Domů » Články » Nokia N1 s Androidem: iPad mini na finský způsob (první dojmy a video)

Nokia N1 s Androidem: iPad mini na finský způsob (první dojmy a video)

Na MWC jsme si vyzkoušeli tablet Nokia N1, který až nápadně připomíná iPad mini. Je však k sehnání za příznivější cenu a výbava je přitom velmi solidní. Jaké v nás zařízení zanechalo dojmy?

Na veletrhu MWC měla stánek i Nokia, tedy lépe řečeno to, co z ní zbylo po akvizici Microsoftem. Středem zájmu zde byl samozřejmě tablet N1, jenž by se s trochou nadsázky dal označit za iPad mini s Androidem. Stejně jako ten nabídne tělo vyhotovené z jednoho kusu hliníku, který na přední straně doplňuje krycí sklíčko Gorilla Glass 3. To chrání povedený IPS displej o úhlopříčce 7,9 palce s rozlišením 2048 x 1536 px, přičemž díky technologii Zero Air Gap se mezi obrazovkou a sklem nenachází žádná mezera. V důsledku toho obraz vypadá, jako by byl promítán přímo na sklo.


MicroUSB konektor tak, jak jej neznáte

Konstrukce je na naprosto špičkové úrovni a tablet v ruce působí vskutku prémiově. Příjemná je také tloušťka pouhých 6,9 mm a stejně tak potěší hmotnost 318 gramů. Na spodní straně se nachází hned dvě věci, které stojí za to zmínit. Tou první je dvojice stereoreproduktorů a mezi nimi se nachází ještě nový microUSB konektor standardu C, jehož velkou výhodou je oboustranost. O výrobu tabletu se na základě licence stará Foxconn.

 

Nedostatkem výkonu netrpí

Špatně na tom tablet není ani v oblasti hardwaru. Jeho srdcem je totiž 64bitový procesor Intel Atom Z3580 se čtyřmi jádry na frekvenci 2,3 GHz, který je doplněn o 2GB operační paměť. K dispozici je také vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB (pro uživatelská data je dostupných asi 22 GB), chybí bohužel možnost jej rozšířit. Na zadní straně naleznete 8Mpx fotoaparát s autofocusem, vpředu jej doplňuje ještě snímač s rozlišením 5 Mpx. Bohužel, ani u jednoho není přítomna přisvětlovací dioda a za tmy toho tak příliš nevyfotíte. O dostatek energie se stará akumulátor s kapacitou 5 300 mAh.

Téměř čistý Lollipop

Operačním systémem se stal Android 5.0 Lollipop, jenž je přítomen v takřka čisté podobě. Předinstalována je totiž pouze jedna aplikace a to sice Z Launcher. Jeho hlavní myšlenkou je co nejrychlejší přístup k neustále se zvětšujícímu počtu aplikací, které uživatelé na svá zařízení instalují. Na domovské obrazovce tak stačí napsat jedno písmeno a ihned dostanete seznam odpovídajících zástupců, jenž se mění podle vašich preferencí, ale také času, data, lokace a několika dalších kritérií.

 

Základní plocha je k dispozici pouze jedna a dvanáct zástupců zde je obnovováno dle totožných parametrů. Pokud by vám tento systém ale nevyhovoval, nic vám nebrání používat standardní Google launcher a užívat si čistý Android. Optimalizace systému byla prvotřídní a není důvod předpokládat, že by na tom dlouhodobější používání mohlo něco změnit. Z hlediska konektivity je potřeba se spokojit s WiFi a Bluetooth 4.0, LTE varianta totiž neexistuje a tablet bohužel postrádá i GPS.

Dočkáme se v Evropě?

Nokia N1 je dostupná v tmavě šedé a nebo světlejší stříbrné. V současnosti je k sehnání ve vybraných zemích za zhruba 5500 Kč bez DPH, v budoucnu se ale dočkáme i v Evropě. Bohužel, přesnější informace o dostupnosti nebo ceně na zdejším trhu nejsou v tuto chvíli k dispozici. Celkově v nás tablet zanechal doopravdy pozitivní dojem a pokud se na evropském trhu cena udrží v rozumných mezích, mohlo by se jednat o vskutku velmi zajímavou koupi.


Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Zatím to vypadá že se opakují zase nepřesnosti. Předpokládám že to je z nadšení k vlastně již zaniklé mobilní divizi firmy Nokia. PR prohlášení manažéra „ex Nokie“ a tiskové prohlášení výrobce se hodně rozchází. Uznávám, že lidé na jméno slyší ale jak to je je možné si na zahraničních webech přečít. -tablet Foxconn Nokia N1 má s původním prototypem Nokia společný jen design, jméno a launcher Hardware produkční verze Foxconn a prototypu Nokia se liší. -firma Foxconn se nestará jen o výrobu, ale i o prodej a propagaci a technickou podporu. To je rozdíl proti ostatním výrobcům, pro které využívají… Číst vice »

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Martin P.: Uz ma unavuje redaktorom opakovane vysvetlovat ako je to s tym tabletom. Vdaka ze si to dal na pravu mieru…

marek1
Uživatel
marek1

JJ, ach ty nepresnosti. To jako redaktori nemaji cas si dane informace nastduvat, aby nerikaly bludy?

uni
Uživatel
uni

marek1: Zvláště, když se to již v minulosti řešilo pod jiným jejich článkem, takže „varování“ už měli:)

Drozd (neregistrovaný)
Anonym
Drozd (neregistrovaný)

Martin P.: Hele ty chytrolíne, já jsem byl včera na expu Nokie taky, jsme tu za firmu a vystavujeme naši appku. Ptal jsem se jestli bude k mání v evropě a borec mi na to odpověděl kladně. Tak z tý židle zase rychle vychladni :)

Honza L. (neregistrovaný)
Anonym
Honza L. (neregistrovaný)

Mě zaujal ten bod, že se liší hardware vystaveného a produkčního vzorku…teď odhlédněme od toho, kdo to zařízení vyrábí/navrhuje, máte k tomu nějaký zdroj?

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

To Drozd: Prodávám jak jsem koupil. Předváděčka firmy Foxconn v Číně hovořila něco jiného, tisková zpráva také. V zahraničních článcích, které nejsou ovlivněny entuziazmem k staré značce Nokia, nemají potřebu tak skrývat, že ten tablet s Nokií už nemá tolik společného.

Osobně věřím víc výše postavenému zaměstnanci firmy Foxconn než PR loutce na veletrhu.

Martin (neregistrovaný)
Anonym
Martin (neregistrovaný)

A kdy ty jsi vyčetl, že firma Nokia neexistuje? Existuje a dokonce se jí už zase daří, od doby, co se zbavila toho outěžku MS.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

MARTIN: Nokia sice existuje ale nevyraba tablety. O tom je prispevok Martin P. Nokia len licencuje svoju znacku.

Laala (neregistrovaný)
Anonym
Laala (neregistrovaný)

No ten Nokia hater tam píše doslova,že Nokia již neexistuje, což je samozřejmě lež.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

LALA: Nic take nepise. Pise: „…zaniklé mobilní divizi firmy Nokia…“, co je 100% pravda.

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Mobilní divize firmy Nokia ale přeci existuje. Ano, koupil ji Microsoft, ale nezrušil ji.

uni
Uživatel
uni

lerion (neregistrovaný): Jenže to není mobilní divize Nokie, ale MS, tedy jí logicky nemůžeš říkat, že je to divize Nokie, když je to divize MS:) Pokud se nepletu, došlo k plnému převzetí.

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

To ale nic nemění na tom, že nezanikla.

uni
Uživatel
uni

lerion (neregistrovaný): Zanikla, integrací do MS. To nic nemění na tom, že fy. Nokia klidně vybuduje novou:)

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Když něco někam integruji, tak to zanikne?

Takže například u moderních notebooků běžných řad zaniklo GPU, protože je integrováno do jednoho čipu s CPU? Blbost. Nezanikla.

A fy. Nokia nic budovat nebude, prostě si na to najme nějaké číňany…

uni
Uživatel
uni

lerion (neregistrovaný): Ježiši, co na tom nechápeš, zaniklo oddělení společnosti Nokia, vzniklo nebo se nějak transformovalo ve společnosti MS. Oddělení Nokie zaniklo. Král je mrtev, ať žije král. Ale to přeci neznamená, že reinkarnoval původní král. Nechci se tě dotknout, ale je to věc selského rozumu, předpokládám, že by měla být pochopitelná i pro tebe.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

No jo jenže místo toho, aby si Nokia objednala u nějakého výrobce a montovatele výrobude tabletu je to opačně.

Foxconn si objednal design a zaplatil užití firemní značky.

[odkaz]

Mr. Arakin (neregistrovaný)
Anonym
Mr. Arakin (neregistrovaný)

Formalne zanikla, prave integraci do MS. Realne zanikne zanedlouho, az to MS s WP odpiska nadobro.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

… zaniklé mobilní divizi firmy Nokia… firma Nokia nedělala a nedělá jen mobilní telefony. Tu divizi proladili pod MS