Domů » Bleskovky » Populární navigace Waze nově umí dálniční známky, odpadlo otravné přepínání

Populární navigace Waze nově umí dálniční známky, odpadlo otravné přepínání

Navigační aplikace Waze je dostupná uživatelům Androidu i iOS a získala si poměrně širokou popularitu i v ČR. Její silnou stránkou je především komunitní informování o nejrůznějších dopravních událostech, cenách pohonných hmot a podobně.

Ještě donedávna však její používání při cestách do zahraničí znepříjemňovalo nelogické fungování placených úseků. To se však včera změnilo a aplikace nyní podporuje dálniční známky.

Napříč Evropou bez starostí

Jako většina navigací, i Waze umožňuje vybrat si, jestli se chcete vyhnout placeným úsekům, či je do plánování trasy zahrnout. V praxi to však znamenalo, že jste museli při cestách do zahraničí v každém státě znovu měnit nastavení tak, aby trasa vzala v úvahu to, jestli pro danou zemi máte turistickou známku. Zejména při delších cestách přes více zemí tak řidiči museli myslet na včasnou změnu nastavení a po každém přejetí hranice otvírat nastavení.

Od 11. prosince však stačí vybrat, pro které země máte zakoupenou dálniční známku. V těchto zemích vás pak navigace automaticky povede i po zpoplatněných úsecích, jinak se jim vyhne. Centrální přepínač zůstává, avšak ve státech se známkou není aktivní.

Nastavení známek je pochopitelně dostupné pouze pro ty evropské státy, které používají paušální zpoplatnění. Pokud používají systém mýtných bran, logicky není co nastavovat. V první vlně je funkce k dispozici v Bulharsku, České republice, Maďarsku, Rakousku, Slovensku, Slovinsku a Švýcarsku. Později bude spuštěna také v Rumunsku a Moldávii.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

16 komentářů

 1. bob (neregistrovaný)

  proc ten vosel zduraznuje ze je aplikace dostupna pro android a Ios kdyz stacilo napsat ze je dostupna pro vsechny platformy.

  • Miro (neregistrovaný)

   Je dostupná i pro WP? jestli ne, pak by „všechny platformy“ nedávaly smysl

   • qam (neregistrovaný)

    Taky není dostupná třeba na Symbian nebo Blackberry OS 7.

   • Jirka (neregistrovaný)

    WP? Myslis jako mobilni Windows? Zrejme ti to uniklo, ale ta iz jsou dva roky mrtva. Takze, ano, aplikace je dostupna pro obe mobilni platformy.

   • Tonda (neregistrovaný)

    Jenom poznámka windows je možná mrtvý systém ale waze na něm funguje skvěle.

   • bob (neregistrovaný)

    nevim jak je mrtvy ale W10M prave dostalo nove sestaveni. fakt by me zajimalo kdy si dostal aktualizaci ty se svym krumplem

   • Radek (neregistrovaný)

    A k čemu je nějaký sestavení, když už žádnej vývojář pro ten systém nic nedělá, žádnej výrobce nedělá telefon s tím systémem, je to prostě mrtvola

   • bob (neregistrovaný)

    a jak je mozny ze zadnej vyvojar nic nedela kdyz applikace dostavaji neustale aktualizace?

   • Radek (neregistrovaný)

    Otevři oči, u každé nové aplikace je dnes odkaz pouze na google play a app store a o tom, kolik jich tam nikdy ani nebylo, se nemusíme ani bavit.

   • bob (neregistrovaný)

    95% app ve google play je balast a zbytecnej hnuj. ale pro vosly je to OK

   • Radek (neregistrovaný)

    Neplácej kraviny, o těch se nikdo nebaví, nejsou ani aplikace bank. I Microsoft už dávno upřednostňuje aplikace pro iOS a Android a víš proč? Protože tam je 99% uživatelů.

   • bob (neregistrovaný)

    moje dve banky app maji a naposled zaktualizovany pred tremi dny. autocad naposled 7.12. jo pokemony a hajzliky necham pro deti na aOS a iOS

   • borix (neregistrovaný)

    1) aplikace bank jsou
    2) waze je
    3) nové aplikace se nedělají, staré aktualizují zřídka
    4) aktualizace systému jsou pouze bezpečnostní – spousta chyb zůstává a kdyby se tím MS jen trochu zabýval, byly by staré telefony s WP (WM) stále dobře použitelné – takhle se občas kousnou nebo vypnou
    5) ať si pár troubů slintá nad androidem nebo ios, třetí silný systém by rozhodně nebyl na škodu a je velká škoda, že se MS a BB neprosadili.

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Vosel? Ten Tě vychoval?

 2. MD (neregistrovaný)

  „turistickou znamku“, hm, pan je sberatel :-)

 3. Vláďa. Bk (neregistrovaný)

  Nesmysl! „s Waze jezdím po ČR, ale když jsem zadal Bratislavu, nebyla schopna mne navigovat ze Svitav ani do Brna 🙄👎.. Musel jsem zapnout Here, se staženými mapami abych projel Brstislavou na Balaton

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *