Domů » Články » Posloucháte hudbu déle než hodinu denně? Hrozí vám poškození sluchu, tvrdí organizace WHO

Posloucháte hudbu déle než hodinu denně? Hrozí vám poškození sluchu, tvrdí organizace WHO

Světová zdravotnická organizace WHO varuje před pravidelným posloucháním hudby. Už při poslechu delším než jedna hodina denně vám hrozí poškození sluchu, a opatrní byste měli být také při návštěvě koncertů.

Že dlouhodobé poslouchání hlasité hudby není pro náš sluch přínosné, víme již delší dobu. I přes to na ulici den co den potkáváme spoustu lidí se sluchátky, kdy i ze vzdálenosti několika metrů můžeme s jistotou říci, co právě poslouchají. Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na stále se zvyšující počet uživatelů, kteří si mohou každý den nevědomky poškozovat svůj sluch, vydala prohlášení, ve kterém varuje před tímto nešvarem a doporučuje v ideálním případě poslouchat muziku maximálně jednu hodinu denně při snížené hlasitosti.


Na koncertech a tanečních festivalech se návštěvníci vystavují vyššímu riziku poškození sluchu

Hlasitá hudba je velkým rizikem

Největší riziko představuje hlasitá hudba pro ušní bubínky více než miliardy posluchačů ve věku od 12 do 35 let. V důsledku velkého rozšíření kapesních hudebních přehrávačů a smartphonů je většina z nich z USA a Evropy. Dalších 40 % posluchačů je ohroženo hlasitou hudbou při návštěvě koncertů a klubů.

WHO hodnotí jako škodlivé, pokud vystavíte svůj sluch vjemům hlasitějším více, jak 85 dB po dobu delší, než 8 hodin. U hluku o intenzitě 100 dB se doba razantně zkrátí na 15 minut. Podle Shelly Chadha, specialistky na poškození sluchu, můžou již tyto hodnoty vést k nevratným změnám sluchového ústrojí. Největším rizikem je poškození vláskových buněk, které jsou zodpovědné za přenos sluchových podnětů do mozku. Při poškození těchto buněk vzniká známé zvonění nebo pískání v uších. Mozek se totiž snaží vytvořit nová spojení, po kterých by mohly zvukové vzruchy cestovat, neboť tělo není schopno vláskové buňky obnovit, poškození je tedy trvalé. 


Pořadatelé velkých hudebních festivalů jsou si možných rizik vědomi, proto například na festivalu Electric Daisy Carnival a Coachella nabízejí návštěvníkům špunty do uší.

Podle WHO je nejkomplexnějším řešením zkrátit dobu poslechu na jednu hodinu denně spolu se snížením hlasitosti, to je však pro většinu uživatelů nepředstavitelné. To chápou i autoři doporučení, a proto nabídli uživatelům i jiné možnosti, jak sluch šetřit – používat sluchátka, která umí odstranit okolní hluk, díky tomu je následně možné snížit hlasitost hudby; na festivalech, koncertech a v klubech používat špunty do uší. WHO ve svém prohlášení pro představu uvedla i časy, po které považuje za bezpečné vystavit se určité úrovni hluku:

 • 85 dB – 8 hodin (hluk uvnitř jedoucího auta)
 • 90 dB – 2 hodiny a 30 minut (hluk sekačky na trávu)
 • 95 dB – 47 minut (hluk běžného motocyklu)
 • 100 dB – 15 minut (klakson auta, metro)
 • 105 dB – 4 minuty (maximální hlasitost MP3 přehrávače)
 • 115 dB – 28 vteřin (hlasitý rockový koncert)
 • 120 dB – 9 vteřin (vuvuzely, sirény) 

Ačkoli tento teoretický „manuál“ poukazuje na závažné následky krátkodobého potěšení, již z některých uvedených příkladů je jasné, že ne každý může minimalizovat pobyt v hlučném prostředí. Pokud například jezdíte denně do práce metrem, pouhých 15 minut často nemusí stačit na to, abyste dojeli tam, kam potřebujete. Jedním z nejlepších řešení tedy nejspíše zůstanou špunty do uší, popřípadě sluchátka, která umí eliminovat okolní ruchy.

A jak tuto problematiku řešíte vy? Chráníte nějakým způsobem svůj sluch? Podělte se s námi v diskusi.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

16 komentářů

 1. Tak tohle by mě hodně zajímalo, protože zrovna váhám jaký sluchátka koupit – velká uzavřená nebo špunty.

  • Nikolas Malík

   Už to je asi irelevantní, ale vždycky je lepší kupovat uzavřená s redukcí okolního ruchu… Je to kvalitnější hudební zážitek a navíc nemáte tendenci zvyšovat hlasitost, aby jste přehlušil okolní ruch, takže tak i šetříte uši.

 2. teofilix (neregistrovaný)

  Jak se zdá, tak WHO zase neměla co dělat :D a tak dělá na lidi bubu :D

  Aikon: za mě jednoznačně špunty jsou mobilnější, tím, že je strčíš až hluboko do ucha, tak poslech hudby je výživnější a jako třetí argument nevypadáš s nimi jak Otík z vesničko má středisková :D

 3. Ano to poslední je vážný argument, jelikož ,,náct,, mi není tak bych si s tím jak ten Otík připadal. Na druhou stranu, když kouknu na špunty a podotýkám sprchuji se denně a zajedu i do uší :D Tak se mi ze špuntů dělá melo :D Jde mi o to co je tedy šetrnější pro sluch – vím, že pecky sou nejhorší, ale špunty versus uzavřená sluchátka – a pak jde také o kvalitu zvuku a konstrukci – chci něco kolem 1500-3000. Hudba hlavně U2 ;)

  • Thargas (neregistrovaný)

   Špunty jsou asi opravdu nejlepší řešení, dobrá izolace a pokud si je umíš dobře nasadit tak i dobrý zvuk. Na druhou stranu může být negativum právě ta dobrá izolace a někdy opravdu nebezpečná, zejména v jakémkoliv provozu. Co se hygieny týká, tak si s tím nedělej starosti, uši si můžeš čistit denně a stejně jistý maz vznikne, ironicky díky častější hygieně, se uši mastí více. nejlépe tak jednou týdně, sundat silikonové koncovky a štětečkem, párátkem a neagresivním odmašťovačem ( mě se osvědčil čistič na monitory) vyčistit. Jinak už kolem 1500 Kč se pohybují rozumná sluchátka, já preferuji Sony, ale ani konkurenti nejsou nijak pozadu.

  • Thargas (neregistrovaný)

   Ještě k těm peckám, na hudbu (především metal) jsem si pořídil dnes už nesehnatelné Sony XBA-2. Dva měnič a vyvážený zvuk, bez zbytečného přebasování. také jsem slyšel současné XBA-H1, ale líbili se. S cenou do 3k za mě dobrá volba.

  • Johny (neregistrovaný)

   V podstatě je to úplně jedno a záleží jen na tom, jak to do nich voroštuješ a jestli jsi k podobným poškozením nějak předurčený. Já posloucham hudbu skoro furt, hlasitě, nehlasitě a většinou se špuntama, jsem na hranici toho věkového limitu co tady uvádí, tenhle rok jsem byl na prohlídce a pohoda, slyšim (prej) špičkově. Jestli k tomu máš ale predispozice, jednou si to voroštuješ a nadosmrti uslyšíš pískání :D

   Pokud si koupíš dražší inear sluchátka, výrobci k tomu často dávají i čistítka, protože s tímhle počátají. Jestli ti jde o to, aby sis nekurvil sluch, tak si uši nečisti (mejt jo, ale nešťárej do nich až na bubínek :D ).

   Co se pak týče sluchátek, myslim že to je hodně subjektivní a nemalou roli v tom hraje čas, kdy některý třeba i dražší hrajou po roce že bys někoho nakopal a jiný, levnější, si kvalitu udrží. Opatrnější bych byl třeba u SHURE, který dávaj ke sluchátkům místo kabelu ocelový lanko a to ne každýmu může vyhovovat.

 4. Fore (neregistrovaný)

  Uz pred 3 lety jsem trochu investoval a koupil si za 3000+ kvalitni spuntova sluchatka. Rozhodne nelituju. Sluchatka stale slouzi a hraji vyborne.

 5. Tiez som spokojny so spuntovymi, ale tiez neboli lacne.

 6. Odkud je redaktor? Já jen, že normální metro (dnes, tedy linka C např.) je snad nejtišší MHD prostředek celkově a nehlučnější je zavření dveří:)

  Jinak kolem té hlasitosti je fakt legrace, např. mé Lenovo K920 na 80ti% buzeruje s hlasitostí (jako každý mobil), přitom i na max. to má „výkon“ jako dedikovaný kvalitní přehrávač někde na polovině, kde vás rozhodně nebuzeruje jakýkoli omezovač. Tak jsem z toho jelen.

  Nějak se jim to klukům a holkám z EK míjí účinkem…

 7. To by mě zajímalo, co je to hluk běžného motocyklu. Když u něj stojím a běží na volnoběh, nebo když kolem mě profrčí (čož jsou ale jenom řádově sekundy) nebo když na něm jedu? Při jízdě v nekvalitní helmě je to totiž dost kravál.

  • No on je to především kravál pro okolí… Ten na motorce ať si klidně likviduje sluch nebo daruje orgány, dělá to z vlastní vůle, ale ostatní by z toho měl vynechat.

 8. Tak já poslouchám teoreticky denně ze sluchátek ROCCAT Kave 5.1 hudbu cca hodinu někdy i déle a hlasitost mám většinou na 70%. A teď uvažuji nad koupí ROCCAT Kave XTD 5.1 Digital ,protože přece jen Kave 5.1 už mám přes 5 let ,ale pořád hrají špičkově. Nemůžu si stěžovat a kor u hraní her je to senzace :)

  • kukolar (neregistrovaný)

   jojo super volba

   hlavne nech to bliká a vyzerá ako vysvietený vianočný stromček

   čo tam pozvuku , pri sluchátkach , uplne zbytočné :D

 9. PHiLiPZ (neregistrovaný)

  chudak Beethoven, vediet to tak skor…

 10. ja mam pecky, ale planuji si koupit pres usi. Nicmene, posloucham par hodin denne na 20 % z pocitace, a staci mi to.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).