Nokia možná v dohledné době nabídne solární nabíjení

Jestliže si některý z výrobců chytrých telefonů zaslouží označení inovativní, pak jím je určitě Nokia. Z poslední doby můžeme zmínit například rozšíření konceptu bezdrátového nabíjení, fotoaparáty PureView nebo kapacitní dotykové displeje umožňující díky speciální vrstvě i ovládání v rukavicích. Podle francouzského webu Monwindowsphone.com má finský výrobce zájem o spolupráci se společností SunPartner Group, jež má na svědomí koncept Wysips (what you see is photovoltaic surface – to co vidíte je fotovoltaický povrch).

Jejím zájmem je implementovat solární nabíjení do LCD obrazovek smartphonů či dalších  zařízení a prototypu takto napájeného přístroje bychom se mohli dočkat už na MWC. Rozhodně bychom však nedali ruku do ohně za to, že se spolupráce s Nokií opravdu bude konat, vývoj fotovoltaické vrstvy pro displeje však opravdu probíhá. Tato vrstva není úplně průhledná, avšak koncovému uživateli se takovou jevit bude díky speciálnímu postupu při výrobě. Ten pracuje s principem, kdy při různém úhlu pohledu nabídne rozličný obraz, tedy s technologií, která je často využívána například pro tvorbu 3D efektu nebo animace. Na obrazovce by se tedy objevily rovnou dvě vrstvy, první by byla samotná fotovoltaická, druhá poté lentikulární nabízející z jednoho úhlu pohled na obrazovku a z druhého právě na vrstvu první.

Server Monwindowsphone.com potvrdil, že společnost SunPartner Group opravdu s nějakým výrobcem chytrých telefonů dohodu podepsala. Nokia je pak již jen odhad, který však rozhodně nelze označit za nepravděpodobný, jelikož finové potřebují zapracovat na konkurenceschopnosti a podobné funkce by jim v tom měly pomoct. Představa je to v každém případě určitě příjemná, jelikož problém nedostatečné výdrže baterie dnešních smartphonů by takto mohl být alespoň částečně vyřešen. 

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku