Domů » Bleskovky » Pražské letiště odklánělo všechny lety, poblíž ranveje se pohyboval dron

Pražské letiště odklánělo všechny lety, poblíž ranveje se pohyboval dron

Drony jsou mezi lidmi čím dál tím populárnější – zajímavé záběry z ptačí perspektivy si chce udělat každý. Ne vždy jsou však lidé při jejich používání zodpovědní a lítají tam, kde by rozhodně být neměli. To se stalo i nyní – pražské ruzyňské letiště dnes dopoledne odklánělo veškeré lety na záložní ranvej, protože v prostoru hlavní dráhy byl spatřen amatérský dron. Rizika vyplývající z kolize letadla a dronu jsou poměrně závažná, takže situaci nad drahou 24 vyletěl prověřit policejní vrtulník. Provoz byl obnoven po jedenácté hodině.

Incident není bohužel prvním, který museli řídící provozu v Praze řešit. V květnu tohoto roku přijala řídicí věž hlášení od pilota, že se v areálu letiště pohybuje dron. Naštěstí se nepohyboval přímo nad ranvejí, kde je riziko největší, ale překážel „jen“ v ose dráhy. I tak si ale jeho přítomnost vyžádala odklonění šesti letů, čekání několika letadel na povolení ke vzletu a jedno letadlo dokonce muselo přerušit přistávací manévr.

Pravidla pro provoz dronů umožňují létat nejblíže 5,5 km od letiště v maximální výšce 100 m. Jak vypadá srážka letadla s dronem se můžete podívat na následujícím videu:

Drone crash with airplane

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. S prominutím, ale tohle napadne jen idio**. Jít lítat s dronem k letišti, kde přistávají letadla? By to chtělo takové bl*** chytit, a na pěkných pár let zavřít (veřejné ohrožení?), aby si to zapamatovali…

    • Jsem spíše pro tučnou pokutu a veřejné práce.

    • Jsem pro tučnou pokutu a veřejné práce k tomu + školení, k čemu všemu mohla srážka letadla s dronem vést. Tohle musí být fakt pikačové, lítat s dronem nad letištěm :(

  2. Sestřelit a hotovo.

  3. Jsem pro pro povinnou registraci dronů nad určité parametry, a to celosvětově. Něco jako je povinná registrace některých druhů papoušků…

    • Dálkově řízený dron se mimo jiné dá lehce zneužít i třeba k teroristickému činu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).