Domů » Bleskovky » Opera Max: Revoluční nástroj, který ušetří mobilní data

Opera Max: Revoluční nástroj, který ušetří mobilní data

Norská společnost Opera Software, známá především díky svému internetovému prohlížeči Opera, který je využíván zejména uživateli mobilních telefonů, představila beta verzi nástroje Opera Max pro operační systém Android. Přestože se jmenuje Max, má za úkol minimalizovat objemy datových přenosů a to nejen při prohlížení internetu v prohlížeči, ale i při používání ostatních aplikací přistupujících k internetu za podmínky, že data nejsou šifrována (takže je nepoužitelná například při používání Facebooku, který využívá protokol HTTPS).

Opera Max se tedy liší od mobilního prohlížeče Opera právě tím, že komprimuje veškerá nešifrovaná data na úrovni celého systému a navíc přináší ucelený přehled o tom, která aplikace spotřebovala kolik dat.

Využívá ale stejného principu, kdy je komprese dat zpracovávána na serverech Opery a do mobilního zařízení přichází již zoptimalizovaný obsah.Toto řešení je určitě chválihodné a užitečné zejména pro uživatele, kterým se nechce platit operátorům za nafouknuté datové balíčky a zároveň si chtějí dopřát na svých mobilních zařízeních co nejvíce obsahu.

  

Opera v současné době přijímá dobrovolníky na testování beta verze aplikace, které bohužel je omezeno pouze na území USA. Pro instalaci aplikace je zapotřebí mobilní telefon s operačním systémem Android ve verzi Ice Cream Sandwich a vyšším. Beta verze aplikace je zdarma, dá se ale předpokládat, že ostrá verze bude zpoplatněna měsíčním poplatkem, případně nutností sledovat nějakou formu reklamy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Však Opera mini a Mobile už dáááávno komprimuje na serverech Opery obsah. Co je tedy nového? Umí to líp, rychleji, víc?

  No, vzhledem k tomu, že to nefunguje u https, tak je to pro mě na 75% webů stejně nevyužitelné.

  • Jakub Karásek

   Nejdříve bych Ti doporučil přečíst si článek jednou

   „minimalizovat objemy datových přenosů a to nejen při prohlížení internetu v prohlížeči, ale i při používání ostatních aplikací přistupujících k internetu“

   …pak třeba po druhé

   „Opera Max se tedy liší od mobilního prohlížeče Opera právě tím, že komprimuje veškerá nešifrovaná data na úrovni celého systému“

   a pak začít komentovat

  • Buď to tam nebylo nebo jsem to přehlédl. Díky ;)

  • Marek Janac2 (neregistrovaný)

   A líši sa to od Data Sence vo WP? Pokiaľ viem, ten tiež komprimuje ‚veškeré‘ dáta.

  • nie som si vedomy, zeby Data Sense nejako komprimoval nejake data…

  • Ale ano je tam taka možnosť

 2. teekex (neregistrovaný)

  Uz se tesim na nejake testy jaka je skutecna efektivita takovehoto nastroje. To na cem „profituje“ Opera Mobile (Mini) u tohoto reseni moc ocekavat nejde. Prohlizec totiz presklada webpage a popr. snizi kvalitu pouzite grafiky. Jiz jenom zminka pouze o podpore HTTP dava tusit, ze to co se da efektivne komprimovat bude nejspis pouze plain-text, protoze komprimace obrazu/videa moc uspory neprinese (za predpokladu de-komprese real-time).

  Dnes naprosto bezne dochazi ke kompresi internetovych stranek pomoci gzip, tedy v pripade ze aktivovany patricny modul na webovem serveru (Apache…), je aplikovano pro dany web a samozrejme je podpora v prohlizeci.

 3. drnoha (neregistrovaný)

  Hezké, jen aby měsíční poplatky Opeře nebyly vyšší než příplatek za větší FUP u operátora.

  • Taky si říkám, proč dávat peníze za něco s variabilním výsledkem, když je mohu dát za naprosto transparentní data navíc….

  • Tomas (neregistrovaný)

   Tam kde je jen edge je každej ušetřenej kilobajt dobrej.

  • Tam kde je EDGE rozhodně nemá smysl surfovat v dnešní době.

 4. Boris (neregistrovaný)

  Vážně si nikdo nevšiml toho „lehkého“ překlepu „ice SCREAM sandwich“ :-)

 5. Prudič (neregistrovaný)

  je určitě chválihodné

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).