TOPlist

nVidia Tegra 3 (Kal-El): Pět jader a nižší energetická náročnost

Vypadá to, že nový mobilní čip od nVidie pěkně zatopí konkurenci. Výrobce totiž přišel s oznámením, že chystaná Tegra 3 (kódové označení Kal-El) bude disponovat pěti jádry.

Na letošním Mobile World Congressu v Barceloně nVidia poprvé ukázala světu první čtyřjádrový procesor s kódovým označením Kal-El. Postupem času jste mohli zaregistrovat další informace týkající se tohoto čipsetu, ale jedna zásadní informace nám do této chvíle zůstala utajena. Kal-El totiž nebude obsahovat „pouze“ čtyři, ale rovnou pět výpočetních jader (ARM Cortex-A9). nVidia tuto informaci záměrně tajila z konkurenčních důvodů. Podle původních prognóz se první zařízení s čipsetem Kal-El (Tegra 3) měla na trhu objevit už v srpnu, ale díky nabranému zpoždění se tak bohužel nestalo. Jistě každého napadne otázka, k čemu to páté jádro bude sloužit. nVidia ho označuje jako „společníka“ (companion) a jeho hlavním úkolem bude zpracování méně náročných procesů a aplikací jako jsou například poslech hudby, surfování, či synchronizace dat. Při situacích, kdy bude třeba vyššího výkonu, dojde k deaktivaci slabšího „společníka“ a jeho úlohu postupně převezmou čtyři hlavní jádra s vyšším výkonem. nVidia si tento systém nedávno patentovala pod zkratkou vSMP (Variable Symmetric Multiprocessing). To lze považovat za skvělou zprávu, jelikož „společník“ pracuje na frekvenci 500 MHz a vyznačuje se nízkou energetickou náročností, což pomůže výrazně zvýšit výdrž akumulátoru. 

- - 
Využití jednotlivých jader při různých operacích

Technologie přepínání jader nevyžaduje žádné speciální aplikace ani úpravy v operačním systému, jelikož Android 4.x obsahuje zabudovanou podporu pro multi-core instrukce a je schopen využít výkonu více jader zároveň. Je též vhodné poukázat na skutečnost, kdy při stejné zátěži čtyřjádrový procesor spotřebuje dvakrát až třikrát méně energie než procesor dvoujádrový. Podle slov NVidie se můžeme těšit na rychlejší načítání webových stránek, nižší spotřebu energie, rychlejší multitasking a samozřejmě vyšší kvalitu her. Tegra 3 bude samozřejmě disponovat grafickým akcelerátorem (12 jader) a měla by nabídnout téměř trojnásobný výkon oproti současnému čipu Tegra 2.

- -

nVidia touto zprávou nešokovala pouze uživatele, ale jistě připravila nemilé překvapení i pro svou konkurenci. Každý jistě očekával vyšší výkon s nižší spotřebou, ale přítomnost pátého jádra málokdo. To považuji za velice inovativní přístup a nVidia si za to zaslouží pochvalu. Bude zajímavé sledovat, s čím vyrukuje konkurence. Osobně jsem zvědavý na budoucí porovnání s čipsetem Snapdragon S4 (28 nm) v podání Qualcommu. 

Zdroj: AndroidAndMe

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku