Domů » Bleskovky » Odkaz může způsobit nestabilitu iOS i macOS, oprava se chystá na příští týden

Odkaz může způsobit nestabilitu iOS i macOS, oprava se chystá na příští týden

Uživatel Abraham Masri před pár dny sdílel na svém Twitteru odkaz na takzvaný chaiOS, jehož otevření způsobilo zamrznutí či nestabilitu aplikace Zprávy a případně celého systému. Chyba postihuje jablečná zařízení na iOS i macOS.

Zdánlivě neškodný odkaz na GitHub spousta uživatelů začala využívat jako kanadský žertík na své přátele, kterým ho zaslala pomocí zprávy. Zatímco běžný prohlížeč na Windows se jen na chvíli zasekne, Zprávy od Applu mají kvůli principu svého fungování větší problém. I když aplikace spadne nebo ji zavřete, po opětovném otevření totiž dojde vždy k problému znova — systém totiž okamžitě zkusí přednačíst odkaz znovu a tím se vše opakuje. Jediným řešením je smazat celé vlákno konverzace s příslušným odkazem.

Odkaz z originálního tweetu v současné době není funkční, přesto na něj však doporučujeme neklikat.

https://twitter.com/cheesecakeufo/status/953401511429726210

Výtvor po nějaké době z GitHubu tvůrce zmizel, ale není vyloučené, že se v budoucnu vrátí či bude umístěn na jiné adrese — je totiž dost možné, že si někdo kód uložil.

Protože se jedná o pouhou nepříjemnost a ne zásadní bezpečnostní chybu, Apple s opravou nijak nespěchá. Vydání záplaty pro obě platformy přislíbil neurčitě až na příští týden. Do té doby doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti při otvírání neznámých odkazů

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Diskuze k článku

  1. A Marsi není uživatel ale známý hacker iOS a OSX. Mimochodem stojí za velmi kvalitně provedeným jailbreake pro iOS 10.2.1 což se o jiných nedá tvrdit. Navíc Marsi vše dělá zdarma a nemá v úmyslu okrádat jiné.
    Čili čest a sláva těmto lidem, neboť sem tam upozorní na slabé místa v OS a tím pádem už jiní šmejdi kteří se taktéž nazývají hackers nemůžou obohacovat na úkor neznalých uživatelů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).