Domů » Články » Vyšel podzimní update Windows 10. Co je nového a jak jej nainstalovat už dnes?

Vyšel podzimní update Windows 10. Co je nového a jak jej nainstalovat už dnes?

Microsoft včera ve večerních hodinách vypustil do světa „velkou“ podzimní aktualizaci Windows 10, která jako vůbec první používá nový systém označení, v tomto případě 20H2. První dvojčíslí znamená rok vydání a poslední dvojice znaků označuje, že se jedná o druhou aktualizaci daného roku. Stejně jako v loňském roce je podzimní update vypouštěn pouze jako servisní update, což má výhodu v tom, že aktualizace probíhá bleskurychle. Nevýhodou je ale menší množství novinek. Pojďme se na ně podívat.

Introducing the Windows 10 October 2020 Update

Start v nových barvách

První velkou novinkou je přebarvení nabídky Start. Microsoft dává sbohem barevným dlaždicím a místo toho jim stanovuje jednotné podbarvení – tmavé, světlé, nebo jaké si vyberete v Nastavení. Na takto jednotných dlaždicích lépe vyniknou nové barevné ikony, kterými Microsoft na začátku roku nahradil monochromatické piktogramy na dlaždicích.

windows 10 2

Poslední novinkou nabídky Start je odstranění čtverců dlaždic v seznamu všech aplikací, nově jsou v tomto listu vyobrazené pouze ikony.

Nový vzhled notifikací

Drobný facelift postihl i vyskakující notifikace, které nově vypadají stejně jako ve Windows 10X – ukazují celý název aplikace, ze které pocházejí, a namísto šipky pro odložení do Centra akcí je přítomen křížek k zavření.

Pomalé loučení s tabletovým módem

Používáte Windows 10 na zařízení 2 v 1? Tak se připravte na změnu, která se stane, pokud se rozhodnete používat dané zařízení jako tablet. Dosud vás systém přepnul (nebo se na přepnutí zeptal) do speciálního tabletového režimu s celoobrazovkovou nabídkou Start a odlišným chováním oken aplikací.

Tento režim zřejmě v Microsoftu vyhodnotili jako matoucí, proto nově po automatickém přepnutí dojde k zachování desktopového módu s většími rozestupy mezi položkami (ikonami v Hlavním panelu nebo v Průzkumníkovi) a zobrazení tlačítka dotykové klávesnice u hodin. Nabídka Start v tomto případě zůstane klasická. Milovníci dosavadního tabletového režimu zatím nemusejí plakat, bude v systému stále přítomný, jen jej bude nutné znovu aktivovat v Nastavení.

Poprvé s novým Microsoft Edge

Podzimní Windows 10 jsou také vůbec první verzí systému, která přichází s předinstalovaným prohlížečem Microsoft Edge postaveným na jádru Chromium. Nový Edge vyšel letos na jaře, přesto Microsoft s jeho finálním propašováním do systému půl roku počkal. Původní Edge s vlastním vykreslovacím jádrem EdgeHTML už v systému nenajdete.

edge

Spolu s novým Edge také přichází další novinka, kdy bude možné zobrazovat panely otevřené v prohlížeči v multitaskingovém okně vyvolaném např. klávesovou zkratkou ALT + TAB. V Nastavení si budete moci zvolit, zda chcete tímto způsobem ukazovat všechny otevřené panely, 5 posledních panelů, 3 poslední panely nebo pouze okno samotné aplikace.

windows 10 4

Drobné změny se odehrály i v Nastavení systému. Do nastavení obrazovky přibyl přepínač obnovovací frekvence displeje (pokud zařízení změnu umožňuje), z obrazovky „O aplikaci“ lze nově kopírovat informace o specifikaci zařízení a systému Windows.

Jak aktualizaci nainstalovat již dnes?

Microsoft sice podzimní update vypustil již včera, pouze hrstce uživatelů se však zjeví přímo ve službě Windows Update, vesměs se jedná o majitele novějších počítačů značek Microsoft, HP, Dell nebo ASUS. Aktualizaci lze nicméně nainstalovat na jakýkoliv počítač, a to několika cestami:

  • Update Assistant – nástroj od Microsoftu, který nainstaluje poslední dostupnou aktualizaci přímo
  • Media Creation Tool – podobný nástroj, který umí zprostředkovat nejen aktualizaci, ale i vytvořit instalační médium pro čistou instalaci

Pokud se vám dostupnost aktualizace neukázala ve službě Windows Update, doporučujeme s aktualizací nespěchat a raději počkat, než se v ní objeví; je možné, že vaše konfigurace nebyla vyhodnocena jako vyhovující pro update.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. Som nahodil vcera cez MS stranky. Update prebehol rychlo a bez problemov. Vsetko fici ako ma 👍

  2. Zatím jsem nezaznamenal změnu. Instalace proběhla v pohodě a docela rychle.

  3. Klasická obrazovka „systém“ v ovládacích panelech už nadobro pryč :(

  4. Po update mi zmizelo z PC Bluetooth a nejde ho už nijak nahodit. Fakt super.

  5. Na 5 let starém Lenovu normálně v nabídce Update, zřejmě to uvolňují rychle.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).