Domů » Bleskovky » Okolo Země proletí gigantický asteroid, v průměru měří skoro jako mrakodrap Burdž Chalífa

Okolo Země proletí gigantický asteroid, v průměru měří skoro jako mrakodrap Burdž Chalífa

Necelé dva měsíce od průletu asteroidu nesoucího jméno 2019 OK proletí kolem Země další vesmírné těleso. O strotřicetimetrovém asteroidu se v červenci psalo jako o obřím, nicméně ten aktuálně se blížící Zemi dosahuje ještě o poznání větších rozměrů.

TIP: NASA se připravuje na příchod obřího asteroidu. Mohl by ovlivnit gravitaci Země

Přibližující se asteroid 2000 QW7, známý také jako 467317, měří podle odhadů v průměru až 650 metrů. To bývá v médiích často přirovnáváno k dubajskému mrakodrapu Burdž Chalífa. Ten však na výšku měří 828 m a „náš asteroid“ tak má svým průměrem blíže spíše k výšce čínské Shangai Tower, která se tyčí ve výšce 632 m.

Srážka se Zemí nehrozí, Musk i šéf NASA přesto varují

Ačkoliv by takto obrovský asteroid letící rychlostí 23 175 km/h napáchal v případě srážky se Zemí fatální škody, není se čeho bát. NASA očekává, že asteroid naši planetu mine ve vzdálenosti 0,03563 astronomických jednotek, což je asi 5 330 172 km. Asteroid již navíc Zemi takto minul prvního září 2000. Další průlet se pak očekává až koncem roku 2038.

asteroid zeme

Tento asteroid tak riziko nepředstavuje, to však neznamená, že by možnost zásahu Země ničivým asteroidem byla jen záležitostí katastrofických filmů. Nedávno před srážkou s „velkým kamenem“ varoval zakladatel SpaceX. Na to reagovala NASA tím, že v nejbližších 100 letech neočekávají srážku Země s asteroidem větším než 140 m.

To nicméně neznamená, že by se neměly vyvíjet systémy umožňující zásah odvrátit. To si alespoň myslí šéf NASA Jim Bridenstine, který v dubnu mluvil o tom, že musíme zrychlit výzkum v této oblasti. NASA na rok 2021 proto plánuje start mise DART, která má otestovat možnost odklonění asteroidu nárazem vesmírné lodi.

dart mise asteroid
Schéma mise DART. Samotná srážka proběhne v roce 2022.

Bridenstine dále mluvil o tom, že současné modely počítají zhruba každých 60 let se zásahem velkého asteroidu. Jako příklad zmínil Čeljabinský meteor, který se se Zemí srazil v roce 2013 Navzdory tomu, že měl v průměru jen necelých 20 m, explodoval v atmosféře silou odpovídající asi 400 až 500 kilotunám TNT, což je několikanásobek síly atomové bomby shozené na Hirošimu. Tlaková vlna poškodila 7 200 budov a 1 500 lidí muselo vyhledat lékařské ošetření. Čeljabinská oblast má přitom méně než třetinovou hustotu osídlení než ČR. Pracovat na technologiích umožňujících asteroidy odvrátit, tak jistě není ztráta peněz.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

9 komentářů

 1. No tvl, ten ceskej preklad, to je uz fakt hnus – Burdz Chalifa… Fakt se ty cesi v tomhle neudrzej a vsechno prekladat.. Se divim, ze se tu nebavime o Novym Jorku nebo treba Sikaago.

  • lukass71: Ne, že bych chtěl nějak hájit překlady za každou cenu, ale předpokládám, že když jsi proti, tak si vystačíš s originálem: برج خليفة . :) Jestli umíš arabsky, opravdu smekám.

   • čítať to nie je až taký problém, zvlášť keď to napíšeš vo variante s „diakritikou“ ktorá naznačuje niektoré samohlásky.

 2. Smartmanie se dala na bulvár Blesk? Nebo prosím o vysvětlení, proč zde jsou časté články o vesmíru? Předpokládám, že jste zaměřený na články o telefonech? Ale chápu konkurence veliká, tak budeme psát o věcech mimo! 🤦‍♂️

  • Nejsou tady časté články o vesmíru, ale o raketách, kterou jsou bezpochyby „chytré“ Nebo máš pocit, že web, který začíná slovem „smart“, musí být jen o smartphonech? Doporučuji zjistit si překlad slova „smart“.

   • Tak jinak! 🤦‍♂️ Rozhodně vím co znamená slovo smart. Článku o vesmíru je tady spoustu a že by v nich byla chytrá raketa no nevím. Pak prosím o vysvětlení co má společného asteroid velký jako mrakodrap společného s tím to webem? Ten asteroid je smart?

   • Zdeněk: Teleskopy na sledovani vesmiru jsou dnes taky smart. Cim myslis ze objevili tenhle asteroid? Smart je proste vsude.

 3. ja: Tak ještě jednou a naposled! Článek mluví pořád jenom o asteroidu, který bla bla bla atd. Nic o smart opravdu nevidím. Článek bych čekal v Blesku a podobných médií! Dále v článku není uvedeno jakým teleskopem byl asteroid objeven. „Když už tedy píšete že je smart všude“ Nevidím zde nic společného s tímto webem. No hold jak jsem psal konkurence je a dokonce je lepší. Jakmile budu v důchodu, rád si tady budu číst články o tom, jak asteroid je velký jako mrakodrap a že v roce 2013 byl asteroid velký 20m a zase bla bla bla. 🤦‍♂️

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).