Domů » Články » Nová dražba kmitočtů: ČTÚ obrací, jasno stále není

Nová dražba kmitočtů: ČTÚ obrací, jasno stále není

ČTÚ včera zveřejnil podmínky nové aukce frekvencí pro mobilní telekomunikační služby. Povedou vylepšené podmínky ke vzniku 4. operátora, k soutěži o trh a poklesu cen?

Podmínky nové aukce (odkaz) přinášejí tyto rozdíly proti předchozímu výběrovému řízení:

  • nově se vyhrazuje blok 2×10 MHz v pásmu 800 MHz pro nového operátora
  • zavádí se tzv. „minimální požadované portfolio“, které má pro uchazeče smysl
  • snižuje se počet stažení nejvyšší nabídky na 2 a zavádí sankce za zneužití
  • zrychluje se průběh aukce více koly za den a zvýšením minimálního příhozu

ČTÚ zohlednil i naše přání a vyhradil klíčové bloky frekvencí 800 MHz pro nového operátora. Úspěšný uchazeč má tak zaručeno, že může vybudovat celoplošnou mobilní sít. Variantu rezervace bloků přitom úřad dosud vylučoval. ČTÚ také popřel své původní odhady nově vysoutěžených cen z 12-15 mld Kč na jednotky miliard.

Pokud nová aukce nepřiláká další zájemce vedle PPF, které už zájem účastnit se nové dražby vyjádřilo, budou bloky 2×10 MHz v 800 MHz pásmu odklepnuty PPF za vyvolávací cenu 2,2 mld Kč.

Nevíme, jak ČTÚ počítá s možnostmi, které mohou trh znovu uzavřít, i když dojde k vysoutěžení bloků 800 MHz jinými uchazeči než jsou současní operátoři. Jak je zajištěno, aby je následnými transakcemi nemohli získat?

Výherce může lukrativní frekvence odprodat nebo koupit jednoho z trojky operátorů. Nic se pak pro české spotřebitele nezmění a státní pokladna jen přijde o peníze, které by získala otevřenou dražbou.

Vlastní zahájení výběrového řízení, včetně vyhlášení termínu na podání přihlášek, by mělo podle odhadu ČTÚ proběhnout v průběhu června letošního roku.

Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).