Nová generace Windows je za dveřmi, naznačuje Microsoft. A zřejmě to bude velké!

V těchto dnech Microsoft pořádá konferenci Ignite pro vývojáře a IT specialisty. Na akci vystoupil i produktový ředitel Microsoftu Panos Panay, který ve svém příspěvku naznačil příchod nové generace Windows.

Nová generace Windows přichází

Panay dal jasně najevo, že zatím ještě nenastala chvíle o nové generaci Windows hovořit, ale že už nyní je velmi „pumped“. A když je Panos Panay „pumped“, obvykle přichází něco velkého. Dá se předpokládat, že nás v průběhu letošního roku čeká minimálně jedna tisková konference, která se bude budoucnosti Windows věnovat primárně.

Platforma Windows se letos částečně rozdělí na dvě větve. Už zanedlouho do hry vstoupí nové Windows 10X určené do levných počítačů, na nichž budou čelit vzrůstajícímu podílu Chromebooků. Tento systém přinese nové jádro a inovované rozhraní, na druhou stranu bude chybět podpora klasických win32 aplikací, práce v oknech a spousta tradičních funkcí známých z „plnotučných“ Windows.

Windows 10x 1 1

Nepřehlédněte: Windows 10X unikly na internet: máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

Klasická Windows 10 tu s námi budou i nadále a je docela možné, že zrovna z nich se vyklube nová generace, o které Panos Panay hovořil. Tento systém totiž čeká letos na podzim velká proměna. Microsoft letošní podzimní aktualizaci označuje interně jako Sun Valley a zřejmě přinese nový vizuální kabátek a patrně i hromadu novinek pod kapotou. Loňská podzimní a příští jarní aktualizace jsou pouze servisními balíčky s minimem novinek, což dává tušit, že Microsoft už přes rok chystá na pozadí něco velkého.

Je možné, že se o podzimní aktualizaci Windows 10 dozvíme více na výroční vývojářské konferenci Build, která se obvykle koná v květnu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku