Domů » Bleskovky » Opera Max: Revoluční nástroj, který ušetří mobilní data

Opera Max: Revoluční nástroj, který ušetří mobilní data

Norská společnost Opera Software, známá především díky svému internetovému prohlížeči Opera, který je využíván zejména uživateli mobilních telefonů, představila beta verzi nástroje Opera Max pro operační systém Android. Přestože se jmenuje Max, má za úkol minimalizovat objemy datových přenosů a to nejen při prohlížení internetu v prohlížeči, ale i při používání ostatních aplikací přistupujících k internetu za podmínky, že data nejsou šifrována (takže je nepoužitelná například při používání Facebooku, který využívá protokol HTTPS).

Opera Max se tedy liší od mobilního prohlížeče Opera právě tím, že komprimuje veškerá nešifrovaná data na úrovni celého systému a navíc přináší ucelený přehled o tom, která aplikace spotřebovala kolik dat.

Využívá ale stejného principu, kdy je komprese dat zpracovávána na serverech Opery a do mobilního zařízení přichází již zoptimalizovaný obsah.Toto řešení je určitě chválihodné a užitečné zejména pro uživatele, kterým se nechce platit operátorům za nafouknuté datové balíčky a zároveň si chtějí dopřát na svých mobilních zařízeních co nejvíce obsahu.

  

Opera v současné době přijímá dobrovolníky na testování beta verze aplikace, které bohužel je omezeno pouze na území USA. Pro instalaci aplikace je zapotřebí mobilní telefon s operačním systémem Android ve verzi Ice Cream Sandwich a vyšším. Beta verze aplikace je zdarma, dá se ale předpokládat, že ostrá verze bude zpoplatněna měsíčním poplatkem, případně nutností sledovat nějakou formu reklamy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments