Domů » Bleskovky » Polemika: Prodeje chytrých telefonů Nokia za Q4

Polemika: Prodeje chytrých telefonů Nokia za Q4

Jak si Nokia stojí na trhu se smartphony od roku 2010? Je možné se radovat nad zvýšením prodejů v posledním čtvrtletí loňského roku? Nokia je firma, která v poslední době vzbuzuje mezi fanoušky mobilních zařízení emoce. Rád bych se k tomuto tématu vrátil a zeptal se na váš názor. Vzal jsem prodeje chytrých telefonů Nokia, od Q4 2010 až do posledních zveřejněných, tedy Q4 2012. A porovnal je s celkovým objemem chytrých telefonů. Výsledek vidíte na grafu, včetně výchozích hodnot. 

 

Mezi fanoušky zavládlo po zveřejnění nárůstu prodejů nadšení, ale nepřijde mi, že je co slavit. Nárůst je rozhodně lepší než pokles, ale vánoční čtvrtletí bývá tradičně pro všechny výrobce nejsilnější. Pokud společnost v dynamicky rostoucím odvětví roste pomaleji než konkurence, snižuje se tak její tržní podíl, nemyslím, že je možné mluvit o úspěchu. Byť drobné náznaky zlepšení se najít dají.

David Podzimek

3 komentářů

 1. „Mezi fanoušky zavládlo po zveřejnění nárůstu prodejů nadšení, ale nepřijde mi, že je co slavit.“

  Pokud nekdo oznacuje pokles z 19,6 na 10,2, pak na 6,3 a pak v nejsilnejsim obdobi roce (vanoce) narust o 300 tisic ks (!), za nejaky narust nebo neco ke slaveni, je mi ho docela lito.

 2. Marek (neregistrovaný)

  Ono to nadsenie podla mna nie je ani preto ze Q4 je o 300 kusov viac telefonov predanych, ale skor o to ze Nokia zacala nieco robit. Zacali predstavovat telefony, ktore maju co ponuknut na trhu a kopec Nokia-only aplikacii. Ja som tiez optimista co sa tyka Nokie a to hlavne preto, ze je pravda ze islo len o 300tisic kusov, ale Nokia predavala viac menej len High end Luma 920 a aj to asi realne len v 3-4 krajinach(ani to nie celych lebo napr. v amerike neviem ci nebola Nokia 920 len o ATaT) a nemala ich ani dost vyrobenych. Potom od noveho roku zacala konecne hovorit aj o masovych telefonoch (520, 620 a 720). Nokiu 820 moc neratam lebo tej asi trosku zle nastavili oproti konkurencii cenu a ked pride 720 tak neviem kto ju kupi. Zaroven zacala riesit nejeko normalne aj biznis zo svojimi mapami ked zacala vytvarat dohody s automobilkami. Podla mna sa Nokia zacala znova rozbiehat a Q4 2012 bol odraz odo dna.

  • David Podzimek

   Já si myslím, že Nokia se stabilizuje díky širšímu portfoliu, v průběhu letošního roku.

   Rozhodně není pravda, že Nokia prodávala převážně Lumia 920. ASP (průměrná cena za kus) za Lumii v Q4 2012 byla 192 EUR. To je hodně nízko a indikuje převážně výprodej skladových zásob 610, 800 a 900.

   Také tento odraz byl nižší, než růst celého odvětví. A i nižší, než v roce 2011 pro Nokii.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).