- Pixel 9 nabízí drátové i bezdrátové nabíjení, chybí mu však podpora protokolu Qi 2. generace
- Google tvrdí, že to není potřeba, protože Qi 2 nepřináší žádné hmatatelné výhody
- Zákazníkům, kteří po magnetech touží, tak alespoň nabízí pouzdro za necelou tisícikorunu
Jestli se v něčem nová řada Pixel 9 zrovna nepředvedla, je to rychlost nabíjení. Základní modely Pixel 9 a 9 Pro slibují až 27W nabíjecí výkon, prémiový model Pixel 9 Pro XL maximálně 37W výkon. A přestože všechny modely podporují bezdrátové nabíjení Qi, chybí jim magnetický protokol Qi 2, který je již plně k dispozici.
Google: Qi 2 nemá žádné výhody
Google tento nedostatek vysvětluje širokým rozšířením standardu Qi v původní verzi. „Zeptali jsme se společnosti Google na rozhodnutí vynechat Qi 2 a odpověď zněla, že starší protokol Qi je na trhu dostupnější a že přechod na Qi 2 nepřináší žádné hmatatelné výhody,“ píše server Android Authority, který obdržel od Googlu oficiální vyjádření.
Vysvětlení však – kulantně řečeno – není zrovna uspokojivé. Vždyť nabíječky s protokolem Qi 2 jsou již plně v prodeji, nabízejí je i velké značky, jako je Belkin, Anker, Mophie, Spiegen a další. Na českém trhu jsou tyto bezdrátové nabíječky k mání již od 700 korun. Nehledě na to, že na trhu je i celá řada magnetických doplňků.
Co je protokol Qi 2?
Qi 2 je nejnovější standard pro bezdrátové nabíjení, který přináší vyšší výkon (až 15 W) a lepší účinnost. Klíčovou inovací je použití magnetů pro přesné zarovnání nabíječky, což optimalizuje přenos energie. Tento standard, vyvinutý konsorciem Wireless Power Consortium, má za cíl sjednotit a zlepšit bezdrátové nabíjení napříč různými značkami smartphonů a dalších přenosných zařízení.
Apple ukazuje skutečné výhody magnetů
Na obranu Googlu, nejde o jediného výrobce, který z nepochopitelných důvodů nevnímá povinnost přesedlat na Qi 2. Magnetický nabíjecí standard zatím zdárně ignorují i čínské značky Xiaomi, OnePlus, Vivo, britský Nothing, nebo dokonce Samsung, který před měsícem prezentoval své nové skládačky – a zase bez Qi 2.
Výjimkou je Apple, který již od iPhonu 12 z roku 2020 nasadil vlastní technologii MagSafe, která funguje na stejném principu jako Qi 2. A celému světu ukazuje, že magnety na zádech telefonu mohou sloužit nejen pro korektní nabíjení, ale otevírá se tím cesta i k zajímavému příslušenství, jako jsou magnetické powerbanky, stojánky, peněženky a podobně.
Chcete magnet? Zaplaťte
Když už je řeč o příslušenství, Google hned na start prodeje nových Pixelů 9 začal oficiálně nabízet i plastové pouzdro s magnetem. Nejenže nápadně připomíná pouzdra MagSafe k iPhonům, ale funguje na stejné bázi.
Pokud tedy budete chtít s novými Pixely využívat magnetické dobíjení a příslušenství, budete potřebovat dokoupit ještě tento obal, který vyjde na 934 korun. Řešení je to vskutku důvtipné, ale slabě zakrývá, že Google měl tuto technologii implementovat přímo do telefonu samého.