Domů » Články » Pozor na falešné antiviry. Pokud některý z těchto máte v telefonu, ihned jej odstraňte

Pozor na falešné antiviry. Pokud některý z těchto máte v telefonu, ihned jej odstraňte

Nejčastější hrozbou pro mobilní zařízení s operačním systémem Android zůstává tzv. scareware, který podvodem láká z uživatelů peníze. Vážným rizikem je také adware, který zahltí infikované zařízení nevyžádanou reklamou. Vyplývá to z pravidelných statistik společnosti ESET.

Uživatelé mobilních telefonů a dalších zařízení na platformě Android se nejčastěji setkávají s malwarem FakeAV. Jedná se o falešné antivirové aplikace s různými názvy, v minulosti se jednalo například o Virus Removal for Android nebo Automatic Virus Scanner. Jakmile uživatel takovou aplikaci nainstaluje a spustí, zobrazí se mu varování před domnělým malwarem v telefonu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Nicméně se jedná o podvodnou výzvu. Zařízení bývá v pořádku.

V případě škodlivého kódu pro Android nevidíme žádné výpadky v detekcích po Novém roce, jak tomu bývá například u malware zaměřeného na klasické počítače. Je to dáno především způsobem šíření. Počítačový malware se nejčastěji šíří ve spamu. Snáze tedy oklame uživatele v době, kdy sedí u počítačů v práci. Mobilní malware se šíří ve všech typech aplikací, tedy i těch, které používají lidé ve volném čase,“ vysvětluje statistiku Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce firmy ESET.

malware

Druhou nejvážnější hrozbou je reklamní malware Hiddad.HI. Tento typ hrozby zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu skrytým způsobem, takže uživatel není schopen určit, která aplikace reklamy spouští. V minulém roce se jednalo především o přehrávače či služby na stahování videa, v lednu útočníci malware skrývali v aplikacích pro prohlížení pornografického obsahu.

Adware podle expertů lidé často podceňují, protože reklamu nepovažují za přímé ohrožení. „Pokud má uživatel dojem, že v zařízení vidí příliš reklamy, doporučil bych instalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci malware. Na zobrazování reklamy totiž útočníci vydělávají na úkor pohodlí uživatelů,“ radí Jirkal.

Mezi výrazný malware patří také spyware Plankton, který se pokouší získat data o zařízení. Plankton analytici společnosti ESET zaznamenali  v řadě aplikací s různými funkcemi například ve hrách, filtrech fotografií, předpovědích počasí a dalších. Ve všech případech se jednalo o aplikace z neoficiálních obchodů.

Nepřehlédnětepokud máte v telefonu některou z těchto aplikací, okamžitě ji odstraňte

Experti upozorňují, že nejčastěji si uživatel malware do zařízení stáhne sám, velmi často z neoficiálního obchodu. Doporučují proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí.

Nejčastější kybernetické hrozby na Androidu (leden 2020)

  1. Android/FakeAV (3,30 %)
  2. Android/Hiddad.HI (2,94 %)
  3. Android/Plankton (2,73 %)
  4. Android/Hiddad.XF (2,32 %)
  5. Android/Rootnik (2,01 %)
  6. Android/Hiddad.XO (2,00 %)
  7. Android/TrojanDropper.Shedun (1,66 %)
  8. Android/Hiddad.AIA (1,56 %)
  9. Android/Hiddad.AID (1,53 %)
  10. Android/Qysly (1,44 %)

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
x125
Uživatel
x125

Rovnou bych napsal, že jakýkoliv „antivir“ na Androidu patří odinstalovat, protože tam z principu nemůže pořádně fungovat a dává akorát falešný pocit bezpečí (+ šmíruje uživatele. Viz aféry AVG a Avastu).

Poslední zasekané telefony zobrazující reklamy, co se mi dostaly do ruky, měly instalovaný „antivir“ (renomovaných výrobců) a byl houby platný (krom toho, že zabíral místo a otravoval se skenováním.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Antivir v Androidu je k nicemu a nesmysl, falesny pocit bezpeci.

Vlastík
Anonym
Vlastík

Já mám Eset a nevím o něm. A už mi jednou i detekoval problém s aplikací. Za měsíc byla aféra ve které se potvrdilo, že v sobě měla od hackerů malware.

bkf1
Uživatel
bkf1

Celkem by mě zajímalo o jakou aplikaci šlo (resp. přesný název). Už jsem měl v rukách telefony, které byly zasekané kdečím (uživatelé byli buď děti nebo ženy), ale ještě mi nikdy antivir (taky používám Eset, ale to jen při podezření, pak hned odinstalovávám) nezahlásil nic…

Jan Kvasnička
Uživatel
Jan Kvasnička

Mně Eset v mobilu na nebezpečný soubor upozornil. Myslím si, že bezpečnost zvyšuje.

jklejna58
Uživatel
jklejna58

Mě avast také upozornil. Ale hned skončil. Ty jejich falešné poplachy aby se zviditelnili mě nebaví.