Pětipalcová zařízení jsou populární, Nokia se jim stále vyhýbá

Nokia se vzmáhá, znovu se staví na nohy. Je ale možné, že jí „ujíždí vlak“ v oblastech, které jsou teď v módě a kterým dominují jiní. Pětipalcové telefony teď zkrátka frčí a je o ně zájem.

Nokii se s modelovou řadou Lumia poměrně daří. První modely v podobě Lumia 800, Lumia 710, Lumia 610 a Lumia 900 byly vlaštovkami, které ve spojení s Windows Phone 7.5 ukázaly směr, kterým se bude finský výrobce nadále ubírat (já je dodnes považuji za povedené a nyní se skvělým poměrem cena/výkon) a který by ho měl vyvést z poměrně nepříjemné situace, kdy akcie společnosti spadly takřka na nulu a od roku 2007, kdy na trh vstoupil Apple se svým iPhone a Google se svým operačním systémem Android, ztratily takřka 90 procent své hodnoty. Dnes nebudeme hodnotit nebo spekulovat proč a jak k tomu došlo, na to má každý svůj názor.

Pravdou ale je, že Nokia v minulém desetiletí nekolikrát lehce zaspala, možná usnula na vavřínech, nechala se ukolébat úspěchy svých širokých modelových řad. Jenže kolem roku 2004 přišly ve větší míře do popularity telefony véčkové konstrukce a v této oblasti Nokia zaspala poprvé. Následně, kolem roku 2007, společně s představením prvního iPhone a prvních Androidů, Nokia zaspala nástup dotykových displejů do smartphonů. A v tomhle vlaku bylo těch peněz podstatně více, než v tom prvním. Ujely oba dva, bohužel. A z globálního giganta a lídra se postupně stala potápějící se bárka, která je dodnes mnohým pro smích.

 

O pár let později, odražena ode dna, Nokia se díky silně úsporným opatřením a vzrůstajícím prodejům staví na nohy a začíná se jí dařit. Jenže na nádraží stojí další vlak plný peněz a chystá se k odjezdu. A s největší pravděpodobností bude jeho zmeškání smrtící, pro kohokoli. O jaký vlak se vlastně jedná?

Pět palců: Obří placky dnes táhnou

O vlak tabletů a smartphonů, respektive tabletofonů s úhlopříčkou displeje nad pět palců. Ať si říká kdo chce co chce, a můžeme s tím a nemusíme souhlasit, o tato zařízení je teď prostě zájem. iPad definoval novou kategorii zařízení, které zatím poměrně pevně dominuje. Nabídka se ale rozrůstá a vhodný tablet si dnes vybere snad každý, nehledě na cenu, velikost a výbavu. Jde o zařízení, které je skladné, kompaktní a hravě se stane bránou do virtuálního světa nebo pracovním nástrojem.

U telefonů, respektive smartphonů je situace trochu jiná. Pořád jde primárně o telefon, který je určen k vyřizování hlasových hovorů. Ale i tato funkcionalita pomalu, ale jistě ustupuje a ze smartphonů se také stává zařízení, které plní spoustu jiných úkolů a víc než kdy jindy naplňuje význam slov komunikátor nebo multimediální zařízení. Ať tak či tak, pro surfování po internetu, sledování videa, tlachání na sociálních sítích nebo čtení zpráv všeho druhu je větší displej prostě lepší. A za předpokladu, že je výrobce šikovný, nemusí být zařízení přehnaně velké. Podívejme se například na loňský Samsung Galaxy SIII a letošní Galaxy S4. Stejné rozměry, ale větší displej. O úspěchu prvního netřeba diskutovat, jde o globálně nejprodávanější smartphone loňského roku, o budoucím úspěchu druhého netřeba pochybovat.

Jsou tu ale i další modely, které dávají za pravdu Franciscu Jeronimovi, jenže je analytikem IDC v Londýně. Ten tvrdí: „Toto je trend, který nesmí být zmeškán. Lidé používají smartphony jiným způsobem než dříve, sledují multimediální obsah streamovaný prostřednictvím rychlých datových sítí. A pětipalcový displej pak prostě akorát sedne do ruky.

A má nejspíš pravdu. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Samsung Galaxy Note, Galaxy Note 2, LG Optimus G Pro. Velmi úspěšné a dobře prodávané modely. Na trh se pak chystají další velikáni, například Huawei Ascend D2 a Ascend Mate, ZTE Grand S, Alcatel One Touch Idol X a další. Nemluvě pak o takových zajímavostech jako je Samsung Galaxy Note 8.0, což je tablet, který umí telefonovat. U nás budete vypadat nejspíš jako blázni, v Asii je tato koncepce zcela běžná a hlavně žádaná. LG Optimus G Pro se v domovské Jižní Koreji za posledních 40 dnů prodalo více jak 500 000 kusů.

Výrobci zcela nepochybně pochopili a jsou si vědomi zájmu o zařízení s velkým displejem a mají v plánu na tomto trendu pořádně vydělat. Proč ne, trh hovoří jasně, možnost tu je, dveře jsou otevřené. Kdo vstoupí a nezakopne, nemůže se spálit. Kdo nevstoupí, nejspíš nakonec upadne v zapomnění a nebo mu zůstanou k dispozici jen okrajové části trhu.

Nezapomínejme na marketing

Situace však není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá. I přes velké množství žádaných a úspěšných modelů jsou tu takové, o které nijak velký zájem prostě nebyl. Za všechny můžeme jmenovat tablet BlackBerry Playbook, se kterým RIM díru do světa neudělal především kvuli špatnému marketingu. Tablety s Windows 8 RT se také moc dobře neprodávají, což potvrdil i CEO NVidia Jen Hsun-Hunag. A třeba Samsung svoje modely stahuje z trhu a další prý nechystá. Připomeňme i Dell Streak nebo HP TouchPad.

Opět nijak slavné modely a o druhý začal být zájem až ve chvíli, kdy byl ve výprodeji za 99 USD. Ne každý tedy může být v tomto segmentu úspěšný, ale trend pořád hovoří jasně. O tablety celkově a smartphony s velkými displeji je prostě zájem. Že vám přijde pět palců moc? Jak je to dlouho, co se to samé říkalo o čtyřpalcových displejích a Steve Jobs tvrdil, že 3,5″, úhlopříčka, kterou disponují starší iPhony, je optimální. iPhone 5 má, samozřejmě, větší displeji. Trend je tedy jasný. Před lety se telefony zmenšovaly, dnes je tomu naopak. 

Jistě jste si všimli, že ve výčtu pěti a více palcových smartphonů a tabletů výše jsem nezmínil žádnou Nokii. Ono totiž není jakou a finský výrobce je bohužel jeden z mála, ne-li jediný (pominu-li Apple), který doposud nepředstavil svoje „pětipalcové monstrum“ nebo alespoň tablet. Nutno také podotknout, že Nokia aktuálně sází na operační systém Windows Phone 8, který zatím nepodporuje fullHD displeje, které jsou s pětipalcovými smartphony úzce spojeny. A hlavně, Windows Phone 8 na takto velkém displeji nebude úplně to pravé ořechové.

To, že Nokia zatím nezavdala vzniku ani jedné spekulaci, může znamenat dvě věci. Nokia na podobných zařízeních potají pracuje a následně nám je s velkou parádou představí anebo mají pánové v Helsinkách poslední měsíce tolik starostí, že jim tento vlak opět ujede. Já osobně se kloním pro duhou možnost. Co si myslíte vy?

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku