Domů » Bleskovky » Nové Samsungy umí dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje

Nové Samsungy umí dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje

Aktuálně nejvybavenější smartphony od Samsungu, modely Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Z Fold 2, se pyšní OLED zobrazovači s variabilní obnovovací frekvencí, která může dosahovat až 120 Hz. Korejská firma se tomuto tématu na tiskové konferenci příliš nevěnovala, pojďme se tedy podívat, jak je technicky tato variabilita řešena.

Note 20 Ultra Spen 2

Obnovovací frekvence skáče podle potřeby od 1 až po 120 Hz

Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Z Fold 2 mění dynamicky frekvenci podle toho, co se zrovna děje na obrazovce. Při víceméně statickém obraze (např. čtení článků) je frekvence nastavena na 1 – 11 Hz, při sledování videa na 24 – 120 Hz a při hraní her na 30 – 120 Hz.

Při scrollování v systémovém prostředí či na webu tak patrně největší výhody 120Hz displeje nepocítíte, pokud si tedy v nastavení nezvolíte tuto obnovovací frekvenci jako výchozí. Pokud tak učiníte, počítejte s kratší výdrží, neboť variabilní obnovovací frekvence slouží právě k prodloužení intervalu mezi nabíjeními.

Proč Galaxy S20 neumí 120 Hz při plném rozlišení?

Obnovovací frekvenci 120 Hz umí i smartphony jarní vlajkové řady Galaxy S20, avšak nezvládají dynamické přepínání, a navíc je její použití podmíněno snížením rozlišení na Full HD. Spekulovalo se, že tento kompromis činí čipset Exynos 990, který tuto kombinaci „neutáhne“, Galaxy Note 20 Ultra však tuto domněnku nepotvrzuje.

Pravděpodobnější je, že slabým článkem řetězce je buď komunikace mezi ovladačem displeje a řadičem na čipsetu, popř. displej samotný. Ve zdrojových kódech ke Galaxy S20 se totiž historicky kombinace rozlišení Quad HD a 120 Hz neobjevila (a to ani pro vývojáře), takže je vysoce pravděpodobné, že se tuto schopnost Galaxy S20 nikdy nenaučí.

Galaxy Tab S7+ rovněž zvládne 120 Hz

Zajímavé je, že zobrazovač s obnovovací frekvencí 120 Hz za plného rozlišení použil Samsung i u svého vlajkového tabletu Galaxy Tab S7+, avšak dynamické přepínání v jeho schopnostech není.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. ja som si skusal na predajni note 20 ultra a 120hz nepodporoval pri najvyssom rozliseni.

  2. Zajímalo by ma používateľské porovnanie pevných 120Hz na Galaxy s20 Ultra a dynamických 120Hz na Note 20 Ultra. Či je niekde cítiť/vidieť to prepínanie frekvencií, resp. či je dostatočne rýchle?

  3. Spekulovalo se, že tento kompromis činí čipset Exynos 990, který tuto kombinaci „neutáhne“, Galaxy Note 20 Ultra však tuto domněnku nepotvrzuje.

    Nechápem akože nepotvrdzuje? Veď Note20 Ultra rovnako nevie QHD+@120Hz, keďže je tam nedostatočný bandwidth, proste chyba je v Exynosu, nakoľko Tab S7+ to vie aj pri QHD a ten beží len na snapdragone. Pokiaľ aj povolia QHD na 120Hz tak sa to negatívne prejaví na kvalite farieb.

    • Tiež si myslím že to bude niečo také. Podobne ako napríklad keď 4K 60Hz monitor pripojíte k počítaču cez pomalý kábel HDMI 1.4, tak bude bežať v 4K len na 30Hz. Pre 60 Hz treba obetovať farby alebo použiť rýchlejšie rozhranie (DisplayPort 1.2).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).