Nové fotografie a parametry cenově dostupného BlackBerry R10

Minulý měsíc jsme s vámi sdíleli fotografii bílé verze zařízení s pracovním označením BlackBerry R-series nebo R10, které se má stát nástupcem levného BlackBerry Curve. Na internet se nově dostaly i fotografie černé verze tohoto smartphonu a především detaily ohledně konstrukce i hardwarové výbavy.


Vlevo chystané BlackBerry R10, vpravo již vydané Q10, které by se mělo do ČR dostat začátkem léta

Konstrukce

BlackBerry R10 poběží na stejném operačním systému jako jeho dva bratři z vyšší cenové poličky, žádná funkční omezení v systému BlackBerry 10 se pravděpodobně konat nebudou. Peníze se ušetří na hardwarových komponentách a konstrukčních materiálech. Prakticky celá konstrukce high-end modelu Q10 má matné provedení a zadní kryt je vyroben ze speciálního materiálu, který obsahuje pletená skelná vlákna a má zaručit extrémní odolnost při pádech a zároveň zakumuflovat otisky prstů i drobné škrábance. Oproti tomu povrchová úprava R10 je lesklá a pro výrobu krytu bude zřejmě použit polykarbonát, rozměrově je pak R10 o několik milimetrů delší. Displej by měl zůstat identický jako u Q10, tedy SuperAMOLED s uhlopříčkou 3,1 palců, rozlišením 720 x 720 pixelů, denzitou 330 ppi a obligátním dotykovým rámečkem, který umožňuje ovládání systému gesty.

  

Hardwarové parametry

Kromě fotografií unikly na internet i poměrně podrobné technické specifikace chystané novinky. BlackBerry R10 by tedy mělo nabídnout 5Mpix fotoaparát na zadní straně sekundovaný přední videokamerkou (zřejmě 2Mpix jako u Q10). Dále uvidíme ve výbavě 2 GB RAM, 8 GB vnitřního úložiště a akumulátor o kapacitě 1800 mAh (oproti 2100 mAh u Q10). Zajímavé je, že narozdíl od Q10 a Z10 tato levnější ostružina již nebude mít odnímatelný zadní kryt, což pochopitelně znemožní výměnu baterie a v ohrožení je i microSDHC slot (zatím si však nejsme na 100 % jisti, zda nebude na boční straně spolu s microSIM). Na druhou stranu unibody konstrukce by měla být pevnější a lépe odolat pádům, rovněž se zamezí veškerým konstrukčním neduhům jako je vrzání či viklání bateriového krytu. Cena a dostupnost zatím bohužel zůstávají ve hvězdách.


Červené BlackBerry R10, které výrobce zřejmě věnuje jako limitovanou edici vybraným vývojářům

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku