Petr Pavel jde s dobou. Novinářům zpřístupnil svůj Google kalendář

red and white boat on water near brown concrete building during daytime
  • Nově zvolený prezident se kamarádí s digitálními technologiemi
  • Novináři si mohou jeho program prohlédnout v Google Kalendáři

Zatímco u dosluhujícího prezidenta České republiky Miloše Zemana veřejnost mnohdy nevěděla, čím se celé týdny zabývá, jeho čerstvě zvolený nástupce se rozhodl být ve svém programu naprosto transparentní. Vybraní zástupci českých médií od Petra Pavla dostali přístup do jeho sdíleného Google Kalendáře.

Pavel tam má zatím uloženo několik schůzek a rozhovorů. Tento přehled může mediálním pracovníkům a dalším zájemcům o setkání zjednodušit plánování, neboť budou přesně vědět, kdy je budoucí prezident zaneprázdněn. Jeho tisková mluvčí Markéta Řeháková zveřejnění programu okomentovala slovy: „Slíbili jsme komunikační otevření Hradu a jdeme si za tím. I když tam tedy zatím ještě nesedíme, těšíme se na spolupráci.“

Otázkou však zůstává, zda bude udržován v aktuální podobě i po březnové inauguraci, nebo pak již Pavel jako úřadující prezident přistoupí ke zveřejňování svého programu nějakou oficiálnější cestou, například prostřednictvím stránek Hradu. Přeci jen se objevují i kritické hlasy, které poukazují na to, že hlava státu by neměla zveřejňovat svůj program skrze nástroj, který spravuje americká firma nechvalně známá necitlivým nakládáním s daty uživatelů. Zároveň by tak podrobné zveřejňování budoucích aktivit mohlo být bezpečnostním rizikem, ze kterého nemůže mít žádná ochranka radost.

Petr Pavel kalendar

Na takový přístup nebyli dosud čeští novináři zvyklí – stávající prezident Zeman se netajil tím, že je nemá v oblibě, před ruským prezidentem Vladimirem Putinem a za přítomnosti kamer dokonce pronesl, že by se měli likvidovat. Byť šlo nejspíš o bonmot, asi netřeba připomínat, že Rusko není pro pracovníky médií zvlášť bezpečným působištěm.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku