Domů » Bleskovky » Nový fotografický senzor Sony IMX318 láká na vylepšenou stabilizací obrazu. Objeví se v nových Xperiích?

Nový fotografický senzor Sony IMX318 láká na vylepšenou stabilizací obrazu. Objeví se v nových Xperiích?

Společnost Sony patří k největším producentům fotografických senzorů pro smartphony. Současnou špičkou je model Sony IMX300, kterým je vybavena například poslední Xperia Z5 i její varianty Compact a Premium. Nyní výrobce představil nový model IMX318, jehož hlavními přednostmi bude rychlé ostření a účinnější stabilizace obrazu.

Sony IMX318

Maximální rozlišení 22,5 megapixelů zůstalo zachováno. Velikost CMOS senzoru se ale lehce snížila na 1/2,6 palce, což znamená, že jednotlivé obrazové body jsou veliké pouze jeden mikrometr. Ve většině případů s sebou přináší menší velikost pixelů vyšší šum. Díky efektivnějšímu využití světla a nové technologii obvodů by prý měla být úroveň šumu na stejné úrovni jako u předchůdce.

Demo video of HybridAF Using the IMX318

Sony IMX318 je vybaven hybridním zaostřováním. To v sobě kombinuje výhody fázového a kontrastního autofokusu a výsledkem je až neuvěřitelně rychlé a přesné ostření. Při fotografování prý umí senzor zaostřit za tři setiny sekundy, při záznamu videa je jen velmi nepatrně pomalejší.

Interní stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu není mezi smartphony žádná novinka. Sony IMX318 nabídne konkrétně elektronickou stabilizaci obrazu ve třech osách. Od konkurence se novinka odlišuje ve způsobu zpracování dat. Doposud se o elektronickou stabilizaci obrazu staral až procesor telefonu. V případě Sony IMX318 ovšem dochází k internímu zpracování dat již uvnitř čipu a výsledkem je plynulý obrazový výstup. Díky demu od výrobce můžeme vidět, že je účinnost opravdu velmi dobrá. Tento způsob elektronické stabilizace by měl být ve výsledku také o něco příznivější k celkové výdrži telefonu.

Demo video of 3-Axis Electronic Image Stabilization Using the IMX318

Co se týče samotného záznamu videa, vede si novinka pochopitelně velmi dobře. Při maximálním rozlišení 3840 × 2160 pixelů zvládá zaznamenávat 30 snímků za sekundu, při FullHD (1920 × 1080 px) až 120 snímků a pokud si vystačíte s HD rozlišením (1280 × 720 px) dostanete se dokonce na frekvenci 240 snímků za sekundu.

Začátek prodeje je naplánován na květen letošního roku. V tomto období by také mělo dojít k představení nových smartphonů od Sony a dá se tedy očekávat, že budou vybaveny právě novým senzorem IMX318. Mezi stálé zákazníky Sony ovšem patří i jiní výrobci smartphonů jako je například Samsung či Apple. Je tedy velmi pravděpodobné, že se nový senzor objeví časem i ve výbavě telefonů těchto společností.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments