- Český kyberúřad se začal zajímat o aplikaci Temu a další podobné
- Podle mnohých analýz je Temu podezřelé z přeprodávání uživatelských dat
Čínský e-shop Temu a jeho doprovodná aplikace jsou v hledáčku Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad aktuálně vyhodnocuje analýzy, největší riziko přitom panuje v otázce citlivých uživatelských dat. Serveru Lupa to sdělila tisková mluvčí NÚKIB.
Temu jako bezpečnostní hrozba
Temu se objevilo v Česku poprvé v létě 2022, vzalo útokem obchody s aplikacemi App Store a Google Play a rychle se „zavrtalo“ do přízně českých uživatelů. Jde o další obchod s levným zbožím z Číny, jako v minulosti AliExpress, Wish nebo Shein. Temu láká hlavně na extrémně nízké ceny, svůj provoz ale horentně dotuje. Dle analýzy Wired prý na každé objednávce ztrácí kolem 30 dolarů.
NÚKIB aktuálně prověřuje Temu a další čínské e-shopy, přičemž obava panuje především ohledně citlivých uživatelských dat. Analytická společnost Grizzly Reports ve své zprávě uvádí, že Temu je podezřelé z přeprodávání osobních dat uživatelů, což má představovat hlavní výdělek společnosti PDD Holding, kam Temu spadá, stejně jako třeba oblíbený čínský e-shop Pinduoduo.
„E-shopů a na ně navázaných aplikací, jako je například Temu, je na trhu více. Problematice se snažíme věnovat průběžně a komplexně. V tuto chvíli interně pracujeme na souhrnnější analýze, jejíž závěry ale nechceme předjímat,“ uvedla mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová pro server Lupa.cz.
Chová se jako malware
Zmíněný report Grizzly také uvádí, že aplikace Temu se může ve vašem telefonu chovat jako malware a spyware, tedy že může pracovat na pozadí a bez vašeho vědomí vám škodit. „Domníváme se, že Temu je nejnebezpečnější aplikací současnosti,“ píše Grizzly Reports.
Ohledně rizik spojených s aplikací Temu jsme informovali již na podzim loňského roku. Tehdy se firma bránila, že „klade důraz na transparentnost a ochranu soukromí“, že „shromažďuje méně dat než Amazon“ a že uživatelské údaje „rozhodně nikam neprodává“.