TOPlist

Ohlédnutí za festivalem Future Port Prague: technologické novinky a škodovka za 90 milionů

skoda vision iv

Minulý týden se v Praze uskutečnil v pořadí již třetí ročník mezinárodního festivalu Future Port Prague. Ten se letos kvůli výraznému zvětšení expozice přestěhoval z Holešovické tržnice přímo na holešovické výstaviště. Celkem se zde letos objevilo více než 130 vystavovatelů, desítky řečníků a spousta dalších technologických odborníků z celého světa.

S velikostí festivalu vzrostla i cena vstupenky – základní vstupné stálo 590 Kč, nicméně děti do patnácti let a studenti měli vstupné zdarma. K vidění toho na letošním ročníku bylo opravdu hodně. Mezi oblíbené zastávky návštěvníků patřil například prostor s konceptem elektrické škodovky Vison iV, což je vůbec první elektromobil automobilky na platformě MEB.

Nešlo ale jen o nějakou naleštěnou maketu, nýbrž o pojízdný a téměř plně vybavený koncept. Jeho hodnota je mimochodem astronomických 90 milionů korun. Sériová verze tohoto vozu zřejmě tak futuristicky vypadat nebude a rovněž bude mít o poznání lidovější cenu, ale bylo moc zajímavé vidět, jakým směrem se v budoucnu automobily budou ubírat. A ještě více mě potěšilo, že za tímto konceptem stojí česká značka.

futureportprague

Virtuální realita i nanotechnologie

Ve velkém na Future Port Prague byly zastoupeny nejrůznější technologie využívající virtuální a rozšířené reality. Návštěvníci si mohli vyzkoušet celou řadu herních simulátorů, ale i nástrojů, které pomocí rozšířené reality pomáhají zdokonalovat budoucí zdravotníky. Zaujala nás také chytrá podrážka a bota, které mají za cíl monitorovat, zda uživatel správně chodí či běhá a nezatěžuje nesprávně pohybový aparát.

Světovou premiéru si zde odbyla nanopistole Fiber Flow, která by v budoucnu měla sloužit k jednodušší aplikaci nanovlákenných materiálů v kosmetickém průmyslu. Právě u nanotechnologií a nanovláken patří Česká republika mezi světovou špičku.

Velký prostor zde dostaly i elektromobily, ve kterých si návštěvníci po absolvování relativně krátké fronty mohli užít velmi divokou jízdu a zažít brutální pocit zrychlení u vozů s elektromotorem. K vidění zde byl i elektrický člun v hodnotě 200 000 euro, za kterým rovněž stojí česká společnost Keelcraft.

Neil Harbisson cyborgist
Neil Harbisson (zdroj: wikipedia)

Během každého festivalového dne probíhaly na řadě míst zajímavé přednášky. Mezi řečníky nechyběl například bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, první světově uznávaný kyborg Neil Harbisson, či spoluautor revoluční technologie pro úpravu lidského genomu Samuel Sternberg.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku