Domů » Bleskovky » Pražské letiště odklánělo všechny lety, poblíž ranveje se pohyboval dron

Pražské letiště odklánělo všechny lety, poblíž ranveje se pohyboval dron

Drony jsou mezi lidmi čím dál tím populárnější – zajímavé záběry z ptačí perspektivy si chce udělat každý. Ne vždy jsou však lidé při jejich používání zodpovědní a lítají tam, kde by rozhodně být neměli. To se stalo i nyní – pražské ruzyňské letiště dnes dopoledne odklánělo veškeré lety na záložní ranvej, protože v prostoru hlavní dráhy byl spatřen amatérský dron. Rizika vyplývající z kolize letadla a dronu jsou poměrně závažná, takže situaci nad drahou 24 vyletěl prověřit policejní vrtulník. Provoz byl obnoven po jedenácté hodině.

Incident není bohužel prvním, který museli řídící provozu v Praze řešit. V květnu tohoto roku přijala řídicí věž hlášení od pilota, že se v areálu letiště pohybuje dron. Naštěstí se nepohyboval přímo nad ranvejí, kde je riziko největší, ale překážel „jen“ v ose dráhy. I tak si ale jeho přítomnost vyžádala odklonění šesti letů, čekání několika letadel na povolení ke vzletu a jedno letadlo dokonce muselo přerušit přistávací manévr.

Pravidla pro provoz dronů umožňují létat nejblíže 5,5 km od letiště v maximální výšce 100 m. Jak vypadá srážka letadla s dronem se můžete podívat na následujícím videu:

Drone crash with airplane

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments