TOPlist

Podvod s mrtvým papežem. Kyberšmejdi vytáhli obzvláště nechutný trik, dejte si pozor

Papež František
  • Kyberútočníci zneužili příležitost a rozjeli phishingovou kampaň navázanou na úmrtí papeže Františka
  • Některé podvody mají i dezinformační přesah, jiné cílí na krádež osobních dat, případně peněz z vašeho konta

Úmrtí papeže Františka spustilo brutální dezinformační kampaň na sociálních sítích, na kterou jsou navázány kybernetické podvody. Útočníci zneužívají tragické události k tomu, aby dostali důvěřivé uživatele na podvodné stránky, kde jim ukradnou buď citlivá osobní data, anebo rovnou peníze prostřednictvím klasických phishingových podvodů s falešnými platebními branami a podobně.

Podvody na sítích zneužívají papeže

Ty nejhorší podvody týkající se papežovy smrti shrnuje ve své zprávě společnost Check Point Security. Podvody prý obvykle začínají dezinformačními kampaněmi na sociálních sítích, zejména na Instagramu, TikToku nebo Facebooku. Podvodníci zde šíří nepravdivé obrázky generované umělou inteligencí anebo videa ještě žijícího Františka s popisem, že papež žije a jeho smrt je hoax. Kromě snahy podvést důvěřivce tak ještě přispívají k vyfabulovaným dezinformacím.

Check Point například v tomto kontextu zaznamenal podvodnou stránku s dárkovými kartami, která napodobuje Google. Jedná se o běžnou taktiku používanou k oklamání uživatelů a vylákání citlivých údajů nebo provedení platby. Bizarní je, že na tyto falešné weby se uživatel proklikne z příspěvku o papežovi – přece jen, se smrtí či životem papeže nemají dárkové karty pro nákup služeb Google nic společného.

Pozor si dejte i na Googlu

Tyto falešné nákupní portály či platební brány dokonce kyberútočníci umisťují na vyšší sponzorované pozici do vyhledávače Google. Provozovatel vyhledávacího enginu pak zprvu nedokáže odhalit podvodný charakter, protože zneužité webové adresy dlouho fungují bez problému, byly zaregistrovány dávno a jejich obsah je buď v pořádku, nebo je web dokonce prázdný. Této celkem často využívané metodě se říká SEO poisoning.



Ruský hacker a dezinformace (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Lži o duhových vlajkách a migrantech. Jak proruští hackeři manipulují volbami v Evropě?

Navíc podle expertů z Check Pointu nejde o první a bezesporu ani poslední podobný případ hyenismu, kdy kyberšmejdi zneužili úmrtí slavné osobnosti. „Nejedná se o novou taktiku, stejný vzorec chování jsme viděli i po úmrtí královny Alžběty II. nebo při nejrůznějších přírodních katastrofách a globálních krizích. Kyberzločinci vytváří podvody, dezinformace a malwarové kampaně a snaží se parazitovat na zvědavosti a emocích,“ upozorňuje Daniel Šafář, Area Manager regionu střední a východní Evropy.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku