Nokia zveřejnila finanční výsledky za třetí kvartál, investory nepotěší

Společnost Nokia dnes zveřejnila finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2012. I díky očekávanému snížení prodeje smartphonů se jí stále nedaří dostat se do černých čísel, její ztráta však stejně jako ve druhém kvartále klesla. Tento fakt mají ale na svědomí především naordinovaná úsporná opatření v čele se zavíráním evropských továren.

blank  

Mobilní divize vykázala ztrátu 577 milionů dolarů (cca 10,93 miliard korun), což je sice oproti 826 milionům ve druhém kvartále podstatné zlepšení, stále se ale jedná o číslo, které nemůže investory těšit. Při meziročním srovnání se navíc oproti ztrátě 77 milionů USD v Q3 2011 stále jedná o výrazný propad.

Jak jsem již naznačil výše, oproti druhému čtvrtletí klesly prodeje Lumií, a to ze čtyř milionů na 2,9 milionů prodaných kusů. Jen pro srovnání, Apple za první víkend prodal přes pět milionů kusů iPhone 5 a Samsung za tři měsíce zvládl překonat hranici dvaceti milionů prodaných kusů vlajkové lodi Galaxy S III. To se ostatně po oznámení systému Windows Phone 8 a nových modelů nejen od Nokie dalo čekat. Finskému výrobci se alespoň podařilo prodat výrazně více „hloupých“ telefonů. Stále větší oblibě se totiž těší nová řada Asha, i díky které vzrostl počet všech prodaných telefonů na 77 milionů. Bohužel pro Nokii ale klesá jejich cena, a tak společnost vykázala nejnižší tržby z prodeje telefonů za poslední čtyři roky.

blank 

Jsme zvědaví, jak se zveřejněná čísla projeví na akciích firmy. Bude také zajímavé sledovat, zda se Nokii podaří napravit si reputaci na předvánočním trhu, kdy by se měly do prodeje konečně dostat nové telefony Lumia 820 a 920 s Windows Phone 8. Soudě podle nadšení v internetových diskuzích by se jí to mohlo podařit.

Zdroj: Nokia

Autor článku blank
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku