Domů » Bleskovky » Pozor na podvodnou aplikaci Number Finder pro Android. Z uživatelů láká peníze

Pozor na podvodnou aplikaci Number Finder pro Android. Z uživatelů láká peníze

Výzkumníci z týmu (Avast) Mobile Threat Intelligence odhalili podvodnou Android aplikaci Number Finder, za kterou stojí vývojář POZTechnology. Tato aplikace se navíc v obchodě Google Play objevila v žebříčku „Populární“. Uživatele láká na odhalování totožnosti neznámých volajících. Aplikace byla stažena více než milionkrát a celkové stažení všech aplikací publikovaných daným vývojářem je více než 11 milionů.

Aplikace, která nic neumí a jen z lidí tahá peníze

Po stažení a otevření aplikace Number Finder (odkaz na Google Play) nabízí uživateli dvě možnosti: měsíční předplatné, pro které jsou požadovány platební informace předem; nebo možnost zavřít okno a zadat číslo, které aplikace údajně dokáže spárovat s jednotlivcem, pokud si uživatel zakoupí předplatné. Pokud uživatel zadá testovací číslo, ať už platné, nebo falešné, Number Finder vždy zobrazí stejnou zprávu: „S tímto číslem je spojena 1 osoba“ ve snaze přesvědčit uživatele, aby za službu platil měsíční předplatné a zjistil, čí dané číslo je.

Pozor na podvodnou aplikaci Number Finder pro Android. Z uživatelů láká peníze a vůbec nic neumí.

Když výzkumníci Avastu aplikaci testovali a zadali falešné číslo (+1) 63 66666666, obdrželi stejnou podvodnou zprávu. Podle zpětné vazby uživatelů na Google Play po předplacení služby aplikace neumí spárovat číslo s ID volajícího, i když vývojáři v popisu tvrdí opak. Aplikace nemá žádnou jinou funkci, kterou by předplatiteli nabídla.

Avast tento problém již reportoval do Googlu. Uživatelům, kteří si aplikaci Number Finder stáhli, doporučujeme ihned zrušit předplatné a okamžitě ji odinstalovat. Doufejme, že Google na zprávu Avastu brzy zareaguje a aplikaci z obchodu odstraní. K předcházení podobným podvodům uživatelům doporučujeme vždy si před stažením aplikací procházet recenze v obchodech Google Play (nebo App Store v případě systému iOS).

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

3 komentáře

 1. bob (neregistrovaný)

  ale ja tomu u androidaku verim ze si to nainstalujou. je vyhoda ze pro Aos a Ios maj store narvany timhle balastem

  • lul (neregistrovaný)

   Co zkusit čárky ve větách? Ze začátku. Gramatiku snad zvládneš, když ničemu jinému nerozumíš :)

   • bob (neregistrovaný)

    a diakritika ti nevadi? a co takhle neco k tematu? jo to nemas jako vzdy.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *