Nový iPad: Hlavním lákadlem je Retina displej (recenze)

Nový iPad láká na lepší procesor, kvalitnější fotoaparát a především pak revoluční Retina displej s velice jemným rozlišením. Přečtěte si uživatelskou recenzi.

Předmluva recenzenta

Podobně jako většina čtenářů tohoto webu, i já patřím mezi uživatele, kteří hltají informace o nových zařízeních ať už pro práci nebo zábavu. Postupem času nebo v některých případech rozmaru, jsme všichni donuceni dříve či později k určité obměně komunikačních přístrojů. I díky tomu jsem během svého života měl možnost vyzkoušet relativně široké spektrum zařízení napříč platformami od Symbianu, Windows Mobile, Androidu či iOS. Již dříve jsem vlastnil iPad 1. generace, který jsem po čase nahradil (díky jistým omezením iOS) zařízením s Androidem. Vyzkoušel jsem dvě (konkrétně Asus Transformer a Galaxy Tab 10.1) a na rozdíl od telefonu (Samsung SGS II) jsem byl dost zklamaný. A nešlo ani tak o přístroje samotné, jako o Android na tabletu, který má k použitelnosti iOS v této oblasti bohužel velmi daleko. Zhruba 14 dní zpět se mi naskytla příležitost nechat si dovézt novou generaci iPadu přímo po zahájení prodeje v USA, a tak jsem příliš neváhal.

  

Teď už ale k samotnému iPadu o kterém dnes budeme mluvit. Moje varianta je 32GB Wi-fi, kupovaná  v Apple Store v USA, v balení jsem tedy obdržel nabíječku pro americký trh. Tato varianta má v USA po započtení všech daní a tax (cena se zde běžně uvádí bez těchto přirážek – nedejte tedy na čistý přepočet oficiální cena x hodnota dolaru) pořizovací hodnotu cca 12 500 Kč. Nákupem ve Spojených státech se tedy dá oproti oficiální české distribuci ušetřit zhruba 2 000 Kč za cenu komplikovanější záruky (a dopravy).

Graf ceny produktu Nový Apple iPad 16GB Wi-fi MD328HC/A poskytuje server Heureka.cz

Klady (+)

kvalita zpracování
– excelentní Retina displej
– kvalita fotoaparátu
– slušná výdrž baterie

Mínusy (-)

– zahřívání při vyšší zátěži
– absence stereo reproduktorů
– nekvalitní přední kamera
– chybějící notifikační dioda a blesk

Obsah balení

Přesně tak, jak jsme již zvyklí na produkty od Apple, se i iPad nachází v tenké stylové krabičce, ve které nalezneme napájecí adaptér s vyměnitelnou koncovou částí do zásuvky, USB kabel a brožuru se základními informacemi. Verze 4G bude ještě obsahovat kovovou sponu pro vysunutí slotu pro micro SIM.

- - -

- - -

Konstrukce a dílenské zpracování

V oblasti konstrukce se toho od předchozí druhé generace příliš nezměnilo. Tělo přístroje je vizuálně stále stejně minimalisticky provedeno a jediným viditelným prvkem na čelní straně zařízení je kromě displeje a jeho rámečku pro Apple obligátní tlačítko Home čočka přední kamery.

- - -

Po pravé straně nalezneme tlačítko pro vypnutí zvuku či zamčení rotace displeje (lze upravit v nastavení) a kolébkové dvoutlačítko na ovládání hlasitosti. Na horní straně se pak nachází sluchátkový výstup, tlačítko Power pro uspání zařízení a mikrofon. Na spodní straně Apple samozřejmě nezapomněl na třicetipinový konektor pro nabíjení či synchronizaci s iTunes.

- - - 

Kdybychom měli hovořit o rozdílech mezi druhou a třetí generací z hlediska konstrukce, narazíme pouze dvě změny. Jednak je to zvětšená tloušťka přístroje o 0,6 mm a hmotnost, která nám u Wi-Fi verze narostla z 601 gramů na 652 gramů a u 3G/4G verze z 613 gramů na 662 gramů. 

    - - -

-  - -

Zpracování celého přístroje je stejně jako u předchozích generací naprosto precizní, díky tělu z jednoho kusu kovu nikde nic nevrže a neprohýbá se, ani po tlaku na jednotlivé části tabletu. Zde by se měli výrobci android tabletů opravdu učit a Apple si za toto zaslouží velkou pochvalu. Pokud za své peníze požadujete maximální kvalitu zpracování, zde rozhodně nesáhnete vedle.

- - -

Jediné co tedy v oblasti konstrukce lze Applu vytknout, je hmotnost přístroje.  Zvětšenou tloušťku zařízení  téměř nepocítíte, ale co se týče hmotnosti zde je jich každých pár desítek gramů poznat. Subjektivně mi tak třeba hmotnost u Galaxy Tabu 10.1 (565 gramů) přišla při používání bez „podpěry“ mnohem příjemnější. Na zadní straně najdeme pouze objektiv vestavěné kamerky a uprostřed stylové logo Apple. Design tabletu je celkově velice čistý a neruší jej žádné další prvky.

- - -

Displej a zvuk

Displej je tím největším a na první pohled nejviditelnějším lákadlem nového iPadu oproti předchozím generacím. Předchozí generace využívaly IPS panel o rozlišení 1024 x 768 obrazových bodů a s příchodem 3. generace nám Apple přináší poslední verzi IPS panelu o rozlišení úctyhodných 2048 x 1536 bodů. Vylepšeno nebylo jen rozlišení, ale i kontrast a barevné podání. Konkrétně tak hustota pixelů narostla ze 132 ppi na 264 ppi a jednotlivé body nejsou běžným pohledem rozpoznatelné. Obraz je dokonale jemný podobně jako u iPhone 4/4S.

- - -

Přes zmiňovaná vylepšení zde zůstává zachován poměr stran 4:3, což při dvojnásobném rozlišení slibuje zpětnou kompatibilitu s aplikacemi navrženými pro první dvě generace tabletu. Toto rozhodnutí je od Apple vstřícný krok vůči uživatelům, jež mají nakoupeno větší množství aplikací, které by nemohli využívat do doby, než by je vývojáři optimalizovali pro nový poměr stran či rozlišení displeje. Starší aplikace si tedy na tabletu spustíte, ale díky displeji okamžitě poznáte ty vytvořené pro první dvě generace od těch optimalizovaných pro Retinu.

- - -

Displej je opravdu úchvatný a nenapadá mě zde lepší fráze, než že pro vlastní představu to „musíte vidět sami“. Obrovské rozdíly pocítíte již při procházení webu, tam kde jste si dříve museli stránky přibližovat kvůli malému a hrubému písmu, to už v tuto chvíli již není nutné. Text je sice stále drobný, ale vyhlazený a čitelný naprosto bez komplikací. Lepší využitelnost je zde i u prohlížení a editace fotografií, čtení elektronických knih či časopisů, nebo v aplikacích samotných.

- - - 
Screenshoty v Retina rozlišení (2048 x 1536 px)

Kvalitou zvukového výstupu je Apple známý již od počátků svých přehrávačů iPod, nikoho tak nepřekvapí, že pokud k iPadu připojíte kvalitní sluchátka, můžete si vychutnat poslech různých hudebních žánrů na poměrně vysoké úrovni. V nastavení si vše ještě můžete upravit zvolením jednoho z mnoha přednastavených módů ekvalizéru.  Co se týče hlasitého reproduktoru na těle tabletu, jsem trochu na rozpacích. Zvuk je sice dostatečně hlasitý a i při vysoké hlasitosti nezkreslený s náznakem basové složky (stále podstatně lepší než na Samsungu či Asusu), ovšem po dvou generacích bych očekával, že zde dojde k použití dvojice stereo reproduktorů. To si však možná Apple nechává až pro některou z dalších verzí.

Hardware, baterie a výdrž

Dlouho před uvedením iPadu se spekulovalo o procesoru, který bude v nové generaci použit. Spekulace mířily na připravovaný procesor Apple A6, k jehož použití tu ještě nedošlo a je zde „pouze“ vylepšený dvoujádrový procesor A5 ve verzi A5X, kterému přibyla čtyřjádrová grafická jednotka. Navýšena byla i operační paměť RAM, a to rovnou z 512 MB na 1 GB. Hned při uvedení tabletu na trh se Apple při prezentaci nového procesoru opřel do konkurenčního čipu NVidia Tegra 3 s tím, že A5X je až 4x výkonnější než Tegra 3. NVidia kontrovala reakcí, že požaduje nezávislé testování a výsledek skončil tak trochu plichtou s tím, že A5X je po grafické stránce několikrát výkonnější, ovšem musí vykreslovat daleko více pixelů díky displeji s vysokým rozlišením. Hrubý výpočetní výkon by naopak měla mít až dvojnásobný Tegra 3.

- - -

Tabulkové údaje a grafy však nemají v tomto případě téměř žádnou vypovídající hodnotu a velmi důležitá je tu optimalizace, kterou mám iOS perfektně vyřešenou – vše zde funguje plynule a vypadá to, že zde je opravdu dostatečná výkonnostní rezerva. V následujících měsících se určitě na App Store objeví dostatek nových 3D her a aplikací, které dokáží výkonný hardware patřičně využít.

Několik dnů po uvedení iPadu na trh se internetem začaly šířit zprávy, že se zařízení přehřívá. Při mém testování několika náročnějších herních titulů jsem nepocítil žádný znatelný rozdíl oproti předchozí generaci. Nový iPad se dle neoficiálních testů při zatížení zahřívá zhruba o 5 stupňů Celsia více než jeho předchůdce, což je způsobeno zvětšením procesoru a přidáním grafických jednotek při stejném výrobním procesu 45nm. Tento rozdíl však není natolik patrný, aby vás omezoval v jeho používání. A ruku na srdce, při vyšší zátěži se zahřívají i jiné tablety; je to zkrátka dáno malým prostorem, na které jsou jednotlivé komponenty vtěsnány. Takže ano, 3. generace iPadu se při používání zahřívá, ale není to nic tak výrazného, aby vás to nutilo tablet odložit a vyčkat než vychladne :-).

Velkou změnou od předchozí verze prošel modem zařízení. iPad se tak v tuto chvíli nabízí ve verzích – Wi-Fi a 4G s podporou sítí LTE, což však našince nemusí zajímat. Co je ovšem důležité je fakt, že verze 4G je kompatibilní se staršími 2G/3G sítěmi, což zaručí internetové připojení všude tam, kde je dostupný signál operátora.

Baterie zařízení se dočkala navýšení kapacity o 70 % a její kapacita vzrostla na úctyhodných 11 666 mAh. Celková výdrž zůstala ve srovnání s předchozími generacemi stejná. U nového iPadu je největším žroutem energie právě displej, výkonnější A5X procesor a v neposlední řadě LTE modem. Přesto je hodnota 10 hodin při brouzdání internetem, sledování videa či hraní her je dostatečná. Pokud hrajete opravdu náročné 3D tituly, výdrž se ještě trochu sníží (7 – 8 hodin).

Fotoaparát a kamera

Zadní kamera nového iPadu mile překvapí. Jedná se o stejnou kameru iSight, která se nachází i iPhonu 4S (zde je ovšem použito rozlišení 5 Mpx) a za dobrého světla nabízí opravdu povedené snímky, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek. Fotoaparát sice kromě volitelné mřížky při focení postrádá jakékoliv možnosti nastavení, ale vzhledem k tomu, že dokáže velmi rychle ostřit, tam kam zrovna potřebujete a prodleva mezi jednotlivými snímky je velmi malá, mu to snad ani nelze mít za zlé.

- - -

Co však zamrzí, je absence LED diody, která by pomohla snímkům za šera či tmy, kde je již citelně patrný šum. Vylepšeno zde bylo i nahrávání videa a nový iPad dokáže nahrávat v rozlišení full HD při třiceti snímcích za vteřinu. Jeho kvalita je na dobré úrovni včetně relativně rychlého přeostřování.

- - - 
Další fotografie najdete v naší galerii

Zadní fotoaparát  se tedy povedl, sice během fotografování budete vzbuzovat údiv kolemjdoucích a neznalé okolí si bude myslet, že fotíte s „přenosnou televizí”, ale alespoň si můžete být jistí, že s iPadem pořídíte slušně vypadající snímky.

Na to jak se Applu podařilo vylepšit zadní kameru, tak ta přední zůstala bohužel bez povšimnutí. Je sice primárně určena pro videohovory, ale bohužel ani v této oblasti nepodává přesvědčivé výkony a na videu je patrný šum. Vzhledem k tomu, že Apple dostupnou technologii má a konkurence v tomto směru nabízí lepší snímače, mohlo dojít k inovaci i na tomto místě.

Webový prohlížeč, aplikace a multimédia

Velice silnou stránkou tohoto zařízení je konzumace obsahu. Většina uživatelů si tablet koupí pro pohodlné a plynulé čtení webových stránek, což v tuto chvíli ještě více umocňuje Retina displej, který spolu s rychlostí a plynulostí internetového prohlížeče přesouvá běžné surfování na naprosto jinou úroveň. Safari integrované v iOS 5 nabízí maximální komfort pro brouzdání webovými stránkami. Zvládne několik otevřených oken najednou, nechybí podpora záložek či možnost aktivace speciálního režimu čtení, kdy se ze stránky odstraní rušivé elementy a zůstane pouze text a obrázky (černý na bílém pozadí). Takto přeformátovaný obsah se pak čte o poznání snadněji. Jediným záporem prohlížeče je absence Flashe, se kterou se buď smíříte, nebo budete muset volit jiného výrobce a platformu.

- -    

Co vám však žádný konkurenční systém nenabídne, je množství aplikací dostupných v App Store, a to včetně českých titulů. App Store navíc v porovnání například s Google Play nabízí výběr aplikací přímo pro iPad, nemusíte zde tedy složitě hledat aplikaci určenou pro tablet.

-  -

Subjektivně mi i počet „kvalitnějších“ aplikací na iOS přijde větší, než těch pro konkurenční Android zařízení. První příčinou tohoto bude, že iPad éru tabletů odstartoval a druhou to, že pro vývojáře bývá zajímavější nejprve připravit aplikaci pro iOS a až poté pro Android, protože uživatelská základna je u iOS mnohem větší a návratnost investice tak logicky i rychlejší.

- - -

- - -

Co je tu dotaženo do detailu, je přístup k hudbě a videím, a to jak placeného, tak i neplaceného obsahu. Je velmi pohodlné zapnout iTunes přímo v tabletu a stáhnout poslední podcast oblíbeného hudebního interpreta nebo třeba koupit celé album den po jeho vydání bez hledání a procházení desítek stránek či alternativních úložišť. Povedenou nativní aplikací je také „Hudba“, která mi přijde mnohem přívětivější a přehlednější než předchozí řešení. Je tu několik kategorií, přes které se dostanete buď k právě požadovanému hudebnímu žánru, interpretovi, či konkrétnímu albu.

Komunikační a organizační funkce

Spousta lidí zvažujících koupi se snaží najít „ty správné“ důvody k pořízení a využitelnosti při zaměstnání. iPad rozhodně nikdy nebude plnohodnotným pracovním nástrojem, ale organizaci času a práci s poznámkami zvládá naprosto příkladně. Je zde k dispozici kalendář, který je synchronizovatelný například s Gmail účtem či Microsoft Exchange, a přidávání jednotlivých položek je opravdu intuitivní a rychlé. Kalendář navíc umožňuje rychlé přechody mezi náhledy na konkrétní období dne, týdne či měsíce a pohyb v něm je naprosto plynulý.

- - 

Další užitečnou aplikací jsou tu připomínky, které si můžete přidávat do seznamu a odškrtávat dle toho, jak je stíháte plnit, nebo přidat jednotlivé úkoly na konkrétní datum.

Závěrečné hodnocení

iPad je pro spoustu lidí kontroverzní zařízení z hlediska využitelnosti. Lidé vlastnící moderní notebook/ultrabook společně se smartphonem jistě řeknou, že jej nevyužijí. Myslím si, že je to hlavně o potřebách a očekáváních – iPad najde cestu k lidem, kteří hodně cestují, chtějí být online kdykoliv a kdekoliv, potřebují okamžitý přístup k multimédiím, elektronickým knihám, dokumentům a dalšímu obsahu.

Pokud bychom měli srovnat přechod ze starších generací, situace bude složitější. Majitelé první generace myslím nemají na co vyčkávat a přechod na tuto verzi je pro ně do budoucna logickým krokem z hlediska navýšené RAM nebo lepší konstrukce zařízení. Situace u majitelů druhé generace bude horší – konstrukčně jsou zařízení téměř identická a výkonově jsou na tom jsou kromě zpracování videa podobně (nový iPad má sice výkonnější hardware, ale také mnohem větší plochu displeje kterou musí vykreslovat), takže zde bude největší devízou vylepšený fotoaparát a hlavně displej, což bude na zvážení každého jednotlivce, zda mu tyto změny za přechod na novější verzi stojí. A pokud je právě tohle váš případ – přechod z iPadu první nebo druhé generace na „nový iPad“, napište nám do diskuze, co vás k tomu vedlo.

Nový Apple iPad 16GB Wi-fi MD328HC/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nový iPad se dle mého názoru opravdu povedl, zaujme vás úžasným Retina displejem s vysokým rozlišením, skvěle optimalizovaným systémem iOS, rychlými reakcemi, kvalitním fotoaparátem a množstvím užitečných aplikací/her. Díky tomu tak pro určitou skupinu lidí bude dokonalým přístrojem. Je tu samozřejmě i několik negativ. Spousta uživatelů nepřenese přes srdce jistá omezení vycházející přímo ze  samotného iOS a někomu nebude vyhovovat váha či rozměry zařízení. Apple je v tomto dost striktní a upřednostňuje pouze uhlopříčku 9,7 palce. Pokud tedy potřebujete menší či větší zařízení, budete muset vybírat u konkurence.

iPad třetí generace to při uvedení na trh už neměl tak jednoduché jako předchozí verze. Na trhu má celou řadu konkurentů; mezi ty největší patří Asus Transformer Prime (Android 4.0, aktuálně testujeme) či Samsung Galaxy Tab 10.1 (aktuálně s Androidem 3.1).

Autor článku
Ivo Hubáček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku