Peugeot na MWC odhalil koncept samořiditelného vozu s umělou inteligencí

Mobile World Congress už dávno není pouze o chytrých telefonech a tabletech. V posledních letech se v halách barcelonského výstaviště čím dál častěji objevují automobilky, které zde prezentují své technologické pokroky. Už samotný podtitul akce “The Next Element“ dával tušit, že letošní ročník MWC bude odlišný od těch ostatních. Poprvé v historii jsme se totiž dočkali premiéry automobilu na akci, která je primárně zaměřena na segment mobilní elektroniky. Důležité role se zhostil francouzský Peugeot, který zde odhalil koncept, jehož smyslem je nastínit budoucnost modelů s ikonickým lvem ve znaku.

Peugeot Instinct vzbudil u návštěvníků takový zájem, že ochranka měla po celou dobu plné ruce práce, aby zvídavé novináře udržela v dostatečné vzdálenosti od modře zářící karoserie. Autoři konceptu se řídili jediným heslem, svoboda pramenící z konektivity a všudypřítomných technologií. Futuristický shooting brake zaujme na první pohled nekonečně dlouhou kapotou, na níž plynule navazuje zbytek karoserie se čtveřicí dveří, z nichž druhá řada se otevírá proti směru jízdy.

img_8440

Přestože jsme se snažili získat podrobnější informace o pohonné jednotce, dočkali jsme se poměrně strohé odpovědi. „Je to plug-in hybrid s výkonem 300 koní a náhonem na všechna kola, víc vám toho neprozradit nemůžu.“ odvětil na naše dotazy zástupce značky. Je tedy velice pravděpodobné, že kompletní parametry si výrobce nechává pro ženevský autosalon, který startuje příští týden.

Peugeot Instinct si můžete zblízka prohlédnout v našem videu (5:40), v kterém jsme nahlédli do zákulisí MWC 2017

Tím nejzajímavějším na Instinctu je ovšem systém stavící na základech v metodě učení (deep learning), která pomáhá stanovit profil uživatele. Za tímto účelem propojuje platforma I.o.T (Internet of Things) Samsung Artik Cloud předměty každodenního života a spojuje data, která získává z chytrých hodinek, telefonů a sociálních sítí. Může se i připojit k inteligentní budově, k televizi, audio streamingu, systému Home Assistant, počítači apod.

4-170659

Výsledkem jsou údaje definující jednotlivé profily. Analýza je dynamická a neustále dochází k aktualizacím. Automobil se díky tomu dokáže samostatně konfigurovat nebo přizpůsobit architekturu interiéru. V praxi má systém poznat, že pokud budete například na schůzku odjíždět o něco dříve než obvykle, navigační systém a váš diář provedou vzájemnou synchronizaci zohledňující provoz s počasím a nabídnout přesunout odjezd o několik minut, abyste byli na místě včas. Po usednutí do anatomicky tvarovaných sedadel spustí Hi-Fi systém skladbu, kterou jste přehrávali doma a po nastartování se automaticky uzamknout vchodové dveře od vašeho domu.

img_8435

Další scénář lze situovat do momentu, kdy jste po tréninku v posilovně a vaše tělo je unavené. Peugeot Instinct to prostřednictvím dat z chytrých hodinek automaticky pozná a sám se přepne do režimu Aunomous Soft s klidným stylem jízdy, během níž můžete relaxovat. Jakmile se vůz přiblíží k domu, rozsvítí se venkovní osvětlení a chytrý termostat provede úpravu teploty na vámi oblíbené hodnoty. Když se naopak budete hýbat méně, automobil vám navrhne zaparkovat pár minut chůze od kanceláře a dojít to pěšky. S trochou nadsázky lze říci, že každý automobil se bude chovat jinak v závislosti na návycích svého majitele.

img_8438

S vozidlem lze také komunikovat prostřednictvím vyspělé služby Chatbot, která umí přijímat rozkazy a suplovat tak funkci osobního asistenta. Pokud začnete mít autonomního řízení a umělé inteligence plné zuby, můžete vůz přepnout do jednoho ze dvou manuálních režimů a naplno prásknout bičem do třísethlavého stáda koní.

Přestože je Peugeot Instinct více studií než náznakem blízké produkce, jasně ukazuje, kudy se budou technologie v následujících letech ubírat. Nebude to trvat dlouho a porovnávání hustoty pixelů, jader procesoru, velikosti displeje nebo počtu koní pod kapotou se stane naprostou malicherností. Stále důležitější roli již nyní přebírá vzájemné propojení rozdílných platforem a s tím spojený uživatelský zážitek a pohodlí jedince.

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku