Panos Panay po 19 letech opouští Microsoft. Šéf Windows a Surface utíká ke konkurenci

Odcházející šéf počítačové divize Microsoftu Panos Panay
  • Microsoft nečekaně opouští jedna z nejznámějších tváří
  • Panos Panay šéfoval týmu okolo počítačů Surface a systému Windows
  • Jeho služby prý bude nyní využívat Amazon

Už za dva dny se odehraje tisková konference Microsoftu, která přinese jednak upgrade stávajících počítačů Surface a jednak novinky ze světa Windows. Pokud jste se těšili, že tuto událost povede Panos Panay, musíme vás zklamat – šéf počítačové divize Microsoftu totiž včera večer nečekaně oznámil svoji rezignaci.

Počítače Surface dostanou nového otce

Panos Panay začínal v Microsoftu v roce 2004 jako programový manažer. Nejprve dohlížel na vývoj vybraných prémiových produktů, poté převzal divizi starající se o vývoj počítačů Surface a operačního systému Windows. V roce 2018 byl jmenován produktovým ředitelem, tři roky nato byl povýšen na výkonného viceprezidenta, který přímo radil řediteli Microsoftu Satya Nadellovi.

Panay se do srdcí fanoušků Microsoftu zapsal především jako zdatný prezentující. Pokud před tiskovou konferencí na sociální sítě napsal, že je „pumped“, bylo evidentní, že se máme na co těšit. Jeho prezentace měly spád a mnohdy přinesly i nečekaná překvapení.

Rád vzpomínám na premiéru prvního Surface Booku, o kterém Panay nadšeně hovořil jako o ultravýkonném notebooku klasické konstrukce, aby po deseti minutách prezentace všechny přítomné šokoval oddělením displeje od těla. Toto nečekané odhalení doprovázené hlasitým potleskem dalo vzpomenout na některé legendární prezentace Stevea Jobse.

Troufám si tvrdit, že v této době vznikly ty nejlepší počítače Surface a hardwarová divize Microsoftu dosáhla svého vrcholu. Ze zařízení představených v posledních letech mám spíše rozpačité dojmy – Surface Pro dramaticky přibral na váze, Surface Laptop Go je zatížen řadou kompromisů, Surface Book zmizel z nabídky, Surface Duo se příliš nepovedl a Surface Neo se raději ani nezačal prodávat. Zatímco Apple s vlastními procesory zažívá malou počítačovou revoluci, Microsoft v oblasti hardwaru jako by ztratil tah na branku.

Panay skutečné důvody svého odchodu nijak nekomentoval, pouze na sociálních sítích Microsoftu poděkoval za uplynulých 19 let a oznámil, že se rozhodl otočit stránku a napsat další kapitolu své kariéry. V interní poznámce svým pokračovatelům vzkázal, ať veškeré své produkty – čipy, systémy, zařízení, Windows, cloud, web, služby – připraví na svět umělé inteligence.

Šéfování Surface a Windows převezme Yusuf Mehdi, současný viceprezident pro moderní život, vyhledávání a zařízení, ostatní povinnosti si rozeberou další vysoce postavení zaměstnanci Microsoftu. A jaká bude budoucnost Panose Panaye? Podle serveru Bloomberg odchází do Amazonu, kde bude šéfovat divizi zodpovědné za chytré reproduktory Echo a hlasovou asistentku Alexu. Panay tak má částečně převzít povinnosti Davea Limpa, který z čela hardwarové divize Amazonu odešel po 13 letech.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku