Domů » Bleskovky » Nokia spolupracuje na vývoji ohebných a skládacích displejů

Nokia spolupracuje na vývoji ohebných a skládacích displejů

Zakřivené displeje ve svých chytrých telefonech prozatím použily společnosti Samsung a LG, další uplatnění našly například v nositelné elektronice nebo v chytrých televizích. Dalším milníkem ve vývoji mají být zcela ohebné displeje, na jednom takovém aktuálně pracuje společnost Semiconductor Energy Laboratory ve spolupráci s finskou Nokií (skutečně Nokii, nikoliv mobilní divizí Microsoftu). Tato dvojice představila své dva prototypy na akademické konferenci SID v San Diegu.

[OLEDNET] SEL Fordable AMOLED

Oba představené displeje mají úhlopříčku 5,9 palců, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů) a jsou navržené tak, aby se daly přeložit, jeden z nich dokonce několikanásobně. Poloměr v místě ohnutí jsou pouhé 2 milimetry a podle vývojářu lze takový displej přehnout až 100 000 krát. Samotná konstrukce spočívá v umístění barevného filtru, TFT a OLED vrstvy mezi dvě těsnící vrstvy a flexibilní podklad.

 

Prozatím se jedná pouze o prototypy, čili nemůžeme očekávat jejich brzké použití v konkrétních zařízeních, nicméně technologie jde neustále kupředu. Možná se jednoho dne dočkáme například skládacího tabletu, o němž jsme psali na začátku letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Vojta (neregistrovaný)

  Řekne mi někdo, jak by to bylo s aplikováním do telefonů Nokia, když to vyvíjí část, která MS nepatří a je teď nezávislá?

  • Niekde sa písalo, že pre nejaké problémy im ešte ostali 2 továrne.Možno to chcú skúsiť znova a pekne sa na to pripravuju. :)

  • Jak by to bylo s aplikováním do telefonů? Nokia vyvine nějakou technologii a tu za tučný poplatek zpřístupní (nebude bude vyrábět) pro někoho jiného. Co je na tom nepochopitelného?

  • Vojta (neregistrovaný)

   Na normální otázku odpověď typu: „Jsi idiot že to nevíš ale máš štěstí, protože já jsem sežral šalamounovo hovno“. Nešlo by to jednou trochu normálně Mceza?

  • Čteš v mém příspěvku něco, co tam není. Za to já nemohu…

   Dal jsi otázku, já jsem ti odpověděl. Ano, otázka se mi zdá zbytečná. Podle mě stačí trochu zauvažovat a není třeba ji pokládat. Ale na svém příspěvku nevidím nic špatného.

  • Už dávno sa písali že Nokia sa bude zaneriavat hlavne na technologie a inovacie

 2. fore (neregistrovaný)

  Moc hezký…ale tohle už nám Samsung ukazoval asi před rokem….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).