TOPlist

Nothing Phone (1): nová štika v rybníce láká na originální design se svítícími zády

nothing phone 1
  • Nothing Phone (1) přináší neotřelý design se svítícími zády
  • Rámečky okolo displeje jsou příjemně symetrické
  • Cena startuje na 11 500 korunách

V roce 2020 opustil Carl Pei společnost OnePlus a založil nový technologický startup jménem Nothing. Zatímco z jeho původní společnosti se postupem času stal tuctový výrobce smartphonů všech cenových kategorií, značka Nothing hodlá budovat své jméno na designově originálních produktech, které komunikují přirozenou cestou. Prvním dítětem novopečené firmy se stala sluchátka Nothing Ear (1) s poloprůhledným tělem, v podobném duchu se nese i právě představený telefon Nothing Phone (1).

Poloprůhledná svítící záda

Vymyslet originální vzhled telefonu dnes není nic jednoduchého. Zepředu vypadají všechny dnešní smartphony stejně a prakticky jedinou možností, jak se odlišit, je vymyslet neobyčejný vzhled zad. A právě záda jsou prvkem, kterým Nothing Phone (1) bezpečně přitáhne zrak, a to i v absolutní tmě.

Nothing 3

Stejně jako u svých sluchátek, i tady vsází Nothing na průhlednost. Záda telefonu jsou vyrobená z čirého skla, pod nímž však nenajdete obnaženou baterii, plošné spoje a další typické telefonní komponenty. Firma je všechny zakrytovala, ale i tak poznáte, kde se nacházejí antény, fotoaparáty nebo cívka pro bezdrátové nabíjení. Tím však show zdaleka nekončí.

Nothing

Pod sklem je rovněž umístěných pět LED pásků složených z 900 samostatných diod. Ty umí svítit bílou barvou a kromě notifikování na různé události umí svítit při focení i natáčení videa, indikovat stav nabíjení baterie (klasické, bezdrátové, reverzní) nebo blikat do rytmu nastavené melodie. Máte-li ke konkrétním kontaktům přidružené různé melodie, poznáte podle blikajících diod na zádech, kdo zrovna volá, i v tichém režimu. Pokud vám na dnešních telefonech chybí notifikační dioda, Nothing Phone (1) vás maximálně uspokojí. Kromě toho na zádech najdete ještě jednu drobnou diodu červené barvy, která upozorňuje na to, že je používán fotoaparát.

Dva objektivy musí stačit

Co se fotoaparátu týče, Nothing Phone (1) to s počtem čoček nepřehání. V levém horním rohu zad najdeme pouze dvě – jednu pro klasické snímky, druhou pro širokoúhlé. Šéf Nothing tuto volbu obhajuje tím, že je lepší osadit dva kvalitní fotoaparáty než hromadu zbytečných. Náročným fotografům nicméně bude chybět teleobjektiv.

Hlavní kamerku tvoří 50Mpx snímač Sony IMX766 a optika o světelnosti f/1.88. Je opticky stabilizovaná a dokáže zachytit až 1 miliardu barev (10 bitů). Širokoúhlá kamerka disponuje rozlišením 12 megapixelů, má světelnost f/2.2 a dokáže obsáhnout záběr o šíři 114°. Nothing si zakládá na tom, aby jeho technika byla chytrá a neobtěžující, a proto se fotoaparáty budou do velké míry spoléhat na inteligentní režimy v softwaru – noční mód, detekce scény apod. Video lze zaznamenávat v rozlišení až 4K při 30 snímcích za vteřinu.

Symetrická přední strana

Telefon je atraktivní i zepředu – výrobci se totiž podařilo obklopit displej symetrickými rámečky. AMOLED displej je plochý a má úhlopříčku 6,55″, na které se rozprostírá Full HD+ rozlišení. Obnovovací frekvence zobrazovače může být buď 60, nebo 120 Hz – záleží zda dáte přednost plynulejším animacím, nebo větší výdrži na jedno nabití. Adaptivní změnu frekvence bohužel Nothing Phone (1) neumí. Do zobrazovače je integrována čtečka otisků prstů, v levém horním rohu displeje se nachází výřez pro 16Mpx selfie kamerku.

Boky jsou ploché a hliníkové – vlevo se nacházejí tlačítka pro změnu hlasitosti, vpravo zamykací tlačítko. Škoda že nedošlo na posuvník profilů, na který jsme si zvykli u smartphonů OnePlus. Telefon váží 193,5 gramu a v pase má 8,3 mm. O zvýšené odolnosti výrobce nehovoří.

Čipset střední třídy

Srdcem Nothing Phone (1) se stal čipset Qualcomm Snapdragon 778G+. Jedná se o model vyšší střední třídy, který má dostatek výkonu na hraní her, nízkou spotřebu a podporu 5G sítí. Čipset může být spárován s 8 nebo 12 GB RAM, úložiště bude nabízeno v kapacitách 128, nebo 256 GB. Podpora paměťových karet bohužel chybí, stejně tak na telefonu nenajdete 3,5mm sluchátkový port.

Hardwarové parametry Nothing Phone (1)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, octa-core, 1× 2,5 GHz Cortex-A78 + 3× 2,4 GHz Cortex-A78 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Adreno 642L, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,2 × 75,8 × 8,3 mm, hmotnost: 193,5 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,55", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, Sony IMX766, f/1.88, 24mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS, druhý: 50 Mpx, Samsung JN1, širokoúhlý, f/2.2, 114˚, 1/2.76", 0.64µm, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.45, 1/3.1", 1.0µm, Full HD video

Přímo se nabízí připojit k telefonu sluchátka Nothing Ear (1), která si můžete rovnou bezdrátově dobít ze zad telefonu. Ten má akumulátor o kapacitě 4 500 mAh. Dobíjí se buď bezdrátově, nebo kabelem – podporováno je nabíjení výkonem až 33 wattů, s nímž lze plné nádrže dosáhnout za jednu hodinu. Nabíječku v balení ale bohužel nenajdete.

Nothing 2

Na telefonu běží operační systém NothingOS postavený na Androidu 12. Výrobce se snažil o minimum úprav, které by telefon pouze zpomalovaly. K dispozici bude pouze několik aplikací navíc, například pro komunikaci s automobily Tesla. Výchozí obrazovku obstarává vlastní launcher, který si můžete nainstalovat na jakýkoliv jiný telefon s Androidem prostřednictvím následujícího odkazu.

Nothing Launcher
Cena: zdarma

Cena a dostupnost

Nothing Phone (1) půjde do prodeje 16. července, a to nejprve v Covent Garden ve Velké Británii. 18. července se dostane v limitovaném množství k vybraným partnerům, 21. července pak bude zahájen oficiální prodej na stránkách nothing.tech. K dispozici bude bílá a černá barva a tři paměťové konfigurace s následujícími cenami:

  • 8/128 GB za 399 liber (asi 11 500 korun)
  • 8/256 GB za 449 liber (asi 13 000 korun)
  • 12/256 GB za 499 liber (asi 14 500 korun)

Telefon nebude fungovat v amerických sítích, avšak v našich končinách by neměl být s konektivitou žádný problém.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku