TOPlist

Pozor na falešnou aplikaci Fotky Google. Šíří se přes ni bankovní malware

malware eset security payment

V České republice se dlouhodobě můžeme setkávat s nebezpečným mobilním malwarem Cerberus, který je rizikem především pro internetové bankovnictví. Ostatně v únoru byl detekován v převážné většině všech případů. České prostředí tak bylo v únoru z pohledu kybernetických hrozeb pro platformu Android nebývale konzistentní. Útočníci nadále využívají lednovou strategii a malware šíří prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Fotky Google. Vysoká aktivita bankovního malwaru Cerberus je podle bezpečnostních analytiků z Esetu rozhodně nestandardní, ale současný stav dle nich nemá žádnou souvislost s děním na Ukrajině.

Bezpečnostní experti v únoru nezaznamenali na území České republiky žádný nový druh malwaru. Bezprecedentní aktivita bankovního trojského koně Cerberus, který v únoru dominoval téměř v 90 procentech všech detekovaných případů, na sebe přesto upoutala pozornost. Experti se shodují, že se rozhodně jedná o nestandardní stav, a to i s ohledem na skutečnost, že malware Cerberus je v Česku přítomný již dlouhodobě.

„Únorové zvýšení aktivity malwaru Cerberus bylo nebývale silné. Nejčastěji jsme ho detekovali v dropperu Agent.GUB, který svůj výskyt zvýšil o 171 procent. V rámci českého prostředí je to rozhodně nebývalá aktivita a ostatní malware byl v únoru detekován pouze v jednotkách procent,“ shrnuje únorový vývoj hrozeb pro platformu Android v Česku Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

malware eset security payment 2

Trojici nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pak v únoru doplnil také malware Agent.IEG a Andreed. V případě dropperu Agent.IEG zaznamenali bezpečnostní analytici pokles o 47 procent, což je největší propad od doby, kdy tento škodlivý kód začal v Česku útočit.

Malware se stále šíří hlavně přes falešný prohlížeč fotek

Dropper, jehož prostřednictvím se malware na platformě Android šíří, je také druh škodlivého kódu, který jako obálka skrytě doručí další malware do zařízení. S ohledem na tuto funkci na sebe droppery berou různé podoby populárních nebo známých aplikací a velmi často i rychle se mění, čímž mohou nepozorovaně obelstít méně kvalitní antivirový software.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku (Android, únor 2022):

  1. Android/Spy.Cerberus (89,40 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.IEG trojan (1,34 %)
  3. Android/Andreed trojan (0,89 %)
  4. Android/GriftHorse trojan (0,77 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.GOP trojan (0,44 %)
  6. Android/Spy.Agent.BYH trojan (0,42 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.DIL trojan (0,38 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.ITV trojan (0,31 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.GCS trojan (0,31 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GLC trojan (0,27 %)

„Bankovní malware Cerberus se i v únoru šířil prostřednictvím nelegitimní verze aplikace Fotky Google. Stejné chování jsme u něj pozorovali již v lednu. I to lze pokládat za odklon od běžných strategií útočníků, kdy droppery, které malware šíří, vydávají každou chvíli za jinou aplikaci a službu. V únoru tak rozhodně vsadili spíše na kvantitu a sílu útočných kampaní,“ vysvětluje Jirkal. „Dropper Agent.IEG měl také v únoru nejčastěji podobu aplikace pro přehrávání hudby MX Player, kterou útočníci opět zneužili již v lednu. Trojský kůň Andreed se zase objevoval nejčastěji v mobilních hrách,“ dodává Jirkal.

Aplikace instalujte výhradně z oficiálních zdrojů

Bankovní malware Cerberus je rizikem především pro internetové bankovnictví, ne však pro samotnou oficiální bankovní aplikaci. Tu by si měli uživatelé stáhnout na oficiálních stránkách své banky, nebo v oficiálním Obchodě Google Play. Bezpečnost pak posílí také tím, že budou všechny bankovní operace ověřovat prostřednictvím biometrických údajů (otiskem prstu či rozpoznáním obličeje), které jsou v současnosti považovány za nejvíce bezpečnou metodu ověření.

„V případě bankovního malwaru uživatelům doporučujeme dodržovat hlavně tyto tři základní pravidla – stahovat aplikace z oficiálního Obchodu Google Play, zařízení i veškeré aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší dostupné verze a nainstalovat si do zařízení kvalitní bezpečnostní program, který dokáže riziko v podobě bankovního malwaru včas odhalit,“ uzavírá Martin Jirkal z Esetu.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku