Domů » Bleskovky » O2 rozšířilo pokrytí LTE v okolí Prahy a Brna. Hlavní město pokrývá 628 stanic

O2 rozšířilo pokrytí LTE v okolí Prahy a Brna. Hlavní město pokrývá 628 stanic

Rychlá LTE data mohou nově využívat i obyvatelé obcí na okraji Prahy a Brna, ve kterých O2 v průběhu prvních čtyřech měsíců letošního roku významně rozšířilo pokrytí. Ani v Roztokách, Kuřimi a na řadě dalších míst tak nyní nebude problém rychle stahovat velké přílohy, sdílet fotky a videa na sociálních sítích nebo sledovat mobilní televizi (tedy za předpokladu, že nepřekročíte svůj FUP). 


Stav pokrytí LTE a 3G operátora O2 k dnešním dni (internaktivní mapu naleznete zde)

Mezi 1268 měst a obcí, kde je dostupný LTE internet včetně indoorového pokrytí, se tak nově zařadily i tyto obce v okolí Prahy: Roztoky, Hostivice, Horoměřice, Dolní Břežany, Šestajovice, Klecany, Zdiby, Průhonice, Líbeznice, Vestec, Tuchoměřice a další. Na Brněnsku si LTE mohou nově užívat obyvatelé Kuřimi, Říčan u Brna, Ivančic, Ořechova, Modřic, Újezdu u Brna, Křtin a Olomoučan.

Hlavní město nyní pokrývá 628 základnových stanic – 368 z nich vysílá na frekvenci 800 MHz, 260 na frekvenci 1800 MHz. V Brně zajišťuje pokrytí 237 stanic, z toho 222 vysílá na frekvenci 800 MHZ, zbylých 15 na frekvenci 1800 MHz.

Rychlost dat pravidelně měří speciálně vybavené vozy

Dostupnost a rychlost mobilního připojení ovlivňují různé faktory, jako je například vzdálenost od vysílače, terénní profil nebo počet uživatelů v okolí. Technici O2 kvalitu a rychlost sítě pravidelně sledují. V tom jim pomáhají speciálně vybavené měřící vozy. „Každý den křižuje české silnice až šest měřicích vozů O2. Neustále ověřují, jak je na tom naše síť. Nyní kladou technici velký důraz na měření sítě LTE – tedy na to, jak spolehlivě a rychle funguje vysokorychlostní mobilní přenos dat. Díky měřícím vozům získáváme data z reálného provozu, jaká nám žádný plánovací software nemůže nikdy nabídnout,“ popisuje Václav Hanousek, ředitel divize Service Unit v O2.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

 1. krox (neregistrovaný)

  tohle mě vždy baví…jak operatori pokryvaji a maj ty hezký pay pokrytí…pak clovek jede vlakem busem a nema ani signal a to mluvim o okolí prahy:D Viz. trat Praha-kolín…když chytnu EDGE tak jsem rád:)

 2. Já sem zvědavej, kdy se dočkáme pokrytí LTE ve stejném rozsahu jako EDGE :D

 3. Tom (neregistrovaný)

  Hm tak podle mapy LET, ale v reálu EDGE a to 40kbit/s… a to jsem 20km od Prahy :(

 4. BackPa (neregistrovaný)

  To je sice hezké, že provádí reálná měření, ale to auto bude mít určitě lepší příjem, než telefony. Viz třeba okolo baráku mám mít 3G a reálně mám EDGE. Při testování jsem 3G chytil až na střeše, ale to je mi houby platné…

  • Bary (neregistrovaný)

   Hold je 3G jen pro výše postavené lidi. (třeba na střeše) :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).