Chytrý telefon je důležitý nástroj prakticky pro každého z nás. Zatímco většina uživatelů si vystačí s klasickým strojem, jsou mezi námi i tací, kteří vyžadují trochu více, především po stránce odolnosti. Ať už to jsou stavbyvedoucí, řemeslníci, dobrodruzi či jen nešikovní uživatelé – nejen tyto skupiny rády sáhnou po odolných smartphonech.

Oukitel WP5 je jedním z typických zástupců odolných chytrých telefonů. Čím oproti konkurenci zaujme? Dokáže si vydobýt své místo na slunci? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.
Design a obsah balení
V balení nenajdete téměř nic navíc, jen běžnou sestavu USB-C kabelu a nabíjecího adaptéru. Do krabice se vešla ještě redukce z USB-C na USB-A, kterou můžete využít třeba pro připojení flash disku nebo jiného telefonu. Oukitel WP5 lze totiž použít jako powerbanku.

Designová stránka není nikterak překvapivá a příliš nevybočuje z řady odolných telefonů. Hodnotit rozměry 168 x 78 x 14,5 mm a hmotnost 310 g musím vzhledem k zaměření smartphonu. Nejedná se o žádného střízlíka, ale do ruky padne překvapivě dobře. Potěší drobné detaily, jako protiskluzový vzor medové plástve, nenápadné piktogramy, decentní oranžové prvky či úchyt pro poutko.
Z pohledu odolnosti jsou výrazné rohy zařízení, na které telefony nejčastěji padají. Pogumovaný plast působí solidně a v případě pádu bych určitě o telefon strach neměl. Čelní strana je mírně zapuštěná do zařízení, takže je i částečně chráněná. Fotoaparát na zadní straně výraznější ochranu postrádá, což je jistě škoda. Konektory jsou pak kryty gumovými krytkami, které jsou bytelné a nějakou dobu na svém místě vydrží.
Výbava a parametry
Z papírových parametrů si nikdo na zadek nesedne, což je dlouhodobý hendikep odolných telefonů. Čtyřjádrový MediaTek MT6761 doplňují 3 GB paměti RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit o microSD karty až do kapacity 256 GB. V testu AnTuTu získal Oukitel pouhých 73 939 bodů, nicméně pokud po telefonu nebudete chtít zázraky, limitace takřka nepoznáte. Do telefonu padnou dvě karty nano SIM (hybridní slot), se kterými můžete využít všechna česká LTE pásma.

Displej má na dnešní dobu menší rozměry 5,5″, je krytý odolným sklem Gorila Glass a dostal nízké rozlišení HD+ (720 x 1440 pixelů). Rastr není příliš viditelný, pozorovací úhly jsou vcelku dobré a maximální jas vás podrží i na přímém sluníčku. Z dalších parametrů nechybí Bluetooth 4.0, GPS, Glonass, senzor přiblížení nebo vcelku spolehlivá a rychlá čtečka otisků prstů. Chybí naopak 3,5mm jack a světelný senzor, takže jas displeje si musíte korigovat sami.

Předností je pochopitelně odolnost nejen podle standardu IP68, ale rovněž také vojenská certifikace MIL-STD-810G. Během testování jsem telefon nijak zvlášť nešetřil – pády z metrové výšky či ponoření na půl hodinu do vody telefon přežil bez újmy. Nabíjení probíhá skrze USB-C, které na rozdíl od některých konkurentů není zapuštěno hluboko do zařízení, takže není potřeba prodlouženého konektoru.
Android 9 s příslibem aktualizace
Operačním systémem je pochopitelně Android ve verzi 9.0, který má přislíbenou aktualizaci na nejnovější verzi 10. V systému nenajdeme žádná zásadní překvapení, výrobce se s vlastní nadstavbou neobtěžoval, což je rozhodně dobře. Kromě několika vlastních podsekcí v nastavení vás nic nepříjemně nepřekvapí. Systém je dobře odladěný a ani slabší hardwarová výbava není na chodu telefonu příliš znát.

I tak ale Oukitel do WP5 přidal něco vlastního. Nejvýraznějším přídavkem je aplikace využívající senzory, takže telefon rychle proměníte například v pravítko či vodováhu. Aplikace jsou bohužel anglicky, nicméně se v nich vyzná i člověk jazyky nepolíbený. Druhým výraznějším přídavkem je možnost nakonfigurovat dedikované tlačítko na levé straně. Rychle tak například zavoláte SOS či spustíte svítilnu. Škoda, že na tlačítko nemůžete nastavit cokoli, co si zamanete.
Fotoaparát a video
Nalijme si čistého vína – odolné smartphony nejsou žádní přeborníci ve fotografování a Oukitel WP5 v tomto ohledu není výjimkou. Na zadní straně najdeme trojici fotoaparátů 13 Mpx + 2 Mpx + 2 Mpx. Hlavní senzor má f/2.0 a k lepším snímkům mu pomáhá umělá inteligence či PDAF. Ostatní dva fotoaparáty využijete například pro efekt hloubky ostrosti. Přední fotoaparát má poté rozlišení 5 Mpx. Video natočíte pouze v kvalitě Full HD.

Zvláštní odstavec musím věnovat přisvětlovacím diodám, které se sestávají ze 4 LED a designem se tváří jako xenonový blesk. Ačkoli se čtveřice diod na papíře tváří jako velká výhoda, v praxi je jejich světelnost poměrně nízká. Při přímém porovnání s duálním LED bleskem Xiaomi Mi A2 jsem měl pocit, že Oukitel svítí výrazně méně. Vzhledem k tomu, že světlo je pro odolný telefon důležitá funkce, nemohl jsem si tuto výtku odpustit.
Po stránce kvality dostanete jen nutný základ. Fotografie z hlavního fotoaparátu vypadají poměrně dobře, pokud máte k dispozici dostatek světla. Fotografe jsou ostré a netrpí výraznými nedostatky.
Se zhoršujícími se světelnými podmínkami ale očekávejte rapidní pokles kvality, přičemž nepomůže ani noční režim. Nepříjemně mě překvapilo, jak málo světla se do senzoru v noci dostane.
Přední fotoaparát se hodí pro občasné videohovory, se selfie příliš nepočítejte, ale to cílová skupina stejně příliš řešit nebude. S nedostatkem světla klesá kvalita ještě více, než je tomu u hlavního fotoaparátu. Natáčení videa poslouží především pro chvíle nouze, především citlivé mikrofony mají tendenci ruchy oproti skutečnosti násobit. Video netrpí na agresivní přeostřování a drží si slušnou míru detailů. Po setmění už kvalita videa opět rychle klesá.
Baterie a výdrž
Baterie je rozhodně velikou devízou Oukitelu WP5. Její kapacita 8 000 mAh je nadstandardní a je to poznat v každém ohledu. Při běžném používání počítejte s několikadenní výdrží, pokud telefon budete používat pouze pro hovory a nejnutnější interakce, pak není problém přežít na jedno nabití i celý pracovní týden.
Z 0 na 100 % nabijete baterii poměrně pomalu, za zhruba 3 hodiny, přehrávání HD videa po dobu jedné hodiny sníží kapacitu baterie o 5 procent. Vysokou kapacitu baterie každopádně nemusíte využít jen pro telefon samotný, ale třeba i pro jiná zařízení. S dodávanou redukcí lze Oukitel WP5 proměnit v powerbanku, která sice nepatří mezi nejrychlejší, ale v případě nouze může pomoci.
Závěr a hodnocení
Hodnotit Oukitel WP5 v konkurenci klasických smartphonů nemá valného významu. Odolné chytré telefony jsou specifickou kategorií pro specifické zákazníky, kteří mají jiné potřeby, než většina uživatelů. Oukitel vsadil na tradiční pojetí odolného telefonu, které řemeslně zvládl dobře, nicméně dopustil se také některých přešlapů.

Mezi přednosti patří jednoznačně odlonost IP68 a MIL-STD-810G, atraktivní design, spolehlivá čtečka otisků prstů nebo doslova obří kapacita baterie. Za pozitivní zmínku stojí také takřka čistá verze Androidu 9 s přislíbenou aktualizací na verzi 10, která je svižná i přes slabší hardware. Velmi chválím použití konektoru USB-C.
Co nemůžu odpustit, jsou slabé hardwarové parametry, které sice přispívají k vysoké výdrži, nicméně takto nízké parametry podle mého názoru nemají co dělat ani v této kategorii. Fotoaparát je stěží průměrný a dvě čočky navíc nemají na kvalitu takřka žádný vliv. Nemožnost si podle vlastních představ přizpůsobit dedikované tlačítko, chybějící 3,5mm jack či slabá svítivost LED blesku jsou hendikepy, které si Oukitel mohl odpustit.

Za celý tento odolný balíček si Oukitel řekne o 3 490 korun, což určitě žádného živnostníka nezruinuje. Kdo pracuje v tvrdých podmínkách a potřebuje být neustále na příjmu, tomu má Oukitel WP5 jistě co nabídnout. Mezi konkurenty můžeme počítat iGET Blackview GBV5500 Pro, UleFone Armor X3 či Cubot Quest.
Oukitel WP5

Klady
- atraktivní design
- odolnost IP68 a MIL-STD-810G
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- vysoká kapacita baterie
- příznivá cena
Zápory
- slabší hardwarová výbava
- průměrný fotoaparát
- chybí 3,5mm jack a světelný senzor
- LED blesk má slabý výkon
- Android 9 (počítá se s aktualizací na Android 10)