Standard Qi 2 přichází. Stane se obdoba MagSafe hitem příštích telefonů s Androidem?

Bezdrátové nabíjení s magnetickým prstencem
  • Letos před Vánoci dorazí první zařízení s podporou standardu Qi 2
  • Přinesou magnetické bezdrátové nabíjení do světa Androidu
  • Technologii magnetického nabíjení daroval konsorciu WPC Apple

Od představení druhé generace standardu bezdrátového nabíjení Qi uběhl téměř rok, avšak na první zařízení s její podporou stále čekáme. Nejnovější iPhony 15 a 15 Pro sice mají být s technologií Qi 2 kompatibilní, ale zatím pro ni nejsou certifikovány. Jak ale potvrzuje skupina Wireless Power Consortium (WPC), která za standardem Qi 2 stojí, už brzy by se na trhu měla objevit řada zařízení s jeho podporou.

První zařízení s Qi 2 dorazí ještě letos

Podle skupiny WPC je aktuálně v procesu certifikace více než 100 zařízení, první z nich by měla být dostupná ještě před letošními Vánoci. Kromě zmíněných iPhonů se certifikace dočkají například nabíječky od společností Belkin, Mophie, Anker a Aircharge, v blízké budoucnosti se nepochybně přidají i smartphony s Androidem – podporu již potvrdil například Google u budoucích telefonů Pixel.

iPhone 12 Pro s MagSafe nabíječkou
iPhone s MagSafe nabíječkou

Standard Qi 2 přináší oproti první generaci několik vylepšení – vyšší výkon, větší spolehlivost a v neposlední řadě magnetický prstenec, díky kterému si zařízení na nabíječce najde přesnou polohu. S kombinací bezdrátového nabíjení a magnetického prstence přišel jako první Apple, a to před třemi lety s iPhony 12 a 12 Pro.

Standard Qi 2.0 se skládá ze dvou profilů – Extended Power Profile (EPP) v2.0 a Magnetic Power Profile (MPP). První z nich přináší vylepšení dosavadního standardu bezdrátového nabíjení Qi bez magnetů, druhý je pak příspěvkem Applu, který je jedním ze členů konsorcia. V budoucnu se mohou objevit zařízení využívající pouze první profil, avšak ta budou moci být označena pouze původním logem Qi – nové logo Qi 2 bude vyhrazeno jen pro zařízení s magnetickým prstencem.

Loga standardů Qi a Qi 2

Standard Qi 2 slibuje garantovaný nabíjecí výkon až 15 wattů a zpětnou kompatibilitu s první generací. Magnetické nabíječky tak budou nabíjet i zařízení bez magnetického prstence a naopak zařízení s magnety bude možné nabíjet na starších nabíječkách bez něj, pochopitelně pomaleji. Řešením tohoto mezikroku mohou být kryty nebo nalepovací magnetické prstence použitelné na telefonech i bezdrátových nabíječkách.

Lze počítat s tím, že okolo standardu Qi 2 vznikne ekosystém nových zařízení, například stojánky, držáky do aut, powerbanky apod. Na trhu je několik doplňků pro původní jablečný standard MagSafe, ovšem Apple potenciál této technologie nijak zvlášť nerozšiřuje – svoji nabídku MagSafe příslušenství nijak výrazně nerozvíjí, dokonce z ní odstranil duální nabíječku MagSafe Duo a přídavnou powerbanku MagSafe Battery Pack.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku