Domů » Bleskovky » Okolo Země proletí gigantický asteroid, v průměru měří skoro jako mrakodrap Burdž Chalífa

Okolo Země proletí gigantický asteroid, v průměru měří skoro jako mrakodrap Burdž Chalífa

Necelé dva měsíce od průletu asteroidu nesoucího jméno 2019 OK proletí kolem Země další vesmírné těleso. O strotřicetimetrovém asteroidu se v červenci psalo jako o obřím, nicméně ten aktuálně se blížící Zemi dosahuje ještě o poznání větších rozměrů.

TIP: NASA se připravuje na příchod obřího asteroidu. Mohl by ovlivnit gravitaci Země

Přibližující se asteroid 2000 QW7, známý také jako 467317, měří podle odhadů v průměru až 650 metrů. To bývá v médiích často přirovnáváno k dubajskému mrakodrapu Burdž Chalífa. Ten však na výšku měří 828 m a „náš asteroid“ tak má svým průměrem blíže spíše k výšce čínské Shangai Tower, která se tyčí ve výšce 632 m.

Srážka se Zemí nehrozí, Musk i šéf NASA přesto varují

Ačkoliv by takto obrovský asteroid letící rychlostí 23 175 km/h napáchal v případě srážky se Zemí fatální škody, není se čeho bát. NASA očekává, že asteroid naši planetu mine ve vzdálenosti 0,03563 astronomických jednotek, což je asi 5 330 172 km. Asteroid již navíc Zemi takto minul prvního září 2000. Další průlet se pak očekává až koncem roku 2038.

asteroid zeme

Tento asteroid tak riziko nepředstavuje, to však neznamená, že by možnost zásahu Země ničivým asteroidem byla jen záležitostí katastrofických filmů. Nedávno před srážkou s „velkým kamenem“ varoval zakladatel SpaceX. Na to reagovala NASA tím, že v nejbližších 100 letech neočekávají srážku Země s asteroidem větším než 140 m.

To nicméně neznamená, že by se neměly vyvíjet systémy umožňující zásah odvrátit. To si alespoň myslí šéf NASA Jim Bridenstine, který v dubnu mluvil o tom, že musíme zrychlit výzkum v této oblasti. NASA na rok 2021 proto plánuje start mise DART, která má otestovat možnost odklonění asteroidu nárazem vesmírné lodi.

dart mise asteroid
Schéma mise DART. Samotná srážka proběhne v roce 2022.

Bridenstine dále mluvil o tom, že současné modely počítají zhruba každých 60 let se zásahem velkého asteroidu. Jako příklad zmínil Čeljabinský meteor, který se se Zemí srazil v roce 2013 Navzdory tomu, že měl v průměru jen necelých 20 m, explodoval v atmosféře silou odpovídající asi 400 až 500 kilotunám TNT, což je několikanásobek síly atomové bomby shozené na Hirošimu. Tlaková vlna poškodila 7 200 budov a 1 500 lidí muselo vyhledat lékařské ošetření. Čeljabinská oblast má přitom méně než třetinovou hustotu osídlení než ČR. Pracovat na technologiích umožňujících asteroidy odvrátit, tak jistě není ztráta peněz.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments