Domů » Bleskovky » Nová generace Windows je za dveřmi, naznačuje Microsoft. A zřejmě to bude velké!

Nová generace Windows je za dveřmi, naznačuje Microsoft. A zřejmě to bude velké!

V těchto dnech Microsoft pořádá konferenci Ignite pro vývojáře a IT specialisty. Na akci vystoupil i produktový ředitel Microsoftu Panos Panay, který ve svém příspěvku naznačil příchod nové generace Windows.

Nová generace Windows přichází

Panay dal jasně najevo, že zatím ještě nenastala chvíle o nové generaci Windows hovořit, ale že už nyní je velmi „pumped“. A když je Panos Panay „pumped“, obvykle přichází něco velkého. Dá se předpokládat, že nás v průběhu letošního roku čeká minimálně jedna tisková konference, která se bude budoucnosti Windows věnovat primárně.

Platforma Windows se letos částečně rozdělí na dvě větve. Už zanedlouho do hry vstoupí nové Windows 10X určené do levných počítačů, na nichž budou čelit vzrůstajícímu podílu Chromebooků. Tento systém přinese nové jádro a inovované rozhraní, na druhou stranu bude chybět podpora klasických win32 aplikací, práce v oknech a spousta tradičních funkcí známých z „plnotučných“ Windows.

Windows 10x 1 1

Nepřehlédněte: Windows 10X unikly na internet: máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

Klasická Windows 10 tu s námi budou i nadále a je docela možné, že zrovna z nich se vyklube nová generace, o které Panos Panay hovořil. Tento systém totiž čeká letos na podzim velká proměna. Microsoft letošní podzimní aktualizaci označuje interně jako Sun Valley a zřejmě přinese nový vizuální kabátek a patrně i hromadu novinek pod kapotou. Loňská podzimní a příští jarní aktualizace jsou pouze servisními balíčky s minimem novinek, což dává tušit, že Microsoft už přes rok chystá na pozadí něco velkého.

Je možné, že se o podzimní aktualizaci Windows 10 dozvíme více na výroční vývojářské konferenci Build, která se obvykle koná v květnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

42 komentářů

 1. „Platforma Windows se letos částečně rozdělí na dvě větvě. Už zanedlouho do hry vstoupí nové Windows 10X“
  Tedy něco, co tu po propadáku jménem Windows 8 mělo být už minimálně 5 let… Bojím se, že už tenkrát bylo pozdě. Bohužel tablety s Windows 10 jsou mrtvé, jediný kdo to tlačí je díky své ideologii o ideálním Windows zařízení právě MS, veškeří výrobci už to kvůli naprosto neschopnému OS zařízli.
  Tudíž jediné, co uživateli zbývá je nějaká naprosto nepoužitelná, těžká 2v1 skládačka s otřesným OS pro použití v „tablet“ režimu a nebo iPad…

  • A samozřejmě Android, kde si můžeš i pohodlně vybrat a nejsi odkázaný na jednoho výrobce.

  • Já jsem se tu ale bavil o skutečných tabletech, ne o hračce pro děti s telefonním OS.

  • To jsem si všiml a celkem nechápu, proč si myslíš, že jsem tím myslel tablety určené dětem. Já měl na mysli adekvátní konkurenci, jako je třeba Galaxy Tab S7 a podobné.

  • Tak tablety od Samsungu s Dexem jsou taky jediné, co lze s velkým sebezapřením považovat za reálného konkurenta. Cokoliv jiného, co produkuje Huahej nebo Leninovo si asi neškrtne…

  • _qam_: Neškrtne v čem? Vždyť na tabletu s Androidem uděláš prakticky to samé, co na Windows. Tebou zmíněný iPad, respektive iPadOS, měl donedávna polovinu funkcí Androidu a ještě dnes mu některé chybí, ale podle tebe je to adekvátní konkurence. Že by dvojí metr?

  • Už umí Android spouštět 3 aplikace zaráz (na iPadu sice omezeně, ale ano), umí pouštět více instancí jedné aplikace, umí aplikace pouštět v tabletovém prostředí a ne jen v telefonním zvětšeném? Ano, první a druhý bod umí Dex, taky o tom mluvím, pokud do androidu nezasáhne výrobce a celý to nepřekope, je to nepoužitelná slátanina. Proto říkám, že jediný použitelný tablet je s Dexem, ale i tak ty aplikace, co nedělá Samsung a stáhnou se z google play vypadají otřesně.
   Pro mě je iPad o 100% lepší nástroj, než nějaká android plácačka pro děcka. To, že na androidu udělám to stejné, jak na Windows je taky dobrý výsměch (Visual Studio, Photoshop, Illustrator, Premiere Pro jsou kde prosím? A to je jenom letmý nástřel).

  • „Tebou zmíněný iPad, respektive iPadOS, měl donedávna polovinu funkcí Androidu a ještě dnes mu některé chybí, ale podle tebe je to adekvátní konkurence. Že by dvojí metr?“

   Ale prosimte :DDD

  • _qam_: Samozřejmě, že Android umí mít spuštěné tři aplikace najednou. Dokonce jich umí mít najednou spuštěných tolik, kolik zvládne RAM. Více instancí neumí defaultně, ale řeší to hned několik aplikací na Google Play. V tabletovém prostředí umí spouštět aplikace od Googlu a všechny ty, které mají tabletové UI. A psal jsem, že na Androidu uděláš prakticky to samé, jako na Windows, ne to samé jako na Windows. To znamená, že se dokážeš dobrat stejnému výsledku, jen pomocí jiných nástrojů. Jinak ty aplikace, které jsi vyjmenoval, jsou na Windows. A proč zase vytahuješ tablety pro děti, když už jsme si jednou vysvětlili, že o těch řeč není?

  • Aha, problém s chápáním… nemluvím o aplikacích v ram, ale mluvím o třech aplikacích na obrazovce. Mimo dex toho na androidu nijak nedocilíš (maximálně split screen, tedy dvě)

  • To není problém s chápáním, ale s vyjadřováním se. Když chceš něco vědět, tak se na to zeptej a neptej se na něco jiného. A nemáš pravdu, tři aplikace v jeden moment na obrazovce můžeš mít jak na tabletu, tak na smartphonu. S některými nadstavbami i více.

  • Já chápu, že si potřebuješ obhájit svou plácačku s droidem, ale tady vyloženě lžeš a vaříš z vody… nejde to, víme to všichni.

  • Nelže, minimálně 2 otevřené aplikace naráz umí čistej droid tuším od verze 9. Spíš mi přijde, že z vody tu vaříš ty. Snažíš se tu působit strašně chytře, ale o samotný problematice systémů toho moc nevíš, nebo tak minimálně působíš. iPad jel na čistým iOS do půlky roku 2019, tak co tu vytahuješ nějakej telefonním OS? Nehledě na to, že iPadOs není nic jinýho, než nadstavba nad čistým iOS. To o co se pokoušel Microsoft s W8 byl unikátní projekt, na který nikdo jiný neměl koule. Zkusili, nevyšlo, víc není třeba dodávat. Co se toho W10X týče, tak asi budeš překvapenej, ale alternativa k tomu tu opravdu existuje již 5 let a na daných zařízeních nese označení windows R.

  • Bože můj, tolik ho.ven v jednom příspěvku.
   Bavím se tu o třech aplikacích, tedy dvou v split screen a jednom plovoucím nad nimi, tak tu nevytahuj, že android umí split screen, to jsem psal nahoře. On mi tvrdí, že na čistém androidu si pustím aplikací na obrazovku kolik chci – nepustím, pustím dvě, takže lže. Rozdíl mezi Androidem a iPad OS je, že iPad nestahuje z AppStore mobilní aplikaci, která je pouze roztažená na velký displej, ale Apple nutí vývojáře dělat úplně jiný layout té aplikace, tak aby vypadal dobře na větší obrazovce. Z google play si v 90% případů stáhnu pouze telefonní aplikaci, proto je to telefonní systém.

   Nic jako Windows R neexistuje, jestli myslíš Windows RT, tak to je dávno zaříznutý a od 10X absolutně odlišný projekt, kdy se snažili přenést osmičky na ARM.
   Windows RT nahradil projekt Windows 10 on ARM, ale 10X má být (doufám) systém, který začíná úplně od nuly a bude konečně „touch friendly“. Tedy něco, co tu mělo být už dávno a ne, nikdy to tu v podání MS nebylo.

  • _qam_: [odkaz]

   Jinak mám iPad… 🥱

  • PIP je spuštěná aplikace? To je omezení pouze na video. Zbytečně tu slovíčkaříš o něčem, co víš, že na androidu nejde a zakrýváš to nesmyslnými konstrukcemi své pravdy.
   Dobře, pokud počítáme PIP, tak iPad umí 4 aplikace na obrazovce. Tak teď se předveď moulo.

  • _qam_: Ano, plovoucí okno s videem je spuštěná aplikace. Chtěl jsi najednou spuštěné tři aplikace, já ti ukázal, že to jde. Ty jsi tvrdil, že to nejde, já ti dokázal opak. Víc není potřeba řešit. A jestli tomu nerozumíš a unikají ti základní funkce mobilních OS, tak se příště nepouštěj do diskuse s někým, kdo tomu rozumí. Chápeme?

  • Ne, nechápeme. Myslím, že jsi zcela jasně pochopil, o co tu šlo, nicméně chtěl jsi strašně chytračit, ale jediné, co se ti povedlo je, že jsi ze sebe udělal blba.
   Když se řekne aplikace, myslí se obecná aplikace, tedy uživatelem zvolená. Kdybych měl zájem o konkrétní aplikaci, jakou je přehrávač videa, zřejmě bych to specifikoval. Takhle to pochopí každý normální člověk, ale ty máš k normálnímu dost daleko, takže je asi v pořádku, že se tu všechno musí vysvětlovat jak v pomocné škole.
   Nicméně dobře, řečí tvého kmene, iPad umí 4 aplikace na obrazovce, což android neumí…

  • _qam_: To už jsem si stihl všimnout, že chápání není tvoje silná stránka. A pokud jsi chtěl odpověď na nějakou otázku, tak jsi jí měl položit a nepokládat jinou, ale to už tady bylo, že problém s vyjadřováním je na tvé straně. A ano, máš pravdu, iPad zvládne čtyři, ale to je pro naši diskusi irelevantní. Ty ses nejdřív ptal „Už umí Android spouštět 3 aplikace zaráz…?“, potom jsi sám tvrdil, že Android nezvládne tři, ale on je zvládne, což jsem ti dokázal. Nic víc v tom nehledej, prostě jsi jen neměl pravdu, to je celé.

  • Ale on spustit 3 aplikace nedokáže, za tím si stojím. Zvládne 2 aplikace a přehrávač videa. Problém s chápáním a s demencí tady máš pouze ty.

  • _qam_: Přehrávač videa je také aplikace, takže prostě tři. Mimochodem tohle konkrétně bylo YouTube. Prostě tady není o čem. Ale chápu, tady se neuznává prohra, tak si klidně žij dál ve své „pravdě“, mně je to upřímně úplně jedno. ;)

  • gam: moj samsung spusti naraz tri plnohodnotne aplikacie (dva v split screen a jeden v pop-up)

  • dokonca sytri. Hore menovane a PIP napr. YouTube k tomu.

  • Koupil jsem si Surface Pro pred dvemi lety, a nejlepsi volba… mel jsem herni notasy, pc, androidi tablety, a treba ipad mi prisel po odzkouseni pomerne hloupy systemem. Na Surfacu muzu delat naprosto vse co na klasickem pc, a to v malem prenosnem tele. Pouzivam ho i jako prenosnou tv a problemy s dotykovym ovladanim nemam. Za mne dokonale zarizeni a letos kupuju novejsi verzi (pockam na 8cku pripadne 7+)… Jedinou vetsi nevyhodu co vidim je slozitost a cena vymeny baterie.

  • male 8′ tablety s Windowsom naozaj vymreli. Ale drzia sa a rastu tablety okolo 12′ s oddelitelnou klavesnicou. A tiez dotykove notebooky.

  • jj 8″ a 10″ tablety strašne chybaju. 10″ je tu Surface GO2, ale 8″ nie je nič

  • No ono to bude asi pro to, že dnešní telefony mají běžně 6,5″ a víc. Takže tablet 8″ je skoro zbytečná věc.

  • Ukaž mi ty 12″ tablety. Mimo Surface Pro tu není nic, všichni na to kašlou. Dotykový notebook nejde považovat za tablet.

  • _qam_: Tak on ani ten Surface Pro nemá 12′, ale 12,3′. Pokud tedy zaokrouhluješ, tak potom je tu samozřejmě Samsung Galaxy Tab S7+, který je plnohodnotnou alternativou.

  • shepii: Bavíme se celou dobu o Windows tabletech, tak sem necpi pořád Androida.

  • RadekLaz: Když si vezmu, že chci sledovat 16:9 video, tak užitná plocha iPadu mini s 7,9″ displejem je 7,3″, 0,6″ tvoří černé pruhy nahoře a dole.
   Když si vezmu 20:9 Samsung s 6,7″ displejem, tak 16:9 video sleduju na 5,5″, pokud si to neroztáhnu a nepřijdu o část obrazu.
   Rozdíl skoro 2″ (5cm) do úhlopříčky je značný rozdíl…

  • qam> u cinanov na aliku kupis

 2. Ať žije nový vizuální kabátek! V systému sice pořád jsou dialogy z Windows 95 (a možná i 3.1, kdybych hodně hledal), které defaultují vyhledávání souborů na disketu, ale budeme dělat za posledních patnáct let asi sedmý nedodělaný vizuální kabátek. Super!

  • Já jsem zvědav, jestli Sun Valley je nástupce Fluentu nebo jak. Doufám, že nám všem MS dopřeje co nejlepší zážitek a SV Fluent nenahradí, ale bude nasazen paralelně. Ostatně tak, jako to MS dělá doteď.

 3. To uz MS fakt jen co 2 roky to zkousi ten samy recept a on ne a ne se chytnout, kdo by to cekal :D
  Ale tak aspon se muzeme tesit na dalsi vrstvu noveho prostredi. Oznaceni kabatek celkem trefne, vzhledem k tomu, ze pod nim jsou nastradane vrstvy predeslych „kabatku“ za poslednich 20 let :D

 4. Jasně, to už jsme slyšeli tolikrát, že tomu snad nikdo nevěří 😅

  • 😁😁😁

   Nová verze Windows = nové ikony, nové emoji a tisíce nových bugů. Užité si to, kluci okenní.

 5. Irwin Blitzr

  s historicky pravidelně se střídající kvalitou Windows to teď vychází že by nové Windows měly stát za prd

  • Tak počkat, jako že 10ky jsou povedené? Ani náhodou…

  • to bolo, ale desiatky su tu uz dlho, takze mozno to tera hovorit o ich jednotlivych vydaniach

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).