V Číně způsobila pozdvižení aplikace Zao, která dokáže velmi přesvědčivě nahradit obličej známých herců ve filmech tím vaším. Představena byla teprve v pátek, ale brzy se stala jednou z nejstahovanějších aplikací v čínském iOS App Store (v tom českém ji ale nenaleznete).
Podobně jako nedávno aplikace Face App však i tento počin není bez kontroverzí. Podle smluvních podmínek totiž veškerá uživatelem vygenerovaná data patří vývojářům a mají na ně permanentní, neodvolatelná, převeditelná a relicensovatelná práva, to vše samozřejmě bez nároku na odměnu pro uživatele. Za aplikací stojí společnost Momo, která provozuje sociální síť a IM komunikátor.
Dá se ještě videu věřit?
Na Zao upozornil na Twitteru Allan Xia, který sdílel půlminutový klip, v němž jeho obličej nahradil Leonarda DiCapria v několika filmech. Podle Allana je aplikace schopna video vygenerovat z jediné fotky. Bloomberg nicméně podotýká, že v jejich testování aplikace žádala pořídit více snímků, například s otevřenou pusou a podobně.
https://twitter.com/AllanXia/status/1168049059413643265?s=20
Aplikace nabízí jen omezený počet klipů, vaši tvář tedy nedokáže dosadit do jakéhokoliv videa. Podle odborníků je tak zřejmě její umělá inteligence vycvičena speciálně pro několik vybraných videí. I tak jde však o velmi zajímavý počin, neboť výsledná videa působí opravdu přesvědčivě. Opět se tak oživila debata o tom, že se neodvratně blíží doba, kdy videa přestanou být důvěryhodným důkazním prostředkem. Když i zdarma dostupné mobilní aplikace dokáží dosáhnout takto kvalitních výsledků, je jasné, že profesionální software dokáže vše posunout ještě o úroveň dál.

Vraťme se ale ještě k problematice podmínek aplikace. Vývojáři v reakci na kritiku slíbili, že uživatelská data bez souhlasu nevyužij na nic jiného, než zdokonalení aplikace. Uživatelům také přibyla možnost odstranit svá data z čínských serverů. Zejména v souvislosti s Čínou je však třeba podotknout, že bát se zneužití je opravdu na místě.
https://www.youtube.com/watch?v=qW18_rOUa2s
Čína totiž stejně jako jiné země využívá policejní kamery se schopností rozpoznat obličeje. V případě komunistické země je však tento dohled „velkého bratra“ doveden k dokonalosti a husté pokrytí kamerami bezpečnostní složky patřičně využívají. To se ostatně ukázalo nyní při protestech v Hongkongu, kde policie vyhledává a zatýká protestující právě na základě automatické detekce obličejů na kamerových záznamech.