Domů » Články » Nokia N1 s Androidem: iPad mini na finský způsob (první dojmy a video)

Nokia N1 s Androidem: iPad mini na finský způsob (první dojmy a video)

Na MWC jsme si vyzkoušeli tablet Nokia N1, který až nápadně připomíná iPad mini. Je však k sehnání za příznivější cenu a výbava je přitom velmi solidní. Jaké v nás zařízení zanechalo dojmy?

Na veletrhu MWC měla stánek i Nokia, tedy lépe řečeno to, co z ní zbylo po akvizici Microsoftem. Středem zájmu zde byl samozřejmě tablet N1, jenž by se s trochou nadsázky dal označit za iPad mini s Androidem. Stejně jako ten nabídne tělo vyhotovené z jednoho kusu hliníku, který na přední straně doplňuje krycí sklíčko Gorilla Glass 3. To chrání povedený IPS displej o úhlopříčce 7,9 palce s rozlišením 2048 x 1536 px, přičemž díky technologii Zero Air Gap se mezi obrazovkou a sklem nenachází žádná mezera. V důsledku toho obraz vypadá, jako by byl promítán přímo na sklo.

MicroUSB konektor tak, jak jej neznáte

Konstrukce je na naprosto špičkové úrovni a tablet v ruce působí vskutku prémiově. Příjemná je také tloušťka pouhých 6,9 mm a stejně tak potěší hmotnost 318 gramů. Na spodní straně se nachází hned dvě věci, které stojí za to zmínit. Tou první je dvojice stereoreproduktorů a mezi nimi se nachází ještě nový microUSB konektor standardu C, jehož velkou výhodou je oboustranost. O výrobu tabletu se na základě licence stará Foxconn.

 

Nedostatkem výkonu netrpí

Špatně na tom tablet není ani v oblasti hardwaru. Jeho srdcem je totiž 64bitový procesor Intel Atom Z3580 se čtyřmi jádry na frekvenci 2,3 GHz, který je doplněn o 2GB operační paměť. K dispozici je také vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB (pro uživatelská data je dostupných asi 22 GB), chybí bohužel možnost jej rozšířit. Na zadní straně naleznete 8Mpx fotoaparát s autofocusem, vpředu jej doplňuje ještě snímač s rozlišením 5 Mpx. Bohužel, ani u jednoho není přítomna přisvětlovací dioda a za tmy toho tak příliš nevyfotíte. O dostatek energie se stará akumulátor s kapacitou 5 300 mAh.

Téměř čistý Lollipop

Operačním systémem se stal Android 5.0 Lollipop, jenž je přítomen v takřka čisté podobě. Předinstalována je totiž pouze jedna aplikace a to sice Z Launcher. Jeho hlavní myšlenkou je co nejrychlejší přístup k neustále se zvětšujícímu počtu aplikací, které uživatelé na svá zařízení instalují. Na domovské obrazovce tak stačí napsat jedno písmeno a ihned dostanete seznam odpovídajících zástupců, jenž se mění podle vašich preferencí, ale také času, data, lokace a několika dalších kritérií.

 

Základní plocha je k dispozici pouze jedna a dvanáct zástupců zde je obnovováno dle totožných parametrů. Pokud by vám tento systém ale nevyhovoval, nic vám nebrání používat standardní Google launcher a užívat si čistý Android. Optimalizace systému byla prvotřídní a není důvod předpokládat, že by na tom dlouhodobější používání mohlo něco změnit. Z hlediska konektivity je potřeba se spokojit s WiFi a Bluetooth 4.0, LTE varianta totiž neexistuje a tablet bohužel postrádá i GPS.

Dočkáme se v Evropě?

Nokia N1 je dostupná v tmavě šedé a nebo světlejší stříbrné. V současnosti je k sehnání ve vybraných zemích za zhruba 5500 Kč bez DPH, v budoucnu se ale dočkáme i v Evropě. Bohužel, přesnější informace o dostupnosti nebo ceně na zdejším trhu nejsou v tuto chvíli k dispozici. Celkově v nás tablet zanechal doopravdy pozitivní dojem a pokud se na evropském trhu cena udrží v rozumných mezích, mohlo by se jednat o vskutku velmi zajímavou koupi.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

35 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Zatím to vypadá že se opakují zase nepřesnosti. Předpokládám že to je z nadšení k vlastně již zaniklé mobilní divizi firmy Nokia.

  PR prohlášení manažéra „ex Nokie“ a tiskové prohlášení výrobce se hodně rozchází. Uznávám, že lidé na jméno slyší ale jak to je je možné si na zahraničních webech přečít.

  -tablet Foxconn Nokia N1 má s původním prototypem Nokia společný jen design, jméno a launcher

  Hardware produkční verze Foxconn a prototypu Nokia se liší.

  -firma Foxconn se nestará jen o výrobu, ale i o prodej a propagaci a technickou podporu. To je rozdíl proti ostatním výrobcům, pro které využívají Foxxconn jen jako montovnu je rozdíl.

  -o tom že tablet se dostane do Evropy výrobce rozhodně výrobce nepsal. Hovořil o rozšíření v Asii.

  Takže chápu, že z nadšení ke staré a již neexistující firmě Nokia, je přání otcem myšlenky. Ale není to Nokia, není to kvalitní tablet, je to jeden z mnoha obyčejných tabletu, který krom zmíněné absence GPS, SDcard, LTE nemá ani NFC, HDMI a USB-OTG. Takových tabletů v ceně cca 5000-6000 tu už je moc. Jediné v čem to je dál je to rozlišení ale proč ? Dacie je zase jen dacie a ne Renault nebo Nissan

  • Martin II (neregistrovaný)

   Martin P.: Uz ma unavuje redaktorom opakovane vysvetlovat ako je to s tym tabletom. Vdaka ze si to dal na pravu mieru…

  • JJ, ach ty nepresnosti. To jako redaktori nemaji cas si dane informace nastduvat, aby nerikaly bludy?

  • marek1: Zvláště, když se to již v minulosti řešilo pod jiným jejich článkem, takže „varování“ už měli:)

  • Martin Pavlović

   Co se týče dostupnosti v Evropě, tu mi potvrdil přímo zástupce společnosti přítomný na stánku.

  • Drozd (neregistrovaný)

   Martin P.: Hele ty chytrolíne, já jsem byl včera na expu Nokie taky, jsme tu za firmu a vystavujeme naši appku. Ptal jsem se jestli bude k mání v evropě a borec mi na to odpověděl kladně. Tak z tý židle zase rychle vychladni :)

  • Honza L. (neregistrovaný)

   Mě zaujal ten bod, že se liší hardware vystaveného a produkčního vzorku…teď odhlédněme od toho, kdo to zařízení vyrábí/navrhuje, máte k tomu nějaký zdroj?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Drozd: Prodávám jak jsem koupil. Předváděčka firmy Foxconn v Číně hovořila něco jiného, tisková zpráva také. V zahraničních článcích, které nejsou ovlivněny entuziazmem k staré značce Nokia, nemají potřebu tak skrývat, že ten tablet s Nokií už nemá tolik společného.

   Osobně věřím víc výše postavenému zaměstnanci firmy Foxconn než PR loutce na veletrhu.

 2. Martin (neregistrovaný)

  A kdy ty jsi vyčetl, že firma Nokia neexistuje? Existuje a dokonce se jí už zase daří, od doby, co se zbavila toho outěžku MS.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTIN: Nokia sice existuje ale nevyraba tablety. O tom je prispevok Martin P. Nokia len licencuje svoju znacku.

  • Laala (neregistrovaný)

   No ten Nokia hater tam píše doslova,že Nokia již neexistuje, což je samozřejmě lež.

  • Martin II (neregistrovaný)

   LALA: Nic take nepise. Pise: „…zaniklé mobilní divizi firmy Nokia…“, co je 100% pravda.

  • lerion (neregistrovaný)

   Mobilní divize firmy Nokia ale přeci existuje. Ano, koupil ji Microsoft, ale nezrušil ji.

  • lerion (neregistrovaný): Jenže to není mobilní divize Nokie, ale MS, tedy jí logicky nemůžeš říkat, že je to divize Nokie, když je to divize MS:) Pokud se nepletu, došlo k plnému převzetí.

  • lerion (neregistrovaný)

   To ale nic nemění na tom, že nezanikla.

  • lerion (neregistrovaný): Zanikla, integrací do MS. To nic nemění na tom, že fy. Nokia klidně vybuduje novou:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Když něco někam integruji, tak to zanikne?

   Takže například u moderních notebooků běžných řad zaniklo GPU, protože je integrováno do jednoho čipu s CPU? Blbost. Nezanikla.

   A fy. Nokia nic budovat nebude, prostě si na to najme nějaké číňany…

  • lerion (neregistrovaný): Ježiši, co na tom nechápeš, zaniklo oddělení společnosti Nokia, vzniklo nebo se nějak transformovalo ve společnosti MS. Oddělení Nokie zaniklo. Král je mrtev, ať žije král. Ale to přeci neznamená, že reinkarnoval původní král. Nechci se tě dotknout, ale je to věc selského rozumu, předpokládám, že by měla být pochopitelná i pro tebe.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   No jo jenže místo toho, aby si Nokia objednala u nějakého výrobce a montovatele výrobude tabletu je to opačně.

   Foxconn si objednal design a zaplatil užití firemní značky.

   [odkaz]

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Formalne zanikla, prave integraci do MS. Realne zanikne zanedlouho, az to MS s WP odpiska nadobro.

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  … zaniklé mobilní divizi firmy Nokia… firma Nokia nedělala a nedělá jen mobilní telefony. Tu divizi proladili pod MS

 4. blept (neregistrovaný)

  Já nechápu co se tu řeší. Je Google Nexus Google Nexus, když ho dělá Asus, nebo Samsung? Proč by Nokia nebyla Nokia… pokud produkty brandlé Nokiou budou nějak ideově, designově, a já nevim jak jinak podobné a budou kvalitní, tak budu jako zákazník vědět, že když si je koupim, dostanu nějakou přiměřenou kvalitu. To je pro mě důležity… Pokud dobudoucna dá Nokia známku nějakýmu hrůzostrašnýmu výrobku, potopí se a to asi nechce…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Problém s chápáním napsaného textu ?

   [odkaz]

  • qwerty (neregistrovaný)

   skor problem s chapanim, ze v dnesnom svete to takto chodi

  • Blept (neregistrovaný)

   Ale v cem je problem? Mne jako zakaznikovi nezalezi kdo to vyrobil appd… Nokia je pro me znamka a kdyz ta znamka na necem je, tak od toho neco ocekavam. Od nexusu jako od znamky ocelavam updaty a delsi podporu nez u klasicky h androidu. Od Nokie man take sva ocekavani. Ale je mi jedno jestli to smontoval Pepa v garazi. Podkud to Nokia licencovala, hnamena to pro me urcitou zaraku. Ale tady v diskuzi se z toho vsichni muzete podelat. A to nejsem skalni fanousek nokie ani nic podobnyho.

  • Blept (neregistrovaný): No přesně o to jde!:) Známka Nokia něco znamená, ale toto je Foxconn, resp. prakticky jen tuctový tablet z číny, nic, co by mělo s filozofií Nokie společného. Někdo by třeba mohl očekávat (asi ne, ale jak píšeš, očekávání od známky), že se to bude synchronizovat s Nokia aplikcí na PC, a ejhle, najednou není Nokia jako Nokia.

   Proto to bazírování, že to není Nokia. Pro naplnění podstaty smyslu známky, zde Nokia společnosti.

   Nejde o to, kdo to smontoval, ale kdo tomu dává know-how a principy, které očekáváš. Zde to Nokia ale není (pomineme-li ne až tak úspěšný Z-launcher, který si můžeš tak jako tak stáhnout z Google Play-v betě, 3,9*, tedy nic moc).

  • Kupříkladu od Nokie můžeš automaticky očekávat dobou podporu češtiny, při vytáčení kontaktů, v klávesnici, atd. Pro Nokii je CZ trh významný (byl?). Takže koupíš „Nokia“ přístroj a hle, najednou to nejen, že si to až tak s češtinou netyká, ale dokonce sem tam na tebe vykoukne rozsypaný čaj. WTF? Já přeci chci svou známku, Nokiia a její záruky a standardy, co sakra má být tohle?

   Defakto sám na to koukáš jako my tady v diskusi, chceš to své a jak to má být:)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Problém v tom že není zájem napsat pravdu ? A že jsou přehnaná očekávání. Očekáváte od ne-Nokia výrobku, Nokia výrobek? Od jiné firmy očekáváte Nokia SW podporu? atd..

   To je prorti Google Nexus krapet velký rozdíl

   Jinak víte, že podle konkurenční doložky prodeje mobilní divize firmy Nokia firme MS. Nebude po roce 2015 vyrábět firma Nokia smartphony ?

   Jenže to by chtělo si něco přečíst i v angličtině.

 5. Já mám vlastně poslední věci od Nokie a to Lumii 1520 a 2520 a jsem za to rád.Obě vypadají uplně stejné a mají i stejný výkon a jen mají rozdílnou velikost

 6. veď je jasné, že každý potencionálny majiteľ bude hovoriť: mám tablet od NOKIE…

  aj majitelia Iphonov hovoria, že majú mobil od APPLE…

  skoro žiadny konzument týchto zariadení sa nestará o to, kde to bolo vyrobené…

  zbytočne tu slovičkárite

  • Martin II (neregistrovaný)

   Nie je to slovickarenie. Problem nie je kto to vyrobil ale kto to dal vyrobit. Nokia to nebola…

 7. to video je divne…nechapem preco nemohol pocas rozpravania aj prstom chodit do rozynch apliakcii, poskrolovat, vypnut, apnut dalsiu aplikaciu poskrolovat, vypnut atd..ale hore dole po ploche..

 8. trošku mimo, je pěkné jak před každým videem je že je to točené Olympusem a na tomhle videu je vidět že to točili videokamerou Sony :D

  • jj, stalo se mi to u dvou videí. V programu, ve kterém jsem videa stříhal, jsem zvolil špatnou šablonu (s Olympusem) a při zpracování jsem si toho už nevšiml a poslal to na YouTube :)

 9. bez slotu na karty…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).