Domů » Bleskovky » Panasonic chystá odolné zařízení pro podnikové použití postavené na Embedded Handheld 8

Panasonic chystá odolné zařízení pro podnikové použití postavené na Embedded Handheld 8

Zdá se, že rok 2014 bude pro operační systém Windows Phone plný novinek. Tou hlavní bude bezpochyby převzetí mobilní divize Nokie Microsoftem, nicméně do vod s tímto systémem se údajně chystají vplout i noví hráči. Spekuluje se o společnostech Sony a ZTE, přidat by se k nim měl i Panasonic, který se zřejmě chytne příležitosti za zcela jiný konec. Podle posledních zpráv chystá kapesní zařízení pro podnikové použití, založené na operačním systému Windows Phone.

 

Na právě probíhajícím NRF 2014 EXPO byla oznámena spolupráce firem Panasonic a Microsoft ve sféře mobilního hardwaru, založeného na operačním systému Windows Embedded Handheld 8, což je nejnovější generace platformy Windows pro podniková řešení, postavená na Windows Phone 8. Microsoft při vývoji tohoto systému spolupracuje se společnostmi Motorola Solutions, Intermec, Honeywell a dalšími, jeho použití je určeno především do korporátní sféry, přičemž se neomezuje pouze na mobilní telefony, ale rovněž na čtečky čárových kódů, magnetických proužků nebo tiskárny štítků. Systém nabízí vyšší formu zabezpečení a plnou kompatibilitu s aplikacemi pro Windows Phone 8, jako jsou například Dynamics AX, Lync a Microsoft Office.

Připravované zařízení od Panasonicu má přinést zvýšenou odolnost, podobně jako nedávno představený tablet Panasonic Toughpad FZ-M1. Možnosti nasazení mobilního řešení od Panasonicu jsou široké, v tiskové zprávě je uvedeno použití v maloobchodní sféře včetně mobilních pokladen, v dodavatelských řetězcích nebo v zákaznických službách. Uvidíme, jaký bude mít systém Windows Embedded Handheld 8, potažmo kapesní zařízení od Panasonicu na něm postavené, v podnikových sítích úspěch.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Jen zalepují díru na trhu, kterou si vytvořili sami odklonem od WM. Ty dnes nemají náhradu.

  • V podstatě kdyby nějaká firma potřebovala stroje s WM kvůli nějaké vlastní app, a na nic jiného by jim nebyla, můžou nakoupit plno různých nepoužitých WM devices z číny za nějaké dolary, v průměru $70 (nejedná se o vše nové, většina jich je repase, ale roční záruka k tomu bude)

  • vlada (neregistrovaný)

   Diru zalepuji i jini [odkaz]

  • Windows Embedded tady byly vždycky.

  • vlada (neregistrovaný) odkazuje dokonce na WM zařízení. WCE tu s námi samozřejmě jsou nadále, v GIS přístrojích, PND, atd.

   A jistě by to už i chtělo něco novějšího, než nějaké WCE 6.0 jádro nebo jak to teď číslují:-)

  • Windows Embedded mají NT kernel shodný s ostatnámi windows.

 2. Tomáš Slavíček

  Ono Microsoft těch embedded platforem měl několik, těžko se v nich dá vyznat. Měl jsem dokonce za to, že nějaká obdoba Embedded Handheld 7 (tj. systému pokračujícím ve stylu WM) tu byla už s Windows Phone 7. Že to byla taková otevřená varianta Windows Phone, kde bylo nejen XNA, Silverlight, ale i nativní kód a v podstatě plná kompatibilita se starými WM / WinCE aplikacemi. Jen ten systém byl určený pouze pro speciální firmy a účely.

  Vypadá to, že ale Embedded Handheld na bázi WP7 nakonec vůbec neuvedli (vypustili z roadmapy), uvedli jen Embedded Compact 7 (pro tablety a kiosky). WP7 potom byl (podle wiki) kombinací Windows Embedded CE 6.0 R3 a některých částí právě z Embedded Compact 7.

  Teprve Embedded 8 Handheld (jo, tu číslovku opravdu přehodili doprostřed :D ) tedy vypadá jako opravdový ideový pokračovatel WM 6.5 a Embedded Handheld 6.5; i když je už stejně jako WP8 založený na hybridním NT jádře (jako velké Windows 8), tj. staré WinCE a WM aplikace už nejsou kompatibilní.

  Akorát mi není moc jasné, co teda ten Embedded 8 Handheld nabízí oproti WP8 navíc. Proč to musí být dva různé systémy… Asi větší konfigurovatelnost pro firmy, možnost běhu aplikace v „kioskovém módu“, větší možnosti multitaskingu a běhu na pozadí… No asi to všechno, co by se vývojářům mohlo hodit, ale z ideových důvodů není u WP8 povoleno :) Ale kdo ví… Má někdo víc informací?

  • Tomáš Slavíček

   To dává další souvislosti:

   15.2.2010: uvedení WP7 na MWC v Barceloně

   24.3.2011: dostává se na veřejnost, že Embedded Handheld 7 založené na WinCE mizí z roadmapy, tahle větev se nebude dále rozvíjet

   20.7.2012: MS uvádí WP8 a my stále doufáme, že stará zařízení budou kompatibilní / dostanou update…

   Vím, že to moc nesouvisí, ale je zajímavé se na to tak podívat :)

 3. Rumcayz (neregistrovaný)

  Myslim, ze podnikovou profesionalni sferu zajimaji hlavne 2 veci:

  – dot.NET framework

  – SQL Server (compact)

  A pak samozrejme bezpecnost (VPNky, atd…) a integrace s Exchange a spol – ale to ani ve WP8 neni az takovy problem.

  Ale tech dvou komponent (.NET a SQL) se neda vyvijet seriozni aplikace.

  A hlavne pro toto prostredi jiz plno profi aplikaci existuje (nainvestovaly se do nich velke penize) a nejde je jen tak jednoduse zahodit ci prepsat do silvrlajtu.

  • Tomáš Slavíček

   Pravda. Čistý .NET Compact Framework by mohl na těch Embedded 8 Handheld jet v pohodě (i když už nejsou postavené nad WinCE, ale WinNT jádru). O to víc nechápu, proč by tedy .NET CF nemohl jít vč. WPF i na Windows Phone 8 nebo Windows 8 (jo, vím… protože nutí vývojáře do WinRT a sandboxu).

 4. No, nativní C++ a api je taky důležité, mraky aplikací na to furt jedou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).