Porsche Taycan v Norsku překonalo prodeje vozů se spalovacími motory

porsche taycan 3

Není žádným překvapením, že Norsko je zemí s obrovským podílem elektromobilů, který se navíc stále zvětšuje. Zajímavé ale je, že za leden letošního roku v této zemi proběhlo více registrací automobilů Porsche Taycan než všech ostatních vozů se spalovacími motory. Taycanů se prodalo celkem 181 kusů.

Podle dat OFV (odkaz) bylo v uplynulém měsíci v Norsku registrováno celkem 7957 nových vozidel, z čehož pouze 387 byly modely se spalovacím motorem. Ačkoliv je Norsko relativně malou zemí, počet registrovaných vozů je neobvykle nízký. Oproti loňskému lednu se jedná o pokles o 2400 vozidel. Svůj podíl na tom patrně budou mít aktuální problémy s nedostatky čipů napříč automobilkami a nedostatkem nových i ojetých vozů.

Z dvaceti nejčastěji registrovaných vozů byl pouze jeden bez elektromotoru. Šlo o Toyotu RAV4 s celkovým počtem 271 registrací. Nejprodávanějším kouskem bylo Audi Q4 E-Tron s celkem 643 kusy. Dále v žebříčku pokračuje Hyundai Ioniq 5 a BMW iX. Z hlediska koncernových vozidel vedl Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq. Překvapivě méně prodejným modelem je Volkswagen ID.3 s celkem 125 kusy.Porsche Taycan recenze testNepřehlédněte

Test Porsche Taycan Turbo: elektromobil pro ty nejnáročnější

Jedním z důvodů, proč se nyní v Norsku tolik prodávají čisté elektromobily, je určitě také snížení státních pobídek na hybridní vozidla. Od ledna se už nejedná o 19 % ale jen 6,6 %, což v pořizovacích cenách nových aut určitě není málo, a mnozí lidé, kteří váhali mezi hybridem a bateriovým elektromobilem, nakonec od hybridů upustili.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku