPhone k tomu jistě přispěl.

Apple YouTube
YouTube aplikace byla nutnost

Velký displej (ve své době pochopitelně), který nezakrývala klávesnice, byl totiž jako stvořený k přehrávání videí. Mobilní verze YouTube tehdy nebyla příliš dobře optimalizovaná, stejně tak nepodporovala videoformát H.264, který používal iPhone. Applu tak nezbylo nic jiného, než vytvořit vlastní aplikaci a přinést internetová videa široké mase uživatelů.

iPhone nepodporoval nahrávání videa

Jestli měl iPhone při svém uvedení nějaký skutečně výrazný handicap, tak to byla absence natáčení videa. V té době uměl natáčet video kdejaký mobilní telefon, takže touto absencí si Apple žádné příznivce nezískal. Původní 2 Mpx fotoaparát byl na svou dobu poměrně obstojný, nicméně hardware nebyl připraven oficiální cestou podporovat natáčení videa, a to ani v nízkém rozlišení. Chyběla i přisvětlovací dioda.

Original iPhone Camera1
Video z rodinné oslavy jste s první generací iPhonu nenatočili

Natáčení videí se uživatelé dočkali až o dva roky později s příchodem iPhone 3GS. Zajímavostí je, že Apple do původního iPhonu nezahrnul ani přední kamerku pro autoportréty (selfie jako pojem v té době neexistoval). Ten se svého debutu dočkal až s příchodem iPhone 4, kdy byla představena služba FaceTime pro videohovory.

Obrázek si přes operátora nepošlete

Vzhledem k tomu, že mobilní internet a internetové kecálky byly stále ještě v plenkách, byla standardním způsobem komunikace SMS, v případě posílání obrázků MMS. A právě podpora pro obrázkové zprávy skrze mobilní sítě byla uživatelům iPhonu zapovězena. Vzhledem k jeho široké podpoře mezi mobilními telefony šlo o překvapení.

Original iPhone SMS
Podpora pro multimediální zprávy MMS iPhonu chyběla

Na druhou stranu musíme říci, že se nejedná o žádnou velkou škodu. MMSky byly ve své době (a jsou i dnes) velmi drahou záležitostí, takže se s nimi dost šetřilo. Apple ale MMS neignoroval dlouho – podpora se objevila už v následujícím iPhone 3G.

Problémy s připojením sluchátek

3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek nebyl toho času v mobilních zařízeních až tak profláklý, neboť většina výrobců používala své proprietární konektory. Apple přítomností 3,5mm jacku určitě spoustu lidí potěšil, nicméně jejich radost neměla dlouhého trvání i přes to, že iPhone teoreticky podporoval nejen přenos zvuku do sluchátek, ale také hlasu skrze mikrofon a handsfree.

Original iPhone Headphone Jack
Není jack jako jack

Nebyl by to totiž Apple, kdyby si nevymyslel nějakou kulišárnu. Zdířka na jack byla speciálně seříznutá, takže šla připojit pouze originální sluchátka dodávaná k balení. Pokud jste chtěli používat vlastní sluchátka, nezbylo vám než sáhnou po adaptéru, který tuto situaci vyřešil. V příští generaci už Apple tenhle přešlap napravil.

Bluetooth ano, stereo nikoliv

První iPhone pochopitelně disponoval technologií Bluetooth (2.0), nicméně ve značně omezené verzi. Zatímco nyní jsme zvyklí skrze modrý zub připojovat takřka cokoli a především poslouchat hudbu, u prvního iPhonu byste se se zlou potázali. Bluetooth totiž podporoval pouze headsety, nikoli přehrávání hudby.

Original iPhone with headphones
Stereo Bluetooth byl pro Apple velkou neznámou

To nebylo nicméně až takovou zvláštností. Přes Bluetooth většina lidí připojovala bezdrátová sluchátka pro volání a kvalitních bezdrátových sluchátek bylo po málu. Stereo A2DP každopádně dorazil až s příchodem iPhone 3GS.

Bluetooth handsfree od Applu? Žádný problém

Tento bod přímo navazuje na předchozí fakt o Bluetooth. Dlouho před AirPody vypustil Apple na trh bezdrátové sluchátko, které se soustředilo na hovory. To se nabíjelo skrze speciální USB konektor a k dokoupení byla také kolébka, která umožňovala nabíjet zároveň iPhone a Bluetooth headset. Jeho předností bylo především úzké propojení s iPhonem, což můžeme vidět i u dnešních produktů.

Apple Earpice
Také AirPody měly svého předchůdce

Synchronizace přes iTunes

Poslední fakt provázel uživatele iPhonů dlouhá léta. Nutnost prakticky k jakékoli složitější operaci připojit iPhone k počítači a využívat software iTunes bylo především pro majitelé strojů s Windows noční můrou. Ať šlo o synchronizaci hudby či fotografií, prakticky k jakékoli práci s vnitřním úložištěm bylo třeba vytáhnout kabel a nažhavit iTunes, včetně synchronizace kontaktů a kalendáře.

Windows iPhone Outlook Sync
Mnohými proklínaný program iTunes

Jak na první iPhone vzpomínáte vy? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

24 komentářů

 1. Jak na prvni iphone vzpominam? Nijak. Prvni iphone byl pouze okrajovym a ne moc rozsirenym zarizenim a tady se ani neprodaval. Navic to byl krap, ktery by si nikdo normalni v CR nekoupil.

