TOPlist

MagSafe míří do světa Androidu. Bezdrátové nabíjení Qi přichází v druhé generaci

black and white iphone case
  • MagSafe do světa Androidu přinese druhá generace standardu Qi
  • Pravděpodobně dojde k silné stimulaci trhu s příslušenstvím
  • Minimální výkon bude činit 15 wattů, dočkáme se do konce roku

Skupina Wireless Power Consortium představila na veletrhu CES novou generaci standardu bezdrátového nabíjení Qi. První smartphony využívající předchůdce této technologie byly představeny před patnácti lety, od té doby se na způsobu bezdrátového nabíjení telefonů prakticky nic nezměnilo.

Hlavní inovaci přinesl Apple před dvěma lety s technologií MagSafe. U ní je nabíjecí cívka obklopena magnetickým prstencem, který zajišťuje přesné vycentrování nabíjeného zařízení na podložce. Stejný princip využívá i právě představený standard Qi2 (výslovnost má být „či tů“), který z jablečného řešení vychází – Apple je totiž jedním ze členů konsorcia.

Standard Qi2 zajistí dokonalé spojení bezdrátových nabíječek s nabíjenými zařízeními, což s sebou přinese několik výhod – odpadne nutnost zařízení na nabíječkách přesně centrovat, telefony půjde při nabíjení normálně používat a nabíječky nebudou muset ležet pouze na rovném povrchu. V neposlední řadě se také otvírá cesta pro různé druhy příslušenství – stojánky, powerbanky apod. Díky pevnějšímu spojení zařízení a nabíječky se rovněž minimalizují ztráty, což by mělo zvýšit efektivitu bezdrátového přenosu energie.

qi qi2 logo

Qi2 má nabídnout výkon 15 wattů, následující generace by jej měly ještě zvýšit. První smartphony a nabíječky využívající standardu Qi2 by měly dorazit ještě ke konci letošního roku.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku