Domů » Bleskovky » Odhlasováno: Poplatky za roaming budou v Evropské unii zrušeny od 15. prosince 2015

Odhlasováno: Poplatky za roaming budou v Evropské unii zrušeny od 15. prosince 2015

Aktualizováno 3. dubna 2014, 17:45

Dnešním dnem jsme se dostali o pořádný krok blíže k datové svobodě – Evropský parlament schválil zákon o zrušení příplatků za roaming. Zákon sice ještě musí přijmout zástupci všech členských zemí EU, nicméně pokud vše půjde i dále hladce, od 15. prosince 2015 budeme moci na svých smartphonech surfovat datové vlny v zahraničí co nám hrdlo ráčí.

Další pozitivní zprávou je, že Evropský parlament myslel ještě o jeden krok napřed a do zákonu doplnil dodatek, že oddělené datové služby nelze účtovat jako speciální balíky. V praxi to tedy znamená, že na nás operátoři nebudou moci vyzrát tím, že by například YouTube nebo Spotify účtovali odděleně v rámci nějakého mediálního balíku služeb a obcházeli tak zákon o roamingu. Momentálně se projednávají další detaily zákonu, předpokládá se, že v platnost by měl vejít do ještě do konce tohoto roku.

Původní článek z 21. března 2014

Pokud čas od času cestujete do zahraničí a potřebujete být ať už z osobních nebo pracovních důvodů i za hranicemi online na svém chytrém zařízení, jistě víte, že ceny za roaming u českých operátorů jsou tak závratné, že se vyplatí koupit si místní předplacenku. Například český T-Mobile si v základním tarifu v rámci takzvané první tarifní zóny účtuje 14 Kč za 1 megabajt, ani konkurence na tom není výrazně lépe. Pokud jste ještě nepřevrhli stůl vzteky, potěším vás, že se nejspíš blýská na lepší časy.


Dle statistik Evropské komise si až 28 % Evropanů v zahraničí vypíná telefon kvůli obavám z poplatků

Evropský výbor pro průmysl, výzkum a energetiku schválil zákon nařizující všem operátorům Evropské unie od prosince 2015 zrušit dodatečné poplatky za datový roaming a volání, ceny za tyto služby by měly zůstat tedy stejné jako v domácí síti. Koalice mobilních operátorů ve Francii v reakci na nařízení pohrozila, že se budou muset zvýšit základní ceny za volání, aby mohli operátoři novou vyhlášku finančně kompenzovat.

Tak jako tak ještě nemáme úplně vyhráno, aby zákon vešel v platnost, musí ho ještě 3. dubna schválit Evropský parlament a Rada ministrů EU. Dále je třeba brát v potaz, že podobné nařízení už se v Evropské unii projednává několik let a termíny jeho zavedení se neustále posouvají, doufejme však, že se tentokrát konečně dočkáme.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

14 komentářů

 1. vojta (neregistrovaný)

  Jé to by bylo skvělé! Nemyslím si, že by museli operátoři zvedat ceny základních tarifů, nebo že by na roamingu tak moc vydělávali? Jsem z pohraničí, kde mi neustále přeskakuje zahraniční operátor a je to dost nepříjemné. Ano můžu vypnout roaming, ale je toto by bylo přeci jen pohodlnější :-)

 2. marek.gabik (neregistrovaný)

  Myslíte že jestli schválí tak nebude problém si zařídit tarif v Rakousku ho používat ho tady (všude)? Nenapadá mě jak by se mohli udělat aby to nešlo.

  • Pavel (neregistrovaný)

   To sice jo, ale budes mit rakousky cislo. Volani na cesky cisla nebo s ceskych cisel na tvy rakousky to vubec neresi. Tam ty ceny zustanou stejny. ;-)

  • Rezza (neregistrovaný)

   „zrušit dodatečné poplatky za datový roaming a volání, ceny za tyto služby by měly zůstat tedy stejné jako v domácí síti“

   Povede to spis k nejamu zprumerovani cen v ramci EU, takze to bude sul/nul pro nas. Nekde vydelaji, nekde prodelaji.

  • Nešlo… asi hlavně proto, že zákon se tká roamingu, nikoliv volání do cizích sítí. A to je sakra rozdíl.

   Takže pokud si pořídíš rakouskou sim, budeš všem v čechách volat jako do zahraničí a oni tobě zase.

 3. Neřízení vítám, ale je to smutná ukázka toho, že svobodný trh, jak někteří tvrdí nefungují a musí se to regulovat :-(

  • Rezza (neregistrovaný)

   No to je prave problem toho, ze je to regulovane prostredi – tady proste trh ani svoboda neexistuje, kdyz jen par vyvolenych ziska pristup k frekvencim…

 4. . (neregistrovaný)

  Sice to je pro mě jako zákazníka pěkné.. Budu platit stejně/méně než nyní. Na druhou stranu to je ale naprosto neuvěřitelné, že někdo může diktovat, za kolik budu něco prodávat. A je jedno, zda službu a nebo produkt. Takhle můžou nařídit pekařům, že rohlík nesmí být za 1,50Kč, ale za 1Kč. A nebo vaše práce že nesmí být za tolik, ale třeba jen za 100Kč. Přeci bych měl mít možnost si určit cenu za to, co nabízím/vyrábím/prodávám. A nedejbože, pokud to je moje infrastruktura (částečně, samozřejmě). To že to je drahé je věc druhá. Jde o to, že někdo říká, že taková cena není v pořádku a musím to nabízet za jinou cenu.

  • čwojke (neregistrovaný)

   Co je na tom neuvěřitelného? Ty frekvence, na kterých operátoři vysílají, patří jednotlivým státům. Příklad pro abstraktně méně vybavené: Tady pod zemí je uhelná sloj: můžete tu těžit za podmínek a), b) a c) přičemž a) zní: nebudete prodávat tunu uhlí pro tuzemský trh dráž než x.

  • . (neregistrovaný)

   To sice ano („frekvence, na kterých operátoři vysílají, patří jednotlivým státům“), ale mluvím o placení za službu, ne za frekvenci. Tzn „pod zemí je uhelná sloj: můžete tu těžit za podmínek a), b) a c) přičemž a) zní: nebudete prodávat tunu uhlí pro tuzemský trh dráž než x.“ tu neplatí. Touto argumentací by se dalo regulovat cokoliv. Jak jsem psal, i vaše práce. Někdo by řekl, že to co uděláte nesmíte prodávat za váš aktuální plat (výplatní páska), ale třeba jen za 200Kč.

 5. PeePay (neregistrovaný)

  Podla mna to ale aj tak hlavny problem neriesi. V zahranici budem mat sice rovnake ceny za data ako doma, ale predplateny balik mi tam (predpokladam) nebude fungovat.

  Teda ked doma mam 1GB za vyhodnu cenu, mimo svojej krajiny sa mi budu zaratavat data mimo toho balika, ktore by som platil za kazdy megabajt aj doma, keby som nemal predplateny balik – a tam uz taka vyhodna cena nie je!

 6. Conoly (neregistrovaný)

  ODLASOVÁNO – really? Hlasovalo se někdy kolem poledne, je to tu o šest hodin později a nějakej ignorant si tady ani nedá pozor, aby napsal správně nadpis? To byste si to laso kolem krku už měli asi fakt hodit. Smartmania se stává informační žumpou hned po Mobilizujeme, který teda asi nikdo nepřekoná…

 7. takze si to zas raz odnesu obycajni ludia tym ze sa naklady prenesu na vyssie ceny..ach jaj tento komunizmus nikdy nam chudakom neda pokoj….kazdy den nejaky novy zlocin…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).