Domů » Články » Steve Jobs byl mistr prezentace. Tohle jsou důvody, proč byly jeho keynote tak chytlavé

Steve Jobs byl mistr prezentace. Tohle jsou důvody, proč byly jeho keynote tak chytlavé

Tmavá místnost, velké projekční plátno a přednášející, který léta nemění svůj styl. A samozřejmě nezaměnitelné nadšení z publika. Takto by šlo shrnout konference společnosti Apple, když byl naživu Steve Jobs. Prezentace byly vždy dotaženy až takřka k dokonalosti, a to nejen po technické stránce, ale také v mluvě Steva Jobse. Čím to, že působily tak „magicky“?

Zásadní roli hrálo Jobsovo charizma

Steve Jobs byl vším možným, ale nejvíce ze všeho se do historie zapsal svým charismem. Svým nadšením pro věc a nekompromisním přístupem si získal obdiv, ale jen díky jeho charismatu mu to všechno prošlo.

AppleTV plus
V současném Applu nikdo nemá charisma jako Steve

Často do svých prezentací nezapomněl zahrnout nějaký ten vtípek, kterým si přítomné publikum získal. Jeho charisma mělo na samotnou prezentaci největší dopad – i kdybyste nechali celou prezentaci odprezentovat někoho jiného stejnými slovy, neměla by takový dopad, jako když byl na pódiu Steve.

NepřehlédněteBill Gates: Steve Jobs byl občas „kretén“, ale designu rozuměl

Jednoduchý a čitelný formát

Všechny Jobsovy prezentace se zakládaly na třech jednoduchých bodech. Nejprve vybudoval očekávání. To sice nebudoval kdovíjak dlouho, ale zato mělo pořádný dopad. Druhým podstatným bodem byl zvrat. Ten využíval především ke konci se svým slavným „one more thing”, nebo když odhalil, že 3 zařízení jsou vlastně jen jeden iPhone.

Posledním důležitým bodem bylo odhalení. Promyšlené první představení produktu mělo zásadní dopad na úspěch. Vzpomeňte například, když Jobs vytáhl iPod z kapsy. To většinou doprovodilo i srovnání s konkurencí, což dnes na prezentacích Applu chybí.

Srovnávání produktů bylo zásadní

Tohle už na dnešních prezentacích Applu nevídáme. Za dob Steva Jobse snad nikdy nechybělo porovnání právě představeného produktu s aktuální špičkou na trhu. A nikdy také nechybělo odůvodnění, proč je produkt od Applu právě ten nejlepší.

Steve Jobs iPhone Reveal
Apple během svých keynote rád srovnává své produkty

Dnes na Apple keynote uvidíme nanejvýš srovnání s předchozí generací produktu – ostatně v tom by byl čert, aby nový produkt Applu byl horší, než ten loňský.

Po Jobsově smrti se Apple stal jednou z nejhodnotnějších společností na světě. Úspěch nastupujícímu vedení rozhodně upřít nelze, nicméně při prezentacích nových produktů se zkrátka už nebavíme tak, jako tomu bylo dříve. Po odchodu Jobse nezůstal ve firmě nikdo, kdo by převzal jeho otěže.

Styl prezentování, který měl Steve Jobs, byl jedinečný

To by každopádně nebyl jednoduchý úkol. Pokračovat v podobném trendu prezentací, jak je nastavil Jobs, by znamenalo, že by dotyčný byl obviněn z chabé imitace ba dokonce z vykrádání.

Jaká je vaše nejoblíbenější Apple keynote? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

No právě, prezentace a realita byla jiná.

lukass71
Uživatel
lukass71
Online

Zrovna skoro vsechny produkty, co Steve predvedl, ve sve dobe byly naprosto unikatni.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

To rozhodně, někteří však tohle nepochopí

prcko
Uživatel
prcko
Offline

Súhlas v tej dobe to boli prevratné veci teraz je už ťažké prísť s niečim naozaj inovatívnym. Netrápi sa s tým len apple ale aj iné značky.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Apple ale tuhle dotykovou mánii prvním iPhone v roce 2007 odstartoval co vím

Menty
Uživatel
Menty
Offline

To není pravda. Od té doby jsme viděli nespočet pokrokových a revolučních věcí. Od smrti Jobse však už žádná nebyla od Apple. Plus Cook, který vede Keynotes od té doby je spíše necharismatický šašek, než seriozní sympatický inovátor.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

To je možné ale tuhle dotykomanii odstartoval tehdy Apple

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Ježiš jakou dotykománii zas :DDD Dotykáče byly dostupný a relativně běžný i předtim, pamatuju si, kolik PDAček jsem měl před iPhonem.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

To ano měl jsem je taky, býky uzpůsobené co se týče GUI na ovládání prsty,bylo to tak pohodlné? Nebylo

Martin
Anonym
Martin
Offline

Suhlasim, ze maniu odstartoval ako prvy, ale neprisiel s tym ako prvy.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

No v začátcích se hovořilo o LG Prada co se týká ovládání tedy

prcko
Uživatel
prcko
Offline

Skús vymenovať tie pokrokové veci.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Třeba první co mě napadne – Galaxy Fold. A těch věcí bylo za ty roky spousta. Jen je potřeba je vnímat v kontextu té doby. Třeba iPhone se ničím extra v té době nevymykal, byl ošklivý, plastový, rozvrzaný, takových bylo na trhu mnoho. Ale právě Jobs dal lidem do hlavy to, že právě takto chtějí smartphone používat. Revoluční nebyl ani tak ten produkt, ale právě jeho propagace a smýšlení jeho tvůrců. Lidi měli pocit, že to prostě potřebují.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Ošklivý,plastový a rozvrzany? Plastový byl co vím 3G/3Gs rozvrzany ale ne

prcko
Uživatel
prcko
Offline

Súhlasím galaxy fold môžeme brat ako inovatívnu vec ale po väčšinu času to bolo iba predhananie sa parametrami

lukass71
Uživatel
lukass71
Online

Menty: Ja uprimne sam doufam, ze Fold nebude jen slepa vetev a do jiste miry zmeni, jak budouci smartphony (ty ktere uz nebudou mit problemy prvnich generaci) budou vypadat, protoze soucasny format zmenu urcite potrebu.
Jinak iPhone se vse dobe vymykal spise UX/SW a v te dobe konzistentnim designem (prave v dobe plastovych – tj. 3G/GS, vypadaly Android telefony fakt jak narychlo slepene cosi)

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Mně osobně asi současný formfactor vyhovuje, dokážu si ale na druhou stranu představit právě zařízení tablet – smartphone. A určitě souhlas, že iPhone byly právě spíš o ovládání, jelikož funkčně tam fakt nebylo moc o co stát, třeba foťáky měly strašný až do pětky skoro. A jde o to, že tenkrát do toho začalo šlapat hodně dalších výrobců, i třeba Samsung, který tenkrát vyráběl jednu plečku za druhou se najednou vytasil s Galaxy S, který mělo oproti tehdejším mdlým LCDčkům fakt top displej, fajn foťák atd. Takže ten směr to nabralo opravdu hodně rychle. A i to je podle mě… Číst vice »

prcko
Uživatel
prcko
Offline

Super obchodník s veľkým talentom. Ináč by som bol zvedavý aký by mal apple úspech keby začínal v Európe predsalen je u nás iná mentalita.