 2. Vím, že s tím jackem to bylo profláknuté na všechny strany, ale já jsem nikdy neměl problém. Stačilo mít sluchátka s rovným jackem, který byl podobný tomu na sluchátkách applu (tedy tenký). Největší problém byl asi se zahnutým a obecně tlustým od náhlavních sluchátek.
  Určitě ale bylo možné připojit i jiné sluchátka.

 3. Fun fact:

  Prezentacia prebiehala na viacerych „demo“ iphonoch. Iba jediny iphone bol prototyp a prakticky nebol funkcny. Preto pri prezentacii nebol pouzity jeden iphone, ale bolo ich viacero. Na kazdom z tychto iphonov fungovala stabilne ina aplikacia. Obcas ani ta nie – preto zamestnanci apple, ktori sa podielali na vyvoji tohto mobilu cely cas prezentacie trpli, ci sa nieco nestane- ci appka nespadne, alebo nezamrzne, alebo proste nebude fungovat. Nastastie vsetko vyslo na jednotku. Vdaka dokonale premyslenej prezentacii steva jobsa nie je vymena mobilov na javisku viditelna!

  • Doplním, že mezi několika členy vývojového týmu iPhone OS dokonce kolovala flaška whisky a dávali si panák pokaždé, kdy úspěšně proběhla nějaka konkrétní část prezentace. Na konci byla flaška prázdná :-)

 4. no moc se toho u epla za tech 13 let nezmenilo

  • Asi staci, ze tu porad jen brecis, ze na to nemas :-D

  • Vtipné jak Ovce nevědí jak obhájit nesmyslnou cenu Jablečného krámu plácají kraviny.Dnes kdo chce tak na cenu iPhonu dosáhne skoro každý.Někdo později,někdo dříve.Stejně ho značná část nechce ani zadarmo.Ozavřený zalagovaný děravý OS,a podprůměrný HW:) No nekup to za to logo nakousnutého nahnilého Jablka…

  • V cem je cena nesmyslna? Telefon snad neni jakkoliv citelny naklad pro kohokoliv s normalnim zamestnanim. Cosworth tady v nekolika diskuzich brecel, ze mu nedaji slevu a ze na to nema. To je ale jeho problem a vzhledem ke stylu tveho vyjadrovani to je problem i pro tebe a lecis si tak mindraky. Nemas se ale za co stydet. Porad tu mas treba nejaky model Xiaomi, ktery sezenes novy do 4 tisic a bazarove jeste vyhodneji.

  • ty nejsi vosle ani schopen od sebe rozeznat uzivatele a anonymy

  • No ja nevim, tech nicku tady mas vice nez dost a vsechny vzdy breci uplne stejne, ze je vse drahe a ze nedostanes slevu. Tak se snaz, jednou nasetris a budes mit taky svuj epl, vosle.

  • setrit na telefon? tak vosle to sis mne asi spletl s nejakym svym uhrovitym pubescentnim kamosem. proc setrit na neco co je za cca 3-4 denni vejplatu.

  • Férové Jarmil

   Není.

  • cosworth: prasi se ti od huby ;)

  • Cash je prehistorie, dedo. O tomhle vetsinou pisou ti, kteri s tim maji zkusenosti. Moc pruhledne a lhani ti nejde, nicmene to ty v diskuzich brecis nad tim, ze na to nemas, tak se snaz, pracuj a pujde to :)

  • bob: Jojo na internetu jsi velkej zamoznej hrdina koukam:)

  • Férové Jarmil

   Ty nám tu taky.

  • Problém chápat psané věty,že Ovečko? :) Vzhledem k takovým věcem jako je rozlišení displaye,podpdpora či spíše nepodpora bezdrátového nabíjení,věčné bugy v OS a jeho směšně omezené možnosti,hnusný vzhled který léta zaostává za kdejakým Launcherem na Androidu a mnoho jiného je cena Apple úlet.Ale nesmutni,v MobilPohotovosti hnijí desítky starých jablečných šunek takže i ty si můžeš koupit ,,moderní,, Apple.I když moderní:) Dva,tři roky za konkurencí.Ale na to jsou již Ovečky dávno zvyklé ne?

  • Tomik: Kdyz uz tu takhle mas potrebu detinsky lidem nadavat, co takhle si dat aspon ty fakta spravne dohromady?:) Taky bys mohl zapracovat na cestine, at to od takovyho chytraka jako ty nejak vypada.

  • Tomik: takze na to nemas a jsi hloupa ovce. Takhle pisou vzdy majitele low end zarizeni. A kdyz zminujes nejakou Mobilni Pohotovost. Je fakt, ze tam je to pro tebe, jakozto low end bazaristu bez rozpoctu raj na zemi! ;)

  • priznavam se ze na to nemam nervy. neco tak zoufaleho jako je epl fakt ne

  • Férové Jarmil

   Nervy epl zoufaleho cosworth.
   Slozit jinak.

  • Férové Jarmil

   Nic z toho.

 5. Kamil Pulicar

  Není to trochu ostuda? Články jak přes kopírák:
  [odkaz]

  • Pulicar: Tak se podívej na zdroj u obou článků, odkud redaktoři čerpali, ty inteligente – idropnews.com [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).