Domů » Články » NTT DoCoMo ukázalo na MWC japonské trendy pro letošní rok

NTT DoCoMo ukázalo na MWC japonské trendy pro letošní rok

Operátor NTT DoCoMo každý rok na Mobile World Congressu vystavuje zajímavé technologické novinky a ani letošek nebyl výjimkou. Pojďte s námi nahlédnout do jejich expozice.

Nároky na funkčnost a vlastnosti mobilních zařízení jsou u japonských uživatelů zcela odlišné od těch našich. Zdárným příkladem toho byla expozice operátora NTT DoCoMo, který na Mobile World Congressu ukázal hned několik zajímavých prototypů příslušenství pro mobilní telefony.

Nabito do deseti minut…

Prvním z nich byla vysokorychlostní nabíječka, která dokáže nabít akumulátor za pouhých deset minut. Tajemství v rychlém nabíjení nespočívá pouze v nabíječce, ale i ve speciálním akumulátoru. Celé zařízení lze popsat jako pouzdro, do kterého se následně zasouvá samotný telefon. Zástupce společnosti nás ale informoval, že jejich vývojáři v současné době usilovně pracují na řešení, které by bylo univerzální pro všechny typy telefonů. V budoucnu se tedy zřejmě dočkáme balíčku, který bude obsahovat speciální akumulátor pro konkrétní model smartphonu a samotnou rychlonabíječku. Odpadl by tak největší nedostatek tohoto příslušenství, kterým je právě nutnost mít při sobě další krabičku navíc. Bližší informace o použité technologii jsme bohužel nezískali. Zřejmě se ale jedná o schopnost využití vyššího napětí, než které využívají konvenční typy současných nabíječek.

   

Monitorování zdraví uživatele

Další technologickou libůstkou byl prototyp zdravotnického příslušenství pro chytré telefony. I v tomto případě se jednalo o jakýsi batůžek, do kterého se vkládal samotný telefon. Po stranách se nacházelo několik biometrických senzorů sloužících pro sběr zdravotních dat uživatele. Součástí je i speciální aplikace, ve které vyplníte několik klíčových údajů, jako jsou pohlaví věk, výška a obvod pasu. Samotné měření je přitom velice jednoduché. Telefon se drží oběma rukama s prsty na snímačích po dobu zhruba třiceti vteřin. Po té se na displeji zobrazí informace o procentuálním množství svalové hmoty a tuku ve vašem těle. Součástí aplikace je i zdravotní deník, kde si uživatel může velmi snadno zjistit jak si vede při své dietě či cvičebním programu.

   

Telefon pozná, když požijete alkohol

Poslední ukázkou bylo příslušenství pro analýzu alkoholu v dechu. To ve své dolní části disponovalo senzorem podobným tomu, který se nachází v testerech na alkohol. Po spuštění speciální aplikace se na obrazovce smartphonu zobrazil jednoduchý průvodce, který uživatele provedl celým postupem měření. Toto příslušenství by mohli ocenit především řidiči motorových vozidel, kteří by si mohli tímto způsobem snadno ověřit svou způsobilost k řízení automobilu. Celá analýza trvala velmi krátkou dobu a výsledek byl vždy přesný.

   

Zástupci společnosti nám při rozhovoru sdělili, že ve všech výše zmíněných případech se zatím jedná o prototypy, které mají za úkol návštěvníkům demonstrovat jejich vyspělou technologii. Dále nám bylo řečeno, že v současné době v jejich výzkumných centrech usilovně pracují na tom, aby se v co nekratší možné době objevily podobné produkty na pultech prodejců. Informace ohledně konkrétních termínů se nám nepodařilo zjistit, nicméně s komerční prodejem těchto zajímavých příslušenství se počítá ještě v letošním roce.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. diviline (neregistrovaný)

  Je zajímavé, že v Japonsku se tyhle vymoženosti v mobilu okolo zdraví používají již několik let. Už někdy v roce 2007 jsem viděl první mobil (možná NEC), který při držení za oba konce v horizontální poloze změřil tep srdce, obsah tuku atd. V každém mobilu mají pedometr, program na počítání příjmu kalorií podle vašeho věku, váhy, výšky. Je to v podstatě novinka jen pro nás, jako zaostalejší část světa. Myslím v tom mobilním segmentu. Jde vidět, že Japoncům víc záleží na zdraví, než v jiných částech světa.

  Našel jsem jen tenhle Health Phone od NTT DoCoMo, ale určitě byl ještě minimálně jeden. Článek je z roku 2007.

  [odkaz]

 2. Cavedish (neregistrovaný)

  Tyhle články mě vždycky hrozně navnadí a pak je mi líto že se něco podobného u nás nikdy neobjeví. Japoncům tyhle věci fakt závidím, jsou o hodně napřed.

 3. moya (neregistrovaný)

  Nejsem úplně odborník, ale nejde u toho rychlejšího nabíjení spíše o využití vyššího proudu?

 4. diviline (neregistrovaný)

  Tady jsem nahrál video jak se sleduje tep srdce na NTT DoCoMo F-01C od Fujitsu. [odkaz]

  • Tomáš Slavíček (neregistrovaný)

   Monitorovat tep lze i na současných telefonech za pomoci fotoaparátu, viz např. aplikace Instant Heart Rate pro Android (video): [odkaz]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